راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اطلاعات کامل از انواع گواهینامه در آلمان

انواع گواهینامه ها در آلمان

هرکس که بخواهد وسیله‌ی نقلیه‌ای در آلمان یا کلا در اتحادیه‌ی اروپا براند، به یک نوع خاص از گواهینامه نیاز دارد. ۱۴ نوع گواهینامه داریم.

بنابراین در ادامه بعضی از انواع پرکاربرد گواهینامه ها  با ویژگی‌هایشان را توضیح میدهیم.

انواع گواهینامه ها برای موتورسیکلت‌ها

گواهینامه A1

نوع « A1» گواهینامه ها برای موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه‌ی سبک با حجم سیلندر حداکثر ۱۲۵ سی سی، قدرت موتور ۱۱ کیلو وات است. این گواهینامه از ۱۶ سالگی قابل اخذ است.

گواهینامه A2

این گواهینامه، که از ۱۸ سالگی قابل اخذ است، به صاحب آن اجازه راندن موتورسیکلت‌های کوچکی را میدهد که قدرت موتور آنها حداکثر ۳۵ وات است.

گواهینامه A

با گواهینامه‌ی نوع «A» می‌توان تمام موتورسیکلت‌هایی را راند که حداکثر سرعت آن‌ها بیش از ۴۵ کیلومتر بر ساعت، و قدرت موتورشان بالاتر از ۳۵ کیلووات است. البته اگر کسی بخواهد با این گواهینامه موتورسیکلت‌های سه چرخ را براند، می‌تواند از ۲۱ سالگی، و اگر بخواهد با آن موتورسیکلت‌های بزرگ را هم براند، می‌تواند از ۲۴ سالگی این گواهینامه را اخذ کند.

بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل از گواهینامه رانندگی در آلمان

انواع گواهینامه ها برای اتومبیل شخصی

نوع B

گواهینامه‌ی نوع «B» که از ۱۷ سالگی – به شرط اینکه شخص بزرگسالی که دارای گواهینامه‌ی معتبر است همراه راننده باشد – یا اینکه به صورت نرمال  بعد از ۱۸ سال سن قابل اخذ است، اجازه راندن خودروهایی با وزن کلی حداکثر ۳۵۰۰ کیلوگرم، برای ۸ نفر و کمتر – بدون احتساب راننده‌ی خودرو –  را به دارنده اش میدهد. 

علاوه بر این با گواهینامه‌ی نوع «B» راندن خودرو همراه با تریلر، تا وقتی که وزن کلی آن از حد ۳۵۰۰ کیلوگرم عبور نکرده‌باشد، مجاز است. 

انواع گواهینامه برای کامیون

در مورد کامیون‌ها باز انواع دیگری از گواهینامه‌ وجود دارد که اصولا بسته به نوع وسیله‌ی نقلیه و باری که جابه‌جا می‌شود، متفاوت اند.

نوع C1

پایین‌ترین نوع ممکن، گواهینامه‌ی نوع «C1» است که برای راندن وسایل‌ نقلیه‌ با وزن کلی بیش از ۳۵۰۰ و کم تر از ۷۵۰۰ کیلوگرم است وبرای جا‌به‌جایی حداکثر ۸ نفر – بدون احتساب راننده – طراحی شده‌ است.

انواع گواهینامه برای اتوبوس‌ها

نوع D1

کسی که بخواهد اتوبوس کوچکی را با ظرفیت بیش از ۸ اما کمتر از ۱۶ همراه، و طول کمتر از ۸ متر براند، به گواهینامه‌ی نوع «D1» نیاز دارد. همچنین با این گواهینامه راندن اتوبوس‌های کوچک مدرسه‌، اتوبوس‌های مسافرتی برای گروه‌های توریستی کوچک و همین‌طور حمل و نقل بیماران و سالمندان امکان پذیر میباشد.

نوع D

در مقابل برای اتوبوس‌های بزرگتر با بیش از ۹ صندلی‌ و طول بیش از ۸ متر – یعنی اتوبوس مدرسه و اتوبوس‌های مسافرتی عادی – گواهینامه‌ی نوع «D» لازم است. برای این گواهینامه داشتن حداقل ۲۴ سال سن ضر

وری‌ست مگر این‌که شخص قبلا در ۱۸ سالگی برای راندن اتوبوس دوره‌ کارآموزی گذرانده ‌باشد.

برای اطلاعات دقیق تر از انواع کلاس های گواهینامه ها می توانید اینجا ار وب سایت رسمی اداره حمل و نقل آلمان جزئیات را مطالعه کنید

توجه : کلیه اخبار و مطالب وب سایت توسط تیم راهش جمع آوری می گردد و فارسیه هیچگونه مسئولیتی در ارتباط با صحت وسقم آنها بر عهده ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.