راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

آخرین اخبار از سربازی۹۹

مدت خدمت سربازی ۹۹

اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای، متناسب‌سازی مدت خدمت دوره ضرورت در مناطق گوناگون خدمتی برای کارکنان وظیفه بومی و غیربومی را اعلام کرد.

در این اطلاعیه که با رویکرد کاهش خدمت در مناطق امنیتی درگیری و عملیاتی و افزایش خدمت در مناطق عادی و برخوردار صادر شده، آمده است:

۱- مدت خدمت کارکنان وظیفه غیربومی:

مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات به مدت ۱۷ ماه.

مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس ۱۸ ماه و مناطق عادی ۲۱ ماه خواهد بود.

۲- مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی:

در مناطق امنیتی درگیر و جزایر نازعات به مدت ۱۷ ماه.

در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس ۲۱ ماه و در مناطق عادی ۲۴ ماه خواهد بود.

۳- مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی و غیربومی شاغل در یگان‌های حفاظت دستگاه‌های دولتی از جمله سازمان زندان‌ها، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، انرژی اتمی، سازمان شیلات نیز به تناسب منطقه‌ای که در آن خدمت می‌نمایند همانند کارکنان وظیفه نیروهای مسلح خواهد بود.

۴- مدت خدمت برای مشمولین امریه دار که در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی خدمت می‌نمایند کماکان ۲۴ ماه خواهد بود.

۵- مطابق مقررات ابلاغی، کلیه کارکنان وظیفه‌ای که فاصله شهر یا روستای محل سکونت تا محل خدمت آنان بیش از ۵۰ کیلومتر باشد غیربومی و کمتر از ۵۰ کیلومتر بومی محسوب می‌گردند.

۶- این مقررات برای مشمولین وظیفه اعزامی از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۱ به بعد اجرا می‌گردد و مدت خدمت کارکنان وظیفه حین خدمت و کلیه مشمولین وظیفه‌ای که در آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ به خدمت اعزام شوند در شمول مقررات قبلی خواهند بود.( منبع:فارس )

حقوق سربازان

حقوق کم سربازان مهم‌ترین معضل دوره سربازی است؛ همواره سربازان به خصوص مشمولان تحصیل کرده گله‌مند بوده و می‌گویند یک سرباز متخصص کاری را انجام می‌دهد که یک نفر کارمند با دریافت چندین میلیون تومان حقوق آن را انجام می‌دهد، اما به سربازان مقدار ناچیزی حقوق پرداخت می‌شود.

یکی از پیگیری‌های ناجا از دولت و مجلس شورای اسلامی مسأله احقاق حقوق سربازان است.

برابر قانون حداقل حقوق سربازان باید بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان دولت باشد و با توجه به حداقل حقوق در سال جاری که بین ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، حداقل باید ۶۰ درصد این مبلغ به سربازان پرداخت شود که متأسفانه تاکنون محقق نشده است.

آخرین وضعیت حقوق سربازان

رئیس اداره سرمایه انسانی سردار موسی کمالی ستاد کل نیروهای مسلح در بیان میزان افزایش حقوق سربازان در سال ۱۳۹۹ این مقدار را ۲۰ درصد اعلام و جزئیات این افزایش حقوق را به شرح جدول زیر بیان کرد:

