راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سامانه ثنا sana.adliran.ir

فهرست اطلاعات لازم درباره سامانه ثنا

مقدمه

سایت ثنا sana.adliran.ir که اصطلاحا به سامانه ثنا معروف شده است، درگاه خدمات الکترونیکی قوه قضاییه است که چندین سال است تقریبا از سال ۱۳۹۵ به منظور کاهش مراجعات حضوری به شعب دادگاه و دادگستری و ارائه بهتر خدمات قضایی از سوی این ارگان محترم راه اندازی شد. سامانه ثنا sana.adliran.ir کلیه مشکلات ارسال حضوری ابلاغیه ها و اوراق قضایی را از بین برد و مزایای بسیاری برای مراجعان و کارکنان قوه قضاییه به همراه داشت.

خدمات الکترونیکی قوه قضاییه تنها به سامانه ثنا و سایت ثنا محدود نشد و از آن جایی که امروزه همه مردم مایلند کلیه خدمات الکترونیکی را از طریق گوشی های هوشمند و تبلت خود دریافت کنند نرم افزار ثنا نیز برای ورود به سامانه ثنا از طریق تلفن همراه راه اندازی شد و افراد می توانند به راحتی بعد از نصب این نرم افزار بر روی تلفن همراه یا تبلت خود، به جای ورود به سایت ثنا از موبایل برای دریافت کلیه خدمات الکترونیکی قوه قضاییه استفاده کنند.

ورود به سامانه ثنا

همه افراد اعم از شاکی، متهم و وکیل می توانند در سامانه ثنا کلیه اوراق قضایی، ابلاغ و آرای صادر شده مربوط به خود را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری مشاهده کنند البته ناگفته نماند که برای این کار ابتدا باید در این سامانه ثبت نام انجام دهند.

با توجه به اینکه مطالب فراوانی در خصوص سامانه و سایت ثنا sana.adliran.ir نوشته شده ممکن است پیدا کردن سایت اصلی ثنا برای برخی از کاربران مشکل باشد از این رو قصد داریم در این نوشتار به معرفی سایت اصلی سامانه ثنا بپردازیم و کلیه اطلاعات لازم برای کار با سامانه ثنا اصلی را در اختیار شما قرار دهیم.

” برای ورود به سایت اصلی ثنا سه روش مختلف وجود دارد؛ ورود به سامانه ثنا از طریق گوگل ، از طریق سایت عدل ایران و از طریق لینک مسقیم .اگر قصد ورود به سایت ثنا sana.adliran.ir را دارید می توانید از هر یک از روش های زیر استفاده نمایید. “

سایت اصلی ثنا sana.adliran.ir

اگرچه سامانه ثنا در سال های اخیر بسیار معروف شده است، ولی شاید هنوز هم بعضی از افراد که برای اولین بار با دادگاه و امور قضایی سروکار پیدا می کنند ندانند که سامانه ثنا چیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ این سامانه یک سامانه الکترونیک و کاملا یکپارچه است که دسترسی آن برای همه افراد امکان پذیر است. آدرس سایت اصلی ثنا sana.adliran.ir است و سامانه ثنا قوه قضاییه تمام ابلاغیه های مربوط به یک فرد را به صورت الکترونیکی در خود ذخیره می کند و افراد می توانند بدون هیچ مراجعه حضوری به این سامانه مراجعه کنند و تمام ابلاغیه های خود را دریافت کنند. البته مشاهده الکترونیک ابلاغ های قضایی تنها یکی از امکانات ثنا است. در واقع از زمانی که یک پرونده قضایی تشکیل می شود و از زمان طرح دعوی هریک از طرفین دعوی باید کلیه اوراق قضایی ، ابلاغ ، احضار و آراء صادره را از طریق سایت اصلی سامانه ثنا sana.adliran.ir پیگیری نمایند.

