راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

آموزش مسائل انتظامی برای کارآموزان امری ضروری است

‍ نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان در جلسه توجیهی کارآموزان وکالت: آموزش مسائل انتظامی برای کارآموزان امری ضروری است

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در جلسه توجیهی کارآموزان وکالت ورودی ۱۳۹۹ بیان کرد: وکلا در کنار سایر وظایف و تعهداتی که در راستای اجرای عدالت و احقاق حق دارند از طریق حرفه خود ارتزاق می‌کنند اما کسب درآمد برای آن‌ها باید در درجه دوم اهمیت قرار گیرد و اگر اعتقاد داریم وکالت کسب و کار نیست پس باید نگاهمان از یک بنگاه یا سوپرمارکت و مشاور املاکی و اینگونه مشاغل متفاوت باشد.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان اگر انتظار داریم نگاه جامعه نسبت به ما هم شأن وکالت باشد هدف اصلی باید کمک به مردم جامعه باشد و دادگاه را عرصه‌ای برای دفاع از حقوق موکل خود بدانند تا بتوانند قاضی را در احراز موضوع یاری کنند و از این رو تفاوت بنیادینی با بسیاری از مشاغل دارد.

وی خطاب به کارآموزان جدید الورود عنوان کرد: باید رعایت اخلاق حرفه‌ای و نظامات، الزامات و مقررات را در دوره کارآموزی و پس از آن، سرلوحه کار خود قرار دهید در غیر اینصورت یقین بدانید اگر خدای نکرده نهاد وکالت از بین رود ما نیز از بین خواهیم رفت.

شعبانی با اشاره به تجربه ادوار گذشته و شکایاتی که علیه برخی از کارآموزان صورت گرفته بود عنوان کرد: پس از پیگیری‌های دادسرای انتظامی کانون و متعاقب آن، اظهار بی اطلاعی کارآموز از موارد غیر قانونی، ضرورت برگزاری جلسات آموزشی نمود بیشتری پیدا کرد چرا که عدم آموزش وکلا و علی الخصوص کارآموزان در خصوص مسائل انتظامی می تواند موجب ایجاد مشکلاتی برای آنان شود.

رئیس ادوار سابق کانون وکلای دادگستری کرمان با بیان اینکه رعایت اخلاق حرفه ای می تواند وکلا را به الگویی شایسته در جامعه مدنی تبدیل نماید خاطر نشان نمود: در دوره کارآموزی باید اصول و مقررات به این افراد منتقل گردد و در زمینه اخلاق حرفه‌ای، مقررات انتظامی، نحوه تنظیم وکالت‌نامه، دادخواست، شکایت نامه و غیره آموزش ببینند چرا که عالم نظر با عمل در حرفه وکالت بسیار متفاوت است.

شعبانی یادآور شد: آنچه به حرفه وکالت در جامعه منزلت و جایگاه داده است در واقع وظیفه ای است که وکلا بر عهده دارند و آن وظیفه مهم در حقیقت دفاع از حق و اجرای عدالت است و کارآموزانی که به تازگی پا به این عرصه گذاشته‌اند باید بدانند آینده این نهاد در دست آنان است لذا نباید به صرف تکالیفی که دارند بسنده کنند و باید سعی داشته باشند پرونده‌های زیادی را بخوانند و به طور مستمر با وکیل سرپرست خود در ارتباط باشند و از او بیاموزند.

درادامه این جلسه، اعضای کمیسیون کارآموزی، خانم‌ها سپیده مجدزاده، ندیمه السادات خضرائی، حدیث ایرانمنش و آقای محمدجواد رضایی، توضیحات مبسوطی ارائه و به سوالات کارآموزان پاسخ دادند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.