راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

برنامه محاسباتی افزایش ضریب و همسان سازی حقوق ۹۹ بازنشستگان

روش محاسبه حقوق سال ۹۹ بازنشستگان با افزایش سنواتی و همسان سازی

روش محاسبه افزایش حقوق سال ۹۹

شیوه محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

نحوه محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است.

حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۳۹۹ براساس تبصره ۱۲ قانون بودجه و مصوبات هیات محترم وزیران و همچنین جداول امتیازی ابلاغ سازمانهای اداری و استخدامی و برنامه و بودجه کشور در دو بخش و برای مجموعاً یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۴۶۷ رکورد ثبت شده، به صورت زیر افزایش یافته است: 

۱- ابتدا برای همه رکوردها افزایش حقوق سنواتی،  15 درصد در نظر گرفته شده است.

پس از اعمال ۱۵ درصد افزایش سنوات به همه رکوردها ،بر اساس جداول امتیازی و ضریب سال، عدد همسان سازی مشخص می شود، چنانچه امتیاز همسان سازی کمتر از افزایش ۱۵ درصدباشد، افزایش ۱۵ درصدی اعمال می شود. 

تعداد ۱۶۶ هزار و ۵۲۱ نفر معادل ۱۰.۵درصد جمعیت بازنشستگان کشوری در این گروه قرار می گیرند که حقوق بازنشستگی سال ۱۳۹۹ آن ها بیش از افزایش های ناشی از امتیاز جداول ۱۰۹ و ۱۱۰ می باشد و صرفا ۱۵ درصد به آن ها تعلق می گیرد و میانگین حقوق سال ۱۳۹۹ آن ها به ۵۲.۰۳۶.۶۸۷ ریال افزایش یافته است.

 بنابراین، حقوق بازنشستگان در این گروه فقط ۱۵ درصد افزایش یافته است.

– گروهی از حقوق بگیران نیز که به لحاظ سنوات کمتر از ۳۰ سال (معمولا کمتر از ۱۵ سال) به علت فوت یا از کار افتادگی مشمول دریافت حقوق شده اند با توجه به شرایط تعریف شده در مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری و قلت سنوات حقوق آن ها، براساس سنوات برقرار شده که در محاسبه، این افزایش مشمول رعایت (حسب سنوات کمتر از ۲۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال نباشد) شده و مابه التفاوت به آنان تعلق گرفته است کمترین مبلغ پرداختی این گروه حقوق ۲۳.۹۰۰.۰۰۰ ریال می باشد.

۲- افزایش همسان سازی بین ۲۲ تا ۷۰ درصد متغیر است

پس از اعمال افزایش عمومی ۱۵ درصد،مطابق امتیازات گروههای شغلی حقوق همسان سازی مشخص می شود.

در این گروه، میانگین حقوق بازنشستگان کشوری مشمول همسان سازی که یک میلیون و ۳۱۵ هزار و ۲۵۰ نفر معادل ۸۹.۵ درصد از جمعیت بازنشستگان کشوری هستند به ۳۵.۱۳۳.۱۱۶ ریال افزایش یافته است. 

این افزایش به طور میانگین ۸.۱۴۷.۷۹۷ ریال است.

افزایش حقوق در بخش همسان سازی به شرح ذیل است:

 در ابتدا جدول همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری (سال ۱۳۹۹) موضوع افزایش امتیازات جداول مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری (با ضریب ۲۴۳۸) و ۳۰ سال خدمت ارائه می شود:

در این جدول امتیازات مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در چهار گروه شغلی شامل:

 • گروههای ۲۰ گانه شغلی
 • گروههای ۸ گانه قضات
 • پنجگانه هیات علمی
 • گروههای مقامات

تقسیم بندی شده اند. براساس ضوابط و قوانین موجود و همچنین جدول همسان سازی و گروه های شغلی ذکر شده در بالا، روش محاسبه حقوق به صورت زیر خواهد بود:

 لازم به ذکر است که چگونگی افزایش حقوق برای هر فرد بازنشسته یا موظف براساس عوامل مختلفی چون گروه شغلی، طبقه شغلی، سنوات خدمت، سابقه بالای ۳۰ سال، مناطق جنگی ، پست مدیریتی و .. متفاوت بوده و روش محاسبه آن تفاوت دارد و برای هر فرد به صورت جداگانه باید مورد محاسبه قرار گیرد و لزوماً دو فرد با سابقه بازنشستگی یکسان و یک گروه شغلی، حقوق یکسانی دریافت نخواهند کرد.

با توجه به موارد بالا و برای درک بهتر چگونگی افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، روش محاسبه یک نمونه حکم بازنشستگی در زیر بیان می شود:

حقوق فردی در گروه ۱۴با ۳۱ سال و ۲ ماه ۱۸ روز سابقه و سوابق مدیریتی رئیس اداره در سال ۱۳۹۸ برابر با ۳۰.۱۵۵.۶۲۲ ریال بوده است.

در دومرحله محاسبه حقوق ایشان در سال ۹۹ انجام می شود:

بنابراین، بر اساس جمع مبالغ فوق، حقوق طبق جدول همسان سازی برابربا : ۴۰.۵۶۴.۴۵۹ ریال است.

با توجه به محاسبه بند یک و دو مبلغ بیشتر(۴۰.۵۶۴.۴۵۹ ریال) بعنوان حقوق سال ۹۹ تعیین می شود.

میزان افزایش نسبت به سال گذشته برابر با ۱۰.۴۰۸.۸۳۷ ریال معادل با ۳۴.۵ درصد می باشد که از این مبلغ ،مبلغ ۴.۵۲۳.۳۴۳ ریال مربوط به ۱۵ درصد افزایش سنواتی و ۵.۸۸۵.۴۹۴ ریال مربوط به همسان سازی است.

به این مطلب امتیاز بده post
1 نظر
 1. عباس شهبازی می گوید

  سلام
  مثالی که در بالا زدید برای محاسبۀ حقوق کارمندان ممکن است درست باشد ولی برای اعضای هیئت علمی یا قضات اصلاً با عقل جور در نمی آید. مثلاً کجا یک استاد با ۳۰ سال خدمت بعد از همسان سازی حدود شش میلیون و سیصد هزار تومان حقوق می گیرد؟ لطفا واضح تر توضیح بدهید.
  تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.