مزایای استفاده از سایت ثنا قوه قضاییه ، بسیار زیاد است؛ اما به طور خلاصه می توان از مزایای این سامانه به موارد زیر اشاره کرد:

  1. این سامانه در زمان و هزینه افراد صرفه جویی می کند؛ چرا که بسیاری از روند ارسال ابلاغیه ها بدون هیچ مراجعه حضوری انجام می شود.
  2. این سامانه باعث حفظ حریم شخصی افراد می شود. در گذشته ماموران قوه قضاییه به درب منزل افراد می رفتند و ابلاغیه ها را به صورت کتبی به آن ها تحویل می دادند. در این مواقع، امکان شکسته شدن حریم شخصی افراد زیاد بود؛ اما سایت ثنا این مشکل را حل کرده است، به طوری که همه افراد می توانند در هر زمانی که می خواهند ابلاغیه های مربوط به خود را مطالعه کنند.
  3. با سامانه ابلاغ الکترونیک، هیچ ابلاغیه ای گم نمی شود؛ چرا که این سامانه تمام ابلاغیه ها را در خود نگهداری می کند.

ورود به سامانه ثنا sana.adliran.ir

برای ورود به سامانه ثنا sana.adliran.ir از روش های مختلفی می توانید اقدام کنید. ساده ترین راه برای ورود به سایت ثنا جستجوی این سایت در گوگل است. در ادامه روش های ورود به سامانه ثنا را بررسی خواهیم کرد:

ورود به سامانه ثنا از طریق گوگل

برای ورود به سامانه ثنا از طریق گوگل کافیست که در فیلد جستجوی گوگل عبارت « سامانه ثنا » را جستجو نمایید.

زمانی که جستجوی گوگل به اتمام رسید، چندین سایت برای شما باز خواهد شد. روی اولین سایت که سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی است، کلیک کنید تا وارد سامانه ثنا اصلی شوید.

برای ورود به سامانه ثنا کافیست روی یکی از گزینه های زیر کلیک کنید. پیشنهاد می کنیم که ابتدا روی گزینه « سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک » بزنید و وارد آن شوید. اگر مشکلی در سایت برای شما به وجود آمد، باز گردید و از نسخه پشتیبان استفاده کنید.

ورود به سایت ثنا از طریق سایت عدل ایران

یکی از راه های بسیار ساده برای ورود به سامانه ثنا ، سایت عدل ایران است. می توانید برای ورود به سایت عدل ایران به صورت زیر اقدام کنید:

۱ ابتدا به سایت عدل ایران قوه قضاییه یا همان سایت ثنا وارد شوید.
۲ پس از ورود به این سایت، امکانات زیادی را ملاحظه خواهید کرد. برای ورود به سامانه ثنا قوه قضاییه می توانید به قسمت «خدمات ویژه» سایت مراجعه کنید و بر روی گزینه « سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی » کلیک کنید.

۳ بعد از کلیک کردن روی سامانه ابلاغ الکترونیک ، صفحه ای همانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد که می توانید بر روی یکی از گزینه های موجود برای ورود به سامانه ابلاغ، کلیک کنید.

نحوه عضویت در سایت ثنا sana.adliran.ir

نحوه عضویت سامانه ثنا یکی از ابهاماتی است که برای بعضی از افراد وجود دارد. نحوه ثبت نام در این سامانه به دو مرحله تقسیم بندی می شود. البته قبل از اینکه در رابطه با دو مرحله ثبت نام صحبت کنیم، باید به شما بگوییم که امکان عضویت در سایت ثنا sana.adliran.ir  به صورت حضوری وجود دارد، ولی بسیار زمان بر خواهد بود. به همین منظور توصیه می کنیم طبق مراحل زیر، ابتدا اطلاعات فردی خود را به صورت آنلاین در سامانه ثبت کنید و تنها برای احراز هویت به صورت حضوری مراجعه کنید.

