راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

روز نوناووت چه روزی است؟

روز نوناووت (Nunavut Day) هرساله در ۹ جولای به عنوان یک روز تعطیل رسمی منطقه‌ای در نوناووت کانادا جشن گرفته می‌شود.

از سال ۲۰۲۰، روز نوناووت یک روز تعطیل رسمی در این قلمرو است، به این معنی که کارمندان در صنایع تحت نظارت قلمرو، واجد شرایط یک روز مرخصی با حقوق خواهند بود. بر اساس بیانیه مطبوعاتی دولت Nunavut که روز سه شنبه ارسال شد، این می‌تواند شامل کسانی باشد که برای مشاغل متعلق به نوناووت، فروشگاه‌های مواد غذایی و ساخت و ساز کار می‌کنند. پیش از این، تعطیلات نهم ژوئیه فقط برای کارمندان دولت نوناووت اعمال می‌شد.

ساکنین این منطقه روز نوناووت را به عنوان سرزمینی متمایز و منحصر به فرد در کانادا جشن می‌گیرد. هر سال این افراد اجرایی شدن قانون ۱۹۹۳ نوناووت ادعای زمین، یکی از مراحل کلیدی در ایجاد نوناووت را جشن می‌گیرد.

تاریخچه روز نوناووت

قلمرو نوناووت از نظر مساحت بزرگ‌ترین و دومین استان کم‌جمعیت در میان استان‌ها و قلمروهای کانادا است.

نوناووت که بیشتر مجمع الجزایر قطب شمال کانادا را در بر می‌گیرد، حدود یک پنجم کل خشکی‌های کانادا را تشکیل می‌دهد و به اندازه اروپای غربی است. نوناووت در زبان مادری اینوکتیتوت (زبان مادری ۷۰ درصد نوناوومیوت) به معنای «سرزمین ما» است و اینوئیت‌ها اکثریت جمعیت نوناووت (حدود ۳۶۰۰۰ نفر) را تشکیل می‌دهند.

تاریخچه منطقه نوناووت

تا سال ۱۹۹۹، این منطقه بخشی از قلمرو شمال غربی کانادا بود. از دهه ۱۹۵۰ بحث جداسازی منطقه‌ای برای اینوئیت‌ها مطرح شده بود، اما این روند متوقف شده بود تا اینکه رای گیری در مورد تقسیم در سال ۱۹۸۲ و تصویب یک همه پرسی در سال ۱۹۹۳، منجر به تصویب قانون توافقنامه ادعاهای زمین نوناووت و قانون نوناووت توسط دولت کانادا شد. در ۹ ژوئیه ۱۹۹۳، مرزهای نوناووت را تعیین کرد.

جدایی رسمی از سرزمین‌های شمال غربی در ۱ آوریل ۱۹۹۹ اتفاق افتاد.

در نوامبر ۲۰۱۹، روز نوناووت به عنوان تعطیلی قانونی تبدیل شد، زمانی که اعضای مجلس قانونگذاری نوناووت به تصویب لایحه ۲۹، قانونی برای اصلاح قانون استانداردهای کار و قانون تفسیر در رابطه با روز نوناووت، از طریق خواندن سوم در مجلس قانونگذاری رأی دادند.

جین: «روز نوناووت نقطه عطف مهمی برای نوناووت و قلمرو ما است. ما نباید کسب و کارها را مجبور کنیم که بین الزام کارمندان به کار در روز نوناووت یا جذب هزینه تعطیلات اضافی در صورتی که دولت ما تعطیلات عمومی دیگری ایجاد کند، یکی را انتخاب کنند.» ایهالواک، وزیر دادگستری، در مجلس قانونگذاری گفت که این قانون اصلاح شد.

قبل از آن، روز نوناووت طبق قانون خدمات عمومی تعطیل بود، به این معنی که تعطیلات فقط برای کارمندان دولت نوناووت اعمال می‌شد.

این تعطیلات برای کارمندان فدرال که در نوناووت زندگی و کار می‌کنند اعمال نمی‌شود. کارمندان دولت کانادا و سایر کارمندان در صنایع تحت نظارت فدرال مانند بانک‌ها و خطوط هوایی مشمول قانون تعطیلات فدرال و قانون کار کانادا در مورد تعطیلات هستند که شامل روز نوناووت نمی‌شود.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.