راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اعتراض گسترده بابت تاخیر و مشکلات تمدید پاسپورت در بریتانیا

اگر کارمندان دولت انگلیس قصد دارند تعطیلات شما را خراب کنند، اینجا صف بکشید: خطوط در خارج از اداره گذرنامه در حالی که هزاران بریتانیایی بیشتر از مدت زمان ۱۰ هفته رسمی برای اسناد سفر منتظر می مانند.

  • تصاویر دفتر گذرنامه در پیتربورو صف های طولانی بیرون را نشان می دهد.
  • بریتانیایی ها به دفاتر سراسر کشور هجوم آوردند تا سریعتر اسناد خود را کامل کنند.
  • تخمین زده می شود که حدود ۵۰۰۰۰۰ درخواست برای رسیدگی وجود داشته باشد.
  • وزیر کشور وعده داده است که ۷۰۰ کارمند جدید در تلاش برای مقابله با عقب ماندگی مسافران ناامید دیروز در صف اداره گذرنامه می ایستند تا از عقب ماندگی عظیم ناشی از کمبود پرسنل و افزایش سفرهای پس از کووید جلوگیری کنند.

به گزارش راهش به نقل از دیلی میل، عکس‌ها نشان می‌دهند که صف‌های طولانی در اطراف ساختمان اداره گذرنامه در پیتربورو وجود دارد، با خانواده‌هایی که ساعت‌ها منتظر دیده شدن هستند، به امید اینکه برنامه‌های تعطیلاتشان اجرا شود.

دفاتر دیگر در دورهام، لیورپول، گلاسکو، لندن، نیوپورت و بلفاست به همان اندازه مشغول تلاش برای مقابله با تقاضا هستند زیرا تخمین زده می‌شود که تعداد ۵۰۰۰۰۰ درخواست گذرنامه برای رسیدگی وجود داشته باشد.
انتظار معمول برای گذرنامه حدود پنج هفته است، اما زمان انتظار هدف در وب سایت اداره گذرنامه HM به ۱۰ هفته افزایش یافته است زیرا مقامات در تلاش برای پاسخگویی به تقاضاها هستند.

با وجود این، تام پورسگلاو، وزیر کشور، هفته گذشته اعتراف کرد که هدف ۱۰ هفته‌ای فعلی پردازش درخواست‌ها “تضمین شده” نیست.

آقای پورگلاو گفت که دفاتر گذرنامه در سراسر کشور با ۷۰۰ کارمند اضافی تا «تابستان» تقویت خواهند شد تا به سرعت میلیون‌ها درخواست گذرنامه را بررسی کنند.

این عقب ماندگی به دلیل عجله ناگهانی تقاضا برای پاسپورت های جدید پس از سکون در طول دو سال محدودیت های سفر ناشی از کووید، عنوان شده است.

مقامات استدلال کرده اند که مسافران تعطیلات، تمدید گذرنامه خود را تا زمانی که نیاز به رفتن به خارج از کشور داشته باشند، به تعویق انداخته اند.

قوانین سفر اتحادیه اروپا پس از برگزیت(برکزیت مخفف دو کلمه انگلیسی «بریتانیا» و «خروج» است و به روند خروج بریتانیا (بریتانیا) از اتحادیه اروپا (EU) اشاره دارد. ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا روند خروج هر کشور عضو را تنظیم می کند.)، مسائل را پیچیده تر کرده است، زیرا از بریتانیایی های مسافر می خواهد که حداقل سه ماه اعتبار باقی مانده در سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشند.
دولت انتظار دارد که در سال ۲۰۲۲ به ۹.۵ میلیون درخواست پاسپورت بریتانیا رسیدگی شود که تقریباً دوبرابر تعداد مورد رسیدگی در سال گذشته است.

این در حالی است که خانواده ها همچنان با اختلال در تعطیلات به دلیل عقب ماندگی زیاد درخواست ها مواجه هستند.

یک خانواده ادینبورگی مجبور شدند سفر طولانی مدت خود را به دیزنی لند لغو کنند، زیرا تاخیر در گذرنامه به این معنی بود که آنها قادر به سفر نیستند.

استوارت مک لین، همسرش، کلر، و دو دختر جوانشان قرار بود برای یک سفر پنج روزه برای جشن تولد پنج سالگی خود در این ماه به پاریس بروند.

با درخواست پاسپورت برای هر دو دختر در ماه فوریه، به خانواده گفته شد که زمان انتظار پنج تا هفت هفته خواهد بود، و زمان زیادی برای حرکت آنها در نظر گرفته شده است.

با این حال، استوارت، ۳۵ ساله، گفت که تأخیرهای غیرقابل توضیح در اداره گذرنامه باعث شده است که یکی از گذرنامه ها پس از چهار هفته به دستش برسد و دیگری در جایی دیده نشود.

در حالی که یک پاسپورت هنوز جایی دیده نمی شود، این زوج تصمیم گرفتند که سفر را کمتر از دو هفته قبل از سفر لغو کنند تا مطمئن شوند که هزینه های ۳۰۰۰ پوندی خود را پس می گیرند.