  1. ۱مرحله اول، ثبت نام و ثبت اطلاعات فردی در سایت ثنا: اولین مرحله برای عضویت در سایت ثنا ، این است که شما به سایت اصلی ثنا به آدرس sana.adliran.ir وارد شوید و اطلاعات فردی خود را در آن جا ثبت کنید. در بین این اطلاعات از شما مدرک خاصی درخواست نمی شود، به همین منظور مرحله دیگری تحت عنوان احراز هویت حضوری نیز باید انجام شود. 
    برای ثبت نام الکترونیکی در سایت ثنا می توانید به سایت اصلی ثنا مراجعه کنید و ثبت نام شخص حقیقی (ثبت نام برخط) را انتخاب کنید و با وارد کردن اطلاعاتی نظیر کد ملی، سریال شناسنامه، تاریخ تولد و … در این سامانه ثبت نام کنید.

 نکته مهم برای ثبت نام اشخاص حقوقی در سامانه ثنا:

ثبت نام آنلاین سامانه الکترونیک قضایی تنها برای افراد حقیقی است و افراد حقوقی باید برای ثبت نام در این سامانه به یکی از شعب دادگستری مراجعه کنند و تمام مراحل ثبت نام خود را به صورت حضوری انجام دهند.

۲مرحله دوم، احراز هویت حضوری: همانطور که گفته شد در مراحل قبل تنها از شما اطلاعات فردی درخواست می شود. از آنجایی که درگاه قوه قضاییه یک درگاه بسیار حساس می باشد، شما باید به صورت حضوری برای احراز هویت خود اقدام کنید. برای احراز هویت حضوری اگر در مراکز استان ها هستید، می توانید به مراکز الکترونیک قضایی مراجعه کنید، ولی اگر در مراکز استان سکونت ندارید، باید به یکی از شعب دادگستری مراجعه نمایید. توجه کنید که حتما مدارک ثبت نام ثنا را همراه خود داشته باشید.

***خبر خوش اینکه به تازگی سامانه ثنا احراز هویت غیر حضوری را نیز فراهم کرده است که در مقاله دیگری بطور کامل به آن خواهیم پرداخت.

رفع مشکل ورود به سامانه ثنا

از آنجایی که سامانه ثنا یک سامانه شلوغ و پر ازدحام می باشد، ممکن است مشکلاتی در حین ورود به این سامانه به وجود بیاید. البته این مشکلات تنها به دلیل ازدحام زیاد نیست و ممکن است افراد با مشکل فراموشی رمز عبور مواجه شوند. در ادامه راه حل تمام مشکلات ورود به سامانه ثنا را ذکر خواهیم کرد.

خطای مربوط به رمز عبور

یکی از مشکلات رایجی که برای ورود به سامانه ثنا وجود دارد، خطای مربوط به رمز عبور است. ممکن است افراد رمز عبور خود را فراموش کرده باشند و نتوانند به سایت ثنا وارد شوند. خوشبختانه بازیابی رمز عبور ثنا امکان پذیر می باشد.

۱- ابتدا به سایت ثنا sana.adliran.ir وارد شوید. اگر رمز عبور خود را فراموش کرده اید، روی گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده ام!» کلیک کنید.

۲- برای بازیابی رمز عبور ثنا ، دو مرحله وجود دارد. در اولین مرحله شما باید با وارد کردن اطلاعات شخصی مانند شماره شناسنامه، کد ملی، شماره تلفن همراه و … یک کد فعال سازی دریافت نمایید. این کد فعال سازی به شماره تلفن همراه شما ارسال خواهد شد و به منزله اعتبار سنجی شما می باشد.

۳- مرحله دوم از بازیابی رمز عبور ثنا ، با وارد کردن کد فعال سازی پیامک شده انجام می شود. کافیست که کد فعال سازی را در فیلد مربوطه وارد کنید و در نهایت با وارد کردن عدد تصویر پایین صفحه، رمز عبور شخصی جدید خود را دریافت کنید.

مشکل ازدحام و شلوغی سایت

از آنجایی که سایت ثنا ، به یکی از پر ازدحام ترین سایت های قوه قضاییه تبدیل شده است، احتمال مشکل ورود به سامانه ثنا در ساعات اوج مراجعه، وجود دارد. برای رفع این مشکل می توانید دو کار انجام دهید.

