راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

طرح سوئد برای اخراج بیشتر مجرمان خارجی

تعداد بیشتری از اتباع خارجی که مرتکب جنایت می‌شوند در سوئد اخراج خواهند شد

دولت اعلام کرد قصد دارد تعداد بیشتری از خارجیان را که در این کشور مرتکب جرم می‌شوند، اخراج کند. دولت پیشنهاد کرد تا این قانون از دوم یولی آینده تشدید شود.

وزیر مهاجرت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این لایحه می‌تواند منجر به اخراج از محکومین بیشتری شود که برای مدت طولانی در سوئد زندگی می‌کنند، اما شهروندان سوئدی نیستند.

بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹.۶۷۷ شهروند خارجی که در سوئد مرتکب جنایت شده بودند، اخراج شدند. بر اساس داده‌های منتشر شده در تابستان گذشته، ۴.۴ درصد از کل خارجی‌هایی است که به جرم محکوم شده‌اند اخراج شدند.

تخمین زده می‌شود که پس از اجرای قانون، تعداد اخراج‌ها به دلیل جرم و جنایت حداقل ۳۰ درصد افزایش یابد.

امروزه اگر یک خارجی به مجازاتی شدیدتر از جزای نقدی محکوم شود و خطر بازگشت به جرم وجود داشته باشد، می‌تواند اخراج شود. اخراج می‌تواند حتی بدون خطر تکرار اتفاق بیفتد، اما حکم زندان باید حداقل یک سال باشد. اکنون دولت پیشنهاد می‌کند این بند از قانون را به شش ماه کاهش دهد.

جنایات ناموسی

این لایحه همچنین به این معنی است که جرایم با مجازات کاهش یافته بسته به ماهیت جرم می‌تواند منجر به اخراج شود. برای مثال، اگر این حمله به جان، سلامت، آزادی یا امنیت شخصی باشد، به ویژه اگر جرم غیرقابل توجیه، علیه افراد مسن انجام شده باشد، در یک رابطه نزدیک رخ داده باشد یا انگیزه ناموسی داشته باشد.

با این حال، دادگاه باید ارتباط فرد محکوم با سوئد، به ویژه روابط خانوادگی و داشتن فرزند را در نظر بگیرد. بر اساس این لایحه، باید تاکید بیشتری بر اینکه آیا فرد خارجی خود را در سوئد تثبیت کرده است یا خیر، مانند داشتن شغل و یادگیری زبان سوئدی انجام شود.

بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، حدود ۹۰ درصد از کسانی که به دلیل ارتکاب جرم اخراج شده‌اند در یاد گیری زبان سوئدی اصلا ثبت نام نکرده‌اند.

اگمن افزود: «دستیابی به اجازه اقامت دائم برای کسانی که مرتکب جرم می‌شوند دشوارتر خواهد بود و اکنون اخراج آن‌ها آسان‌تر خواهد شد. دولت می‌خواهد مقررات فعلی را که مستلزم ارائه دلایل ویژه برای اخراج کسانی که مدت طولانی در سوئد زندگی کرده‌اند را لغو کند.

دولت همچنین می‌خواهد ممنوعیت اخراج افرادی را که قبل از ۱۵ سالگی به سوئد آمده‌اند لغو کند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.