استوارت می‌گوید: «ما دخترمان را برای پنجمین سالگرد تولدش برده بودیم و در آغاز فوریه برای گذرنامه درخواست داده بودیم ، یکی در عرض چهار هفته آمد، اما هیچ نشانه ای از یکی برای کودک دو ساله ما وجود نداشت.”

با نزدیک شدن به تاریخ عزیمت آنها در ۱۰ می، مک لین ها نتوانستند برای به روز رسانی به اداره گذرنامه بروند و سپس مطلع شدند که پروازهای آنها نیز مختل شده است و easyJet پرواز برگشت آنها را لغو کرده است.

استوارت افزود: “در نقطه ای که دو هفته مانده بود، ما به دنبال پروازهای برگشتی جایگزین بودیم، اما ایرفرانس بسیار گران تر بود و ما هنوز چیزی از پاسپورت دریافت نکرده بودیم و فقط در صورتی می توانید از دیزنی لند بازپرداخت کنید که در کمتر از یک هفته قبل لغو کنید.
“ما در مجموع حدود ۳۰۰۰ پوند در این سفر خرج کرده بودیم، بنابراین همه چیز را لغو کردیم تا مطمئن شویم که پول را پس خواهیم گرفت.”

پدر دو فرزند گفت: «حدود هفت ماه بود که آن را رزرو کرده بودیم، در چند سال گذشته بچه‌ها واقعاً با مشکل مواجه شده‌اند، همه کلاس‌ها و مهدکودک‌ها لغو شده‌اند، بنابراین ما فقط می‌خواستیم به آنها یک هدیه خوب بدهیم، “تعطیلات”.

آقای پورسگلاو که وزیر مبارزه با مهاجرت غیرقانونی است، در پاسخ به یک سوال فوری در مجلس عوام، گفت ۷۰۰ کارمند اضافی «تا تابستان» برای کمک به رفع معوقات استخدام خواهند شد.

وی افزود: “اداره گذرنامه تا تابستان ۷۰۰ نفر پرسنل را افزایش می دهد و البته از آوریل گذشته ۵۰۰ کارمند اضافه شده است.”

با این حال او گفت که هدف ۱۰ هفته ای “تضمین نشده” است. زمان برگشت معمولاً سه هفته است. اما به دلیل عقب ماندگی، مقامات اداره گذرنامه نسبت به زمان تحویل تا ۱۰ هفته هشدار می دهند.

آقای پورسگلاو گفت که “اکثریت قریب به اتفاق” درخواست‌ها طی ۱۰ هفته به رسیدگی ادامه می‌یابند، با بیش از ۹۰ درصد درخواست‌ها ظرف شش هفته بین ژانویه تا مارس ۲۰۲۲ و کمتر از ۱.۴ درصد از گذرنامه‌ها در هفته گذشته برای بریتانیا چاپ شده‌اند. برنامه ها بیش از ۱۰ هفته در سیستم بوده اند.

وزیر کشور سایه، استفان کیناک، افزود: “هرج و مرج در اداره گذرنامه منعکس کننده ناکامی های گسترده تر وزارت کشور ما است، که به سادگی برای هدف این وزیر کشور مناسب نیست.”

در کنار یک تقاضای معوقه، اداره گذرنامه همچنین از یک بحران پرسنل رنج می برد و اتحادیه ها ادعا می کنند که مقامات می خواستند ۱۷۰۰ کارمند جدید را برای کمک به مقابله با افزایش تقاضا ثبت نام کنند.

اتحادیه خدمات عمومی و بازرگانی گفت که بیش از ۵۰۰۰۰۰ مدرک درخواست پاسپورت وجود دارد که در سیستم آپلود نشده است. برای اطلاعات بیشتر در این باره به لینک زیر مراجعه کنید :

Why are passports taking so long? Recruitment crisis and backlog of 500,000 documents blamed for delays (inews.co.uk)

این اتحادیه دلیل این عقب ماندگی ها را «ناتوانی» اداره گذرنامه در استخدام کارمندان دائمی کافی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده و اتکای بیش از حد آن به کارکنان آژانس های آموزش دیده ضعیف عنوان کرد.

این سازمان ادعا کرد که اداره گذرنامه قصد دارد ۱۷۰۰ کارمند جدید را برای کمک به مقابله با افزایش تقاضا استخدام کند. با این حال، روسای اتحادیه می گویند که تا کنون تنها حدود ۳۰۰ نفر وارد هواپیما شده اند.

یک سخنگوی PCS گفت: «این باعث شده است که تصمیمات در مورد تمدید پاسپورت توسط کارکنان آژانس با آموزش اندک و نظارت کافی تکمیل شود.

این روزنامه همچنین گزارش داد که دولت برای کاهش تاخیرهای احتمالی در تحویل پاسپورت، رویال میل و DHL را وارد کرده است.

DHL طبق گزارش ها ظرفیت خود را ۲۵ درصد افزایش داده است تا به کاهش فشار کمک کند، در حالی که رویال میل با ارسال اسناد پشتیبانی غیر فوری کمک می کند.

کوین فاستر، قبلا گفته بود که «مطمئن است» هدف ۱۰ هفته ای پاسپورت بیشتر تمدید نخواهد شد.

بیشتر بخوانید : پاسپورت بریتانیا

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.