راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

راه اندازی سامانه استعلام وضعیت قضائی ایرانیان خارج از کشور 

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اقدامات قوه قضاییه برای بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور، گفت: معاون اول و دادستان کل کشور مسئولیت پیدا کردند در این راه به دولت کمک کنند.

به گزارش سایت حقوقی راهش، خدائیان در نشست خبری افزود: اتباع ایرانی چه افراد مقیم در کشور و چه افراد مقیم در سایر کشور‌ها؛ همه، ایرانی و از حقوق مساوی برخوردار هستند و بین آن‌ها فرقی وجود ندارد.

وی گفت: هر ایرانی که در اقصی نقاط جهان به سر می‌برد و دلش برای مملکتش می‌تپد، می‌تواند به کشور برگردد و آغوش کشور ایران برای پذیرش این عزیزان و اتباع ایرانی باز است.

خدائیان افزود: هیچ منعی برای ورود این افراد وجود ندارد، ریاست قوه قضاییه هم چندی پیش اعلام کرد که شرایط ورود ایرانیان فراهم بشود، معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور و معاونت بین الملل قوه قضاییه مسئولیت پیدا کردند که در این راستا به دولت کمک کنند، ریاست جمهور هم قبلا بر بازگشت ایرانیان و سرمایه گذاری ایرانیان در کشور تاکید کرده است و هیچ منعی وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ممکن است برخی از افراد مرتکب جرم شده باشند، طبیعی است که کسی اگر مرتکب جرمی شده باشد، چه مقیم ایران باشد چه مقیم خارج، به جرمش رسیدگی می‌شود، این همه پرونده‌ای که در محاکم قضایی داریم آیا مربوط به ایرانیان خارج از کشور است؟ نه، مربوط به ایرانیانی است که در داخل کشور به سر می‌برند و تعداد پرونده‌هایی که راجع به ایرانیان خارج از کشور تشکیل شده، خیلی محدود است.

راه اندازی سامانه وضعیت حقوقی و قضائی ایرانیان خارج از کشور

وی افزود: بنابراین منعی برای ورود ایرانیان وجود ندارد، منتها ممکن است برخی شک و تردید داشته باشند که آیا اعلام جرمی علیه آن‌ها صورت گرفته است که می‌توانند مراجعه کنند، قبلا هم معاون بین الملل قوه قضاییه توضیح داد و گفت که این‌ها می‌توانند به کنسول گری‌های ایران در آن کشور‌ها مراجعه و اعلام کنند قصد برگشت دارند و آیا اعلام جرمی علیه آن‌ها صورت گرفته یا خیر، استعلام‌های لازم صورت می‌گیرد، در سریع‌ترین فرصت ممکن به آن‌ها اعلام می‌شود.

خدائیان افزود: درصدد هستیم که سامانه‌ای طراحی شود که این سامانه در دسترس تمامی ایرانیان خارج از کشور قرار بگیرد و اگر چنانچه سوالی داشته باشند یا در این خصوص بخواهند سوالی را مطرح کنند، از طریق آن سیستم مراتب را اعلام کنند و به سرعت به آن‌ها پاسخ لازم داده شود، بنابراین ما در خدمت همه ایرانیان هستیم، چه ایرانیان مقیم و چه خارج از کشور و خواهش ما از ایرانیان این است که شرایط لازم برای سرمایه گذاری در ایران فراهم است، اگر سرمایه گذاری دارند بیایند و در کشور خودشان سرمایه گذاری کنند.

خبر مرتبط

استعلام وضعیت حقوقی و قضائی ایرانیان خارج از کشور

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.