میزان حقوق مصوب سربازان در سال ۱۳۹۹ 
درجه نظامیمیزان حقوق
***********حداقلحداکثر
سرباز / ناوی۲.۷۰۰.۸۶۴ ریال۱۳.۵۰۴.۳۲۰ ریال
سرباز دوم / ناوی دوم۲.۶۷۴.۰۰۰ ریال۱۳.۷۲۹.۳۹۲ ریال
سرباز یکم / ناوی یکم۲.۷۹۰.۸۹۳ ریال۱۳.۹۵۴.۴۶۴ ریال
سرجوخه / سرناوی۲.۸۳۵.۹۰۷ ریال۱۴.۱۷۹.۵۶۳ ریال
گروهبان سوم / مهناوی سوم۲.۹۲۵.۹۳۶ ریال۱۴.۶۲۹.۶۸۰ ریال
گروهبان دوم / مهناوی دوم۳.۰۱۵.۹۶۵ ریال۲۵.۰۷۹.۸۳۶ ریال
گروهبان یکم / مهناوی یکم۳.۱۹۶.۰۲۲ ریال۱۵.۵۲۹.۹۶۸ ریال
استوار دوم / ناو استوار دوم۳.۱۹۶.۰۲۲ ریال۱۵.۹۸۰.۱۱۲ ریال
استوار یکم / ناو استوار یکم۳.۲۸۶.۰۵۱ ریال۱۶.۴۳۰.۲۵۶ ریال
ستوان سوم / ناوبان سوم۳.۴۲۱.۰۹۴ ریال۱۷.۱۰۵.۴۷۲ ریال
ستوان دوم / ناوبان دوم۳.۵۵۶.۱۳۸ ریال۱۷.۶۶۱.۸۸۸ ریال
ستوان یکم / ناوبان یکم۳.۶۹۱.۱۸۱ ریال۱۸.۴۵۵.۹۰۴ ریال
ستوان یکم پزشک / ناوبان یکم پزشک۴.۰۵۱۲۹۶ ریال۲۰.۲۵۶.۴۸۰ ریال

در جدول فوق، تمام حقوق‌ها در نهایت باید بعلاوه عدد ۸۰ هزار تومان شده که در آن صورت حداقل حقوق سرباز عادی ۳۳۴ هزار تومان خواهد شد. میزان حقوق بر اساس ضریب حقوق نسبت به حقوق پایه پایور (کارمند نیروهای مسلح به صورت حداقل ۶۰ و حداکثر ۹۰ درصد) ضربدر ضریب مکان و آب هوا شده و اعداد نهایی بر این معیار به دست می‌آید.

میزان حقوق سربازان متاهل

حقوق سربازان متاهل علاوه بر مبلغ فوق همانند سایر کارکنان نیروهای مسلح به ازای همسر ۱۷۱ هزار تومان و به ازای هر فرزند ۴۵.۵ هزار تومان می‌باشد.

خرید سربازی در سال ۱۳۹۹

با توجه به لغو قانون خرید سربازی در سال ۱۳۹۹، هیچ گونه خبری مبنی بر فروش خدمت سربازی منتشر نشده و صرفاً برای آن دسته از مشمولانی که در سال ۹۷ اقدام به خرید سربازی کرده و در سال ۹۸ یک قسط از مبلغ خرید خود را پرداخته‌اند فرصتی ایجاد شده است که تا پایان سال ۱۳۹۹ اقدام به پرداخت جریمه خود کرده و کارت پایان خدمت را دریافت نمایند.

بدیهی است که تمام افرادی که در این طرح ثبت نام کرده ولی نسبت به پرداخت اقساط اقدامی نکرده‌اند مشمول خدمت نظام وظیفه بوده و می‌بایست در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود اقدام نمایند.

مدت دوره آموزشی سربازی ۹۹

سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده ناجا در خصوص دوره آموزشی خدمت وظیفه عمومی اظهار داشت: طول دوره آموزشی بر اساس نیاز سازمان خواهد بود و البته دوره یک ماه آموزشی در طول خدمت جبران می‌شد.

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است .

وی افزود: نیروی انتظامی انسان محور است و در این رویه مهارت برای مدیریت یک اصل است و در حین خدمت و رده‌ها جبران می‌شد و لکن بر اساس شرایط بهداشتی و ویروس کرونا این دوره محدود شده بود که ان شاء الله در ادامه جبران خواهد شد.

جانشین فرمانده ناجا بیان داشت: قطعا آموزش سربازان نباید لطمه پیدا کند و در مراکزی که ظرفیت اجرای برنامه آموزشی ۲ ماهه وجود دارد، این دوره ۲ ماهه اجرا خواهد شد. ( منبع:فارس )

 زمان مرخصی سربازان

امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پورخبر داد: مدت مرخصی سربازان همانند کارکنان پایور شده است.

وی افزود: به سربازان وظیفه ماهی ۲.۵ روز مرخصی تعلق می‌گیرد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: به سربازانی که در مناطق محروم و بد آب و هوا خدمت می‌کنند در سال تا ۴۵ روز مرخصی تعلق می‌گیرد.