اولین راه پیش روی شما این است که در ساعات خلوت تر به سامانه ثنا مراجعه کنید. به طور مثال ساعات انتهایی شب احتمال ازدحام را کاهش می دهد. اگر به هر دلیلی نمی توانید در ساعات دیگری به سامانه ثنا مراجعه کنید، می توانید از نسخه پشتیبان سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی استفاده کنید. استفاده از این سامانه بسیار راحت است، کافیست در زمان ورود به این سامانه به جای انتخاب سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک ، سامانه پشتیبان را انتخاب نمایید.

 البته سامانه ابلاغ قوه قضایی، راه دیگری را برای رفع مشکل کندی، قطعی و اختلال در سامانه ارائه داده است. برای استفاده از این راه می توانید به سامانه اصلی یا پشتیبان ابلاغ وارد شوید و از لینک های مربوط به آدرس های دیگر سامانه ابلاغ استفاده کنید. این آدرس ها در سایت اصلی سامانه ثنا sana.adliran.ir وجود دارند (مانند تصویر زیر). 

قدیمی بودن نسخه مرورگر

  • برای ورود به سامانه ثنا توصیه می کنیم که حتما از نسخه های آخر مرورگر کروم یا موزیلا استفاده کنید. مرورگرهای قدیمی باعث ایجاد مشکل در هنگام ورود به سامانه ثنا می شوند و حتی ممکن است این سامانه در مرورگرهای قدیمی باز نشود.

استفاده از اپلیکیشن عدالت همراه

گاهی اوقات افراد با موبایل وارد سامانه ی ثنا وارد سایت می شوند، ولی در هنگام ورود آن ها به سایت مشکلاتی از قبیل باز نشدن سایت ثنا، پریدن سایت و … به وجود می آید. برای رفع این مشکل می توانید مرورگر روی گوشی خود را آپدیت کنید و از نسخه جدیدتری استفاده کنید. اگر مشکل شما با آپدیت نسخه مرورگر حل نشد، توصیه می کنیم از لپ تاپ یا کامپیوتر برای ورود به سامانه ثنا استفاده کنید. نسخه ویندوز سایت ثنا این مزیت را دارد که تمام صفحه سایت را نشان می دهد و آدرس های مختلفی را برای رفع مشکل قطعی سایت ثنا ارائه می دهد. اگر امکان استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر برای شما نبود، توصیه می کنیم که برنامه عدالت همراه را دانلود کنید و روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. این برنامه بسیاری از مشکلات مربوط به ورود به سامانه ثنا را برطرف کرده است. 

دیدن ابلاغیه الکترونیکی در sana.adliran.ir

همانطور که می دانید در گذشته تمام ابلاغیه های قوه قضاییه به صورت حضوری و کتبی به دست افراد می رسید. این روش مشکلات زیادی را در پی داشت. به طور مثال ممکن بود فرد در خانه حضور نداشته باشد و ماموران قوه قضاییه مجبور شوند که ابلاغیه را به یکی از همسایه های وی تحویل دهند. همین اتفاقات امکان گم شدن ابلاغیه ها را زیاد می کرد.

گاهی اوقات نیز افراد بعد از مدتی که ابلاغیه را دریافت می کردند، آن را گم می کردند! همه این اتفاقات و مشکلات با وجود سامانه ثنا به سادگی حل شد. پس از اینکه فرد در سامانه ثنا ثبت نام کرد می تواند با رمز عبور سامانه ثنا و کد ملی خود وارد این سامانه شود و ابلاغیه های موجود در آن را دریافت کند. البته برای ورود به سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی نیاز به وارد کردن یک کد یک بار مصرف نیز می باشد که در مرحله دوم از ورود شما به سایت ثنا به تلفن همراهتان ارسال خواهد شد. این رمز یک بار مصرف تنها ۲۴ ساعت اعتبار دارد و افراد می توانند تا ۲۴ ساعت از این رمز عبور استفاده کنند.

