راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

قانون درباره طلاق ریحانه پارسا و کوشکی چه می گوید؟

چند روزی است که ماجرای طلاق ریحانه پارسا در فضای مجازی حاشیه‌هایی را ایجاد کرده است. این که ریحانه پارسا از مهدی کوشکی طلاق گرفته یا نه هنوز به طور رسمی از سوی هیچ یک آنها بیان نشده است.

اما صحبت های ریحانه در صفحه اینستاگرامش و آرزوی «خوب بودن و سلامتی آقای مهدی کوشکی در هر جا که هست» حاکی از غیبت مهدی کوشکی و بی‌خبری ریحانه پارسا از او می باشد.

همچنین این زوج، هر دو عکس های یکدیگر را از صفحه هایشان پاک کرده اند که این هم مهر تاییدی بر اختلاف یا قصد طلاق وجدایی این زوج ازیکدیگر می باشد.

زمان لازم برای جدایی ریحانه پارسا از کوشی

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که ریحانه پارسا در صورت بی خبری از شوهرش تا کی باید برای طلاق صبر کند؟

همانطور که چندی پیش در رسانه ها هم مطرح شد ریحانه‌پارسا بیان کرده بود:«به زن هایتان حق طلاق می دهید بعد اسم خود را مرد می گذارید؟» (روزیاتو)

و بعد از ان مهدی کوشکی در لایو اینستگرامی خود این جمله رو بیان کرده که « حق طلاق باید با مرد باشد زنان باید با لباس سفید به خانه بخت بیایند و با کفن سفید بروند»

این گفته ها می تواند نشان دهنده این باشد که ریحانه بر خلاف خیلی از هم نسلی هایش اختیاری برای طلاق ندارد. یعنی در ازدواج این زوج خبری از وکالت طلاق نیست و در صورت نارضایتی مهدی کوشکی برای طلاق،ریحانه قطعا برای این موضوع به سختی خواهد افتاد.

اگر ریحانه طلاق بخواهد باید چه کند؟

همانطور که دیدیم ریحانه در آخرین ویدیویی که از خودش منتشر کرد آرزوی «خوبی و سلامتی مهدی کوشکی در هر جا که هست» را داشت.

این می‌تواند نشان‌دهنده بی‌خبری و غیبت مهدی کوشکی باشد. اگر ریحانه و مهدی در عقدنامه شان تمام شروط دوازده گانه را امضا کرده باشند،ریحانه باید لااقل بعد از۶ماه از غیبت شوهرش دادخواست طلاق به دادگاه ارائه بدهد.

زیرا بر طبق بند ۸ از شروط ۱۲گانه مندرج در اسناد نکاحیه،یکی از مواردی که زن وکالت طلاق پیدا میکند این است:

« زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند. تشخیص ترک زندگی خانوادگی و تشخیص عذر موجه با دادگاه است یا شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید.»

البته این در صورتی است که ریحانه و مهدی بینشان عقد نکاح دائم منعقد شده باشد.

همانطور که میدانیم چند سالی است در عقدنامه ها شروطی قید شده است که اگر زوجین آن را امضا کرده باشند، در صورت تحقق این شروط، زوجه به راحتی می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.

اگر هریک از شروط محقق بشود زوجه از طرف زوج وکالت خواهد داشت تا خود را مطلقه نماید.

لازم به ذکر است این در صورتی است که زوج (یعنی مهدی کوشکی) برای طلاق دادن زوجه (ریحانه پارسا) رضایت نداشته باشد.

زیرا طبق قانون، اختیار طلاق دادن با مرد است. زن فقط در شرایط استثنایی و انگشت‌شمار می‌تواند از همسرش بدون رضایت او طلاق بگیرد

که علاوه بر استثناهای مندرج در قانون، چند سالی است که شروط دوازده گانه عقدنامه نیز به کمک زنان آمده است و اندکی از حقوق آنها هم جبران شود.بر طبق این شروط زنان برای طلاق از طرف همسرانشان وکالت پیدا خواهند کرد.

اگر ریحانه و مهدی صیغه موقت باشند ریحانه باید برای طلاق چه کند ؟

فرض دیگری که می‌تواند مطرح شود این است که این زوج بینشان عقد نکاح دائم صورت نگرفته باشد و رابطه زوجیت بین آنها به واسطه عقد نکاح موقت (یا صیغه ) ایجاد شده باشد.

در این صورت سوال فرضی ما، اشکال متفاوتی پیدا می‌کند:

۱-زوج راضی به انحلال نکاح باشد.

۲-زوج حاضر به انحلال عقد نباشد (یعنی بذل مدت نکند).

در صورت اول یعنی اگر زوج راضی به انحلال عقد موقت باشد، تکلیف روشن است. باید این مدت باقیمانده را به زوجه بذل کند و عقد نکاح موقت پایان می پذیرد.

اما اگر زوج راضی به انحلال عقد نباشد و علاوه بر آن زوجه به زوج دسترسی نداشته باشد و غایب باشد در این صورت زوجه مجبور نیست تا اتمام زمان صیغه صبر کند تا عقد موقت منحل شود.

بلکه می تواند به دادگاه دادخواستی به عنوان الزام به بذل مدت باقیمانده بدهد و به خاطر نبود زوج و طولانی بودن مدت زمان باقیمانده تا انقضای مدت عقد می تواند عصر وحرج خود را به دادگاه ثابت کند.

‌ البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که این راهکار مختص عقود موقت با زمان طولانی می باشد.

در