امیر رحیمی پور ادامه داد: به سربازان وظیفه‌ای که در مناطق عادی خدمت می‌کنند در سال ۳۰ روز مرخصی تعلق می‌گیرد.( منبع: باشگاه خبرنگاران جوان )

سن پدر برای بهره مندی از معافیت کفالت چند سال است؟

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان گفت: بهره مندی از معافیت کفالت به علت کهولت سن ۷۵ سال است.

سرهنگ حسن دستوری زاده در تشریح این خبر گفت: برابر اعلام معاونت قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا از ابتدای سال جاری (۹۹) سن پدر جهت بهره‌مندی از معافیت کفالت به علت کهولت سن ۷۵ سال است.
وی افزود: مشمولانی که تنها فرزند ذکور بالای ۱۸سال خانواده هستند و سن پدرشان از ۷۵ سال تمام سپری‌شده مجاز به بهره‌مندی از این معافیت هستند.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: مشمولان و خانواده‌های آنان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir و سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

تمدید اعزام به خدمت کنکوری‌ها تا اول آذرماه

مشمولان سربازی که در کنکور سال ۹۹ شرکت کردند به پلیس +۱۰ مراجعه کرده تا اعزام به خدمت‌ آن ها تا آذر ماه تمدید شود.

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، اظهار کرد: مشمولانی که در کنکور سال ۹۹ شرکت کردند یعنی فارغ التحصیل نیمه اول سال ۹۸ هستند و برگ اعزام به خدمت‌شان برای ماه‌های مهر و آبان است اما قصد ادامه تحصیل دارند با در دست داشتن کارت شرکت در کنکور به پلیس +۱۰ مراجعه کنند تا اعزام به خدمت‌شان تا آذر ماه تمدید شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی بیان کرد: افرادی که دیپلم دارند برگ اعزام سوم برای آذر ماه و افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند برگ اعزام برای اول آذر ماه به آنها داده می‌شود. اگر فرد در دانشگاه قبول شود برگه اعزام به خدمت‌اش باطل شده و دانشجو برگه معافیت تحصیلی خود را دریافت می‌کند. این فرد از نظر سازمان وظیفه می‌تواند در دانشگاه تحصیل کند. ( منبع:برنا )

شرایط معافیت کفالت مادر

هر فردی که بخواهد کفالت مادر خود را بگیرد باید دو شرط اصلی را رعایت کند:

 • مادرش فاقد همسر باشد ( یعنی مادر شما باید مطلقه باشد و یا این که پدر شما در قید حیات نباشد )
 • متقاضی به سن ۱۸ سالگی رسید باشد
 • متقاضی تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده باشد ( اگر از این شرط برخوردار نبودید هم میتوانید از معافیت استفاده کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد )

داوطلبان اخذ این توع کفالت باید توجه داشته باشند که که رعایت زمان مشخص شده در آیین نامه کمسیون معافیت کفالت مادر از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. یعنی مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط معافیت موقت داده می‌شود و اگر تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول ادامه داشته باشد، پس از گذشت ۳۰ ماه چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد معافیت موقت می به معافیت دائم تبدیل می‌شود.

شرایط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد همسر

 • متقاضی تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال سن باشد.
 • متقاضی غیبت نداشته باشد
 • پدر متقاضی در قید حیات نباشد

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می‌شوند و باید به خدمت سربازی بروند. رفتن به خدمت سربازی برای تمامی مشمولان اجباری بوده مگر آن که فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد که در این صورت از حدمت سربازی معاف می‌شود.

اگر فردی وظیفه سرپرستی از اعضای خانواده را داشته باشد قنون معافیت از سربازی نیز شامل حال او می‌شود، اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و سرپرستی از مادر بر عهده فرزند پسر او می‌باشد بنابراین فردی که پدر و مادرش از هم جدا شده باشند می‌تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همام معافیت طلاق استفاده کند و و در نتیجه به خدمت سربازی نرود.

