راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

روز مقدس سیریل و متدیوس چه زمانی است؟

تعطیلات عمومی و رسمی روز مقدس سیریل و متدیوس همیشه در ۵ ژوئیه در جمهوری چک و اسلواکی که پس از روزهای جشن کاتولیک رومی برگزار می‌شود، برگزار می‌شود.

در بلغارستان، این روز به‌عنوان «روز آموزش و فرهنگ بلغارستان، و روز ادبیات اسلاوونی»، «روز فرهنگ و سوادآموزی» یا «روز الفبا» شناخته می‌شود و بر اساس تقویم ارتدکس در ۲۴ مه جشن گرفته می‌شود. همچنین در ۲۴ مه در مقدونیه تعطیل رسمی است.

مقدسین سیریل و متدیوس چه کسانی بودند؟

قدیس سیریل و متدیوس دو برادر و مبلغ مسیحی بودند که در قرن نهم در تسالونیکی به دنیا آمدند. پدرشان یونانی و مادرشان بلغاری بود.

در سال ۸۶۰ سیریل و متدیوس به عنوان مبلغین به اوکراین امروزی رفتند و مسیحیت را در میان مردم اسلاو بلغارستان، موراویای بزرگ و پانونیا گسترش دادند.

آن‌ها به ابداع الفبای گلاگولیتی اعتبار دارند. به درخواست شاهزاده موراویایی راستیسلاو، آن‌ها شروع به رونویسی کتابهای مذهبی از یونانی به بلغاری قدیم کردند.

الفبای آن‌ها به عنوان پیش درآمد سیریلیک دیده می‌شود که به نام سیریل نامگذاری شده است. امروزه اکثر کشورهای اسلاو، از جمله روسیه، هنوز از الفبای توسعه یافته استفاده می‌کنند.

آیا می‌دانستید؟

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در ۱۲ کشور از خط سیریلیک استفاده می‌کنند.

سیریل در طول زندگی خود به عنوان کنستانتین شناخته می‌شد و تنها زمانی که در بستر مرگ بود نام مذهبی خود را انتخاب کرد.

هر دو برادر در کلیسای ارتدکس به عنوان قدیسین با عنوان «برابر با حواریون» مورد احترام قرار می‌گیرند.

در سال ۱۸۸۰، پاپ لئو سیزدهم جشن آن‌ها را در تقویم کلیسای کاتولیک رومی معرفی کرد. در سال ۱۹۸۰، پاپ ژان پل دوم آن‌ها را به همراه بندیکت نورسیا به عنوان حامی قدیسین اروپا معرفی کرد.

روز مقدس سیریل و متدیوس چگونه جشن گرفته می‌شود؟

در جمهوری چک، یکی از بزرگترین رویدادهای مذهبی سال، مراسم زیارت سالانه در ولحراد است که سالگرد ورود مبلغان مذهبی و بعداً مقدسین سیریل و متدیوس به موراویای بزرگ در سال ۸۶۳ پس از میلاد است.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.