بعد از ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ، شما دو گزینه را مشاهده خواهید کرد. اولین گزینه مربوط به ابلاغیه های جدید است و دومین گزینه مربوط به ابلاغیه های قدیمی و دیده شده می باشد. اگر شما یک ابلاغیه جدید داشته باشید در کنار آیکن ابلاغیه جدید یک عدد قرمز رنگ را خواهید دید که نشان می دهد شما یک ابلاغیه جدید دارید که هنوز آن را مشاهده نکرده اید. به محض اینکه این ابلاغیه باز شد، ابلاغیه مورد نظر به قسمت ابلاغیه های مشاهده شده منتقل می شود. لازم به ذکر است که زمان مشاهده ابلاغیه ثبت می شود و به طور مثال اگر شما قصد اعتراض کردن به ابلاغیه را دارید، از زمان رویت به بعد و تا مدت مشخصی فرصت دارید که در رابطه با آن ابلاغیه اعتراض کنید.

سامانه ثنا برای وام

همانطور که می دانید هر بانکی برای دادن وام به متقاضیان، شرایط خاصی را در نظر می گیرد؛ جدیدا بعضی از بانک ها یک شرایط برای گرفتن وام به شرایط خود اضافه کرده اند، که آن هم ارائه شناسه قوه قضاییه می باشد؛ اما این شناسه چیست؟ شناسه قوه قضاییه در واقع، تاییدیه عضویت شما در سامانه ثنا است؛ یعنی هر کسی که در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد این شناسه را دریافت کرده است. اما شاید برای بسیاری از مردم سوال باشد که چگونه می توان شناسه قوه قضاییه را دریافت کرد؟ آیا امکان دریافت شناسه قوه قضاییه بدون عضویت در سایت sana.adliran.ir وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که تنها راه دریافت شناسه قوه قضاییه عضویت در ثنا است و به هیچ وجه نمی توان بدون اینکه در این سامانه ثبت نام کرد این شناسه را دریافت کرد. برای دریافت شناسه قوه قضاییه برای گرفتن وام از بعضی از بانک ها، باید ابتدا در سامانه الکترونیکی ابلاغ ثبت نام کنید. این ثبت نام به صورت غیر حضوری انجام می شود و در مرحله اول نیازی به مراجعه حضوری نیست.

بعد از اینکه اطلاعات فردی شما در سامانه ثنا ثبت شد، می توانید برای مراجعه حضوری به مراکز قوه قضاییه یا دادگستری اقدام کنید و احراز هویت خود را انجام دهید. پس از اینکه احراز هویت شما در این سامانه به درستی انجام شد، به شما یک شناسه قوه قضاییه داده می شود که می توانید در هنگام درخواست وام به بانک، آن را ارائه دهید. در واقع، هدف بانک ها از اجباری کردن ثبت نام در قوه قضاییه این است که ابلاغیه های مربوط به وام با سهولت بیشتری به دست متقاضی برسد و مشکلاتی از قبیل تاخیر، مفقود شدن ابلاغیه و … برای دریافت وام به وجود نیاید.

نتیجه گیری:

شاید بسیاری از افراد ایرانی درباره سامانه ثنا اطلاعات کافی نداشته باشند و ندانند که نحوه ورود به سامانه ثنا چگونه است . در این مقاله سعی کردیم شما را با سامانه ثنا و اطلاعات مربوط به آن آشنا کنیم که اگر ابهامی در این زمینه برای شما وجود داشت رفع شود. لازم است که بدانید ثبت نام در این سامانه برای دریافت بسیاری از امکانات غیر حضوری قوه قضاییه الزامی است.

سوالات متداول

برای مشاهده ابلاغیه در سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir چه اطلاعاتی لازم است ؟

برای مشاهده ابلاغیه در سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir لازم است که کد ملی و رمز شخصی خود را وارد کنید که نحوه مشاهه ابلاغیه در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است .

ثبت نام در سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir به چه صورت امکان پذیر می باشد؟

سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir به دو شیوه حضوری و اینترنتی انجام می شود که شیوه ثبت نام اینترنتی درمتن مقاله به صورت کامل بیان شده است .

۳.۵/۵ - (۸ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.