شرایط معافیت طلاق

یکی از اصلی ترین شرایط کفالت بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی طلاق پدر و مادر فرد مشمول باید مستند باشد و طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد، رسماً در محضر این طلاق ثبت شده باشد. دیگر شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح زیر می‌باشد.

 • پسر بالای ۱۸ سال
 • پدر و مادر از هم طلاق گرفته باشند
 • مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر غیبت نداشته باشد
 • مادر فرد مشمول بعد از طلاق ازدواج نکرده باشد
 • حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد

مراحل اخذ معافیت طلاق

در صورتی که فرد مشمول ملدرش مطلقه بود و مستندات لازم را برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر دارا بود باید جهت اخذ کارت معافیت کفالت مادر در سال ۹۹ به صورت زیر عمل کند.

 • مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ جهت دریافت فرم‌های مربوط به کفالت
 • تکمیل فرم های مربوط به معافیت کفالت طلاق و تهیه مدارک ذکر شده در دفترچه
 • مراجعه به دفتر پلیس + ۱۰ و تأیید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم جهت ارسال به سازمان نظام وظیفه
 • حضور مشمول در جلسه کمسیون که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی به فرد مشمول اعلام می‌شود

اخذ کفالت مادر در صورت داشتن برادر بالای ۱۸ سال

همانطور که در قبل گفته شد یکی از شرایط معافیت کفالت مادر در سال ۹۹ این است که فرد مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده باشد. اما در بعضی از موارد دیده شده است که فرد مشمول تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده نمی‌باشد و برادر دیگری دارد در این صورت برای گرفتن معافیت کفالت به انتخاب مادر به یکی از دو فرزند داده می‌شود.

برای گرفتن این نوع کفاللت در اولین قدم  این است که باید تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار گیرید شرط اصلی این نوع این معافیت فاقد همسربودن مادر به دلیل فوت شوهر یا طلاق از وی می باشد و مادرانی که همسرشان غایب مفقودالاثر شده یا در حبس میباشند در شمول این مقررات قرار نمی گیرند.به این مطلب امتیاز بده post
1 نظر
 1. Mahdie Bide می گوید

  سربازی ۲۴ ماه شد؛ کاهش خدمت سربازان در مناطق غیربومی
  اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای، متناسب‌سازی مدت خدمت دوره ضرورت در مناطق گوناگون خدمتی برای کارکنان وظیفه بومی و غیربومی را اعلام کرد.

  در این اطلاعیه که با رویکرد کاهش خدمت در مناطق امنیتی درگیری و عملیاتی و افزایش خدمت در مناطق عادی و برخوردار صادر شده، آمده است:

  ۱- مدت خدمت کارکنان وظیفه غیربومی:

  مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات به مدت ۱۷ ماه.

  مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس ۱۸ ماه و مناطق عادی ۲۱ ماه خواهد بود.

  ۲- مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی:

  در مناطق امنیتی درگیر و جزایر نازعات به مدت ۱۷ ماه.

  در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس ۲۱ ماه و در مناطق عادی ۲۴ ماه خواهد بود.

  ۳- مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی و غیربومی شاغل در یگان‌های حفاظت دستگاه‌های دولتی از جمله سازمان زندان‌ها، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، انرژی اتمی، سازمان شیلات نیز به تناسب منطقه‌ای که در آن خدمت می‌نمایند همانند کارکنان وظیفه نیروهای مسلح خواهد بود.

  ۴- مدت خدمت برای مشمولین امریه دار که در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی خدمت می‌نمایند کماکان ۲۴ ماه خواهد بود.

  ۵- مطابق مقررات ابلاغی، کلیه کارکنان وظیفه‌ای که فاصله شهر یا روستای محل سکونت تا محل خدمت آنان بیش از ۵۰ کیلومتر باشد غیربومی و کمتر از ۵۰ کیلومتر بومی محسوب می‌گردند.

  ۶- این مقررات برای مشمولین وظیفه اعزامی از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۱ به بعد اجرا می‌گردد و مدت خدمت کارکنان وظیفه حین خدمت و کلیه مشمولین وظیفه‌ای که در آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ به خدمت اعزام شوند در شمول مقررات قبلی خواهند بود. (منبع:فارس)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.