روسیه قیمت واکسن کرونای خود را در داخل به شدت کاهش داد

دولت روسیه واکسن ضد کرونای اسپوتنیک تولید شده این کشور را کاهش داد.

دولت روسیه اعلام کرد که وزارت بهداشت این کشور سقف قیمت فروش واکسن ضد کرونای«اسپوتنیک V» را مورد بازنگری قرار داد و آن را به شدت کاهش داد.

 
به نقل از روسیا الیوم، در حالی که پیش از قیمت این واکسن ۱۹۴۲ روبل بود اکنون قیمت آن ۸۸۶ روبل یعنی معادل ۱۱ دلار است.

«دنیس مانتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسیه گفت که این اقدام به لطف بهبود فناوری تولید صنعتی و نیز افزایش حجم تولید این واکسن ممکن شده است.

کرونا در اروپا

در حالی که شمار فوتی‌های کرونا در جهان از ۲ میلیون و پانصد هزار نفر گذشته، همچنان گزارش‌های نگران‌کننده‌ای از میزان شیوع ویروس این بیماری و انواع جهش‌یافته آن در کشورهای مختلف اروپا منتشر می شود.

جمهوری چک در روزهای اخیر با افزایش شمار بیماریان مبتلا به کووید۱۹ با کمبود امکانات بیمارستانی روبرو بوده، به طوری که تخت‌های بیمارستانی در بخش مراقبت‌های ویژه و احیا، به ویژه در غرب این کشور در آستانه اشباع است.

مقامات فرانسوی نیز از رشد نگران‌کننده موارد ابتلا به نوع انگلیسی ویروس کرونا در روزهای اخیر خبر داده و گفته‌اند که این موارد تا ۲۵ درصد افزایش داشته ‌است. وزیر بهداشت فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ فوریه (۶ اسفند) به شهر دنکرک سفر کرده تا وضعیت را بررسی کند. میزان ابتلا به کرونا در دنکرک واقع در شمال فرانسه چهار برابر میانگین کشوری است و شهردار این شهر به دولت پیشنهاد داده تا قرنطینه کامل وضع کند.

هشدار کمیسیون اروپا به شش کشور

هنوز تحول بزرگی در وضعیت رفت و آمد میان کشورهای اروپایی در شرایط کرونا به وجود نیامده است، اما کمیسیون اروپا به شش کشور عضو اتحادیه هشدار داده است تا برخی از محدودیت‌ها و مقررات ورود و خروج‌ مرزی و بندری و نیز سایر اقدامات مربوط به کووید۱۹ را که در قلمرو خود انجام داده‌اند، لغو کنند.

به گزارش یورونیوز، کمیسیون اروپا می‌گوید این گونه اقدامات مانع از حرکت آزادانه شهروندان و کالاها در میان کشورهای عضو اتحادیه می‌شود.

کمیسیون اروپا این درخواست را با نامه به اطلاع مقامات بلژیک، دانمارک، فنلاند، آلمان، مجارستان و سوئد رسانده و گفته است که اقدامات اعمال شده در این کشورها به نسبت ابعاد شیوع کرونا، «نامتناسب» و «ناموجه» است.

این شش کشور از زمان دریافت نامه کمیسیون در روز دوشنبه ۲۲ فوریه، ده روز فرصت دارند تا به درخواست کمیسیون عمل کنند. بر پایه قوانین اتحادیه اروپا، اگر کشورهای عضو اقدامات لازم خواسته شده را انجام ندهند، کمیسیون می‌تواند اقدامات تنبیهی قانونی برای آنها در نظر بگیرد.

زیان ۲ میلیارد پوندی فرودگاه هیترو

فرودگاه هیترو لندن، پایتخت انگلیس در سال ۲۰۲۰ پس از یک سال رکود شدید و کاهش ۷۳ درصدی مسافران به دلیل شیوع کرونا، اکنون چشم امید به تخفیف‌های مالیاتی دولت بسته تا بتواند بار دیگر کمر راست کند.

مسئولان این فرودگاه بزرگ اروپا همچنین امیدوارند تا به کمک امکانات کنترلی و تشخیصی مدرن بتوانند سفرهای داخلی و بین‌المللی را در این مکان احیا کرده و به اوج رونق پیشین برسانند.

بر پایه پیش‌بینی‌ها، فرودگاه هیترو در نیمه دوم سال جاری میلادی با حدود ۵۰ درصد ظرفیت خود کار خواهد کرد و شاهد رفت و آمد ۲۵ میلیون مسافر خواهد بود.

دانمارک؛ توصیه لغو سفر غیرضروری

دولت دانمارک که به شهروندان خود توصیه کرده از سفر غیر ضروری به خارج از کشور پرهیز کنند، این توصیه را تا ۵ آوریل تمدید کرد.

دولت دانمارک همچنین قوانین سختگیرانه برای سفرهای خارجی را که از تاریخ ۸ ژانویه به هدف مهار کرونا به اجرا گذاشته، تا ۲۸ فوریه تمدید کرده است.

دانمارک اعلام کرده به همه افرادی که هر دو دُز واکسن کووید۱۹ را زده‌اند، «گواهینامه واکسن» می‌دهد. این کشور همچنین طرحی را برای صدور گذرنامه دیجیتال کووید۱۹ در دست دارد که افراد خارجی به کمک آن اجازه ورود آسان‌تر به کشور را خواهند یافت. این طرح قرار است ظرف سه یا چهار ماه آینده اجرایی شود.

دانمارک یکی از شش کشوری است که کمیسیون اروپا از دولتش خواسته تا محدودیت‌های رفت و آمد مرزی کرونایی را لغو کند.

ایتالیا ممنوعیت سفرهای بین ‌استانی را تمدید کرد

افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ در ایتالیا، دولت این کشور را وادار کرد تا ممنوعیت جاری برای سفرهای بین ‌استانی را تا ۲۷ مارس تمدید کند. ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا دستور تمدید این قانون موقت را با هدف جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در کشور ابلاغ کرده است.

ممنوعیت‌های سراسری کرونایی که دولت ایتالیا وضع کرده، قرار بود روز پنجشنبه منقضی شود. با این حال، مقامات ایتالیا می‌گویند هنوز در مورد این که برداشتن محدودیت‌ها مشکلی ایجاد نکند، متقاعد نشده‌اند.

تاکنون حدود ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار نفر در ایتالیا به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و این کشور هم اکنون در ردیف هشتمین کشور قربانی کرونا در جهان قرار دارد.

کرونا بخش سفر و جهانگردی ایتالیا را نیز به شدت تحت تأثیر قرار داده است. ماه گذشته کمیسیون اروپا ۷۳.۰۲ میلیون یورو به آلیتالیا، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی ایتالیا کمک کرد.

یونان محدودیت پروازهای ورودی را تمدید کرد

مقامات یونان محدودیت سفر برای ورود مسافران با پروازهای بین المللی و نیز شرایط قرنطینه اجباری مسافران ورودی را تا ۸ مارس تمدید کردند.

پایگاه اطلاع‌رسانی منطقه شنگن با نقل این خبر از سازمان هواپیمایی کشوری یونان نوشت که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و شنگن همچنان از ورود به این کشور منع خواهند شد. از سوی دیگر، بنا به تصمیم دولت یونان، در این مدت تنها مسافران ورودی از انگلیس، سنگاپور، استرالیا، نیوزیلند، رواندا، کره جنوبی، تایلند، امارات متحده عربی و روسیه از مقررات قرنطینه اجباری معاف هستند.

به جز این، کلیه مسافرانی که قصد دارند از هر کشور دیگری به یونان وارد شوند، از جمله مسافران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، باید پس از ورود قرنطینه هفت روزه اجباری را رعایت کنند. در صورت مثبت بودن آزمایش کرونا، فرد مجبور است حداقل ۱۴ روز در قرنطینه بماند.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا قصد دارد برای کنترل شیوع ویروس کرونا و انهدام کامل آن، به شهروندانی که تحت واکسیناسیون قرارگرفته اند، «گذرنامه واکسن کووید-۱۹» صادر کند.

گذرنامه واکسیناسیون اما مخالفان فراوانی در اروپا دارد. انتشار خبری مبنی بر اعطای گذرنامه واکسن کووید به شهروندان اروپایی، باعث شد تا مخالفان واکسیناسیون در دانمارک به خیابان ها بیایند.

یکی دیگر از مخالفان اصلی پاسپورت واکسن کووید-۱۹، «سازمان بهداشت جهانی» است. این سازمان می گوید هنوز «اطمینانی نیست که واکسن کووید بطور کامل با انتقال ویروس مقابله کند.»‌

گذرنامه های واکسن که برخلاف نامشان بیشتر شبیه یک گواهی نامه رانندگی خواهند بود تا پاسپورت، قرار است در بدو ورود شهروندان به رستورانها، بارها، جشنواره ها و هواپیماها کنترل شوند. این خواست کنونی اتحادیه اروپاست.

مخالفان «گذرنامه واکسن کووید» چه می گویند

مخالفان اما این روش کنترل را کاملا تبعیض آمیز می خوانند. آنها می گویند چنین روندی مغایر با حقوق بشر است. چرا که بین شهروندانی که واکسن زده و بقیه شهروندان تبعیض قائل می شود و نهایتا بنوعی به اختلاف طبقاتی و اجتماعی گسترده دامن می زند. خصوصا اینکه با توجه به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی بسیاری از شهروندان کشورهای فقیر و در حال توسعه امکان دریافت واکسن کرونا تا پیش از سال ۲۰۲۴ را نخواهند داشت.

استدلال حامیان اعطای گذرنامه واکسن کووید چیست؟

همزمان حامیان اعطای گذرنامه واکسن کووید معتقدند که نهایتا برای کنترل و شکست کامل ویروس کرونا نیاز به آمارهای دقیق دارند و تبعا فهرست شهروندانی که واکسن دریافت کرده اند می تواند کمک فراوانی در این زمینه بکند. همچنین این گذرنامه ها شاید آن دسته از «مخالفان واکسیناسیون» را نیز قانع کند تا خود را واکسینه کنند. از سوی دیگر تعطیلی رستوران و بارها و کاهش آمار سفرهای هوایی و زمینی اقتصاد جهان را با بحرانی بی سابقه روبرو کرده است. گذرنامه واکسن کووید می تواند کمک کند تا دست کم میلیون ها نفری که واکسن دریافت کرده اند به صنایع مختلف از جمله توریسم رونقی دوباره بدهند.

منبع: جماران

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
شکایت از پزشک زیبایی و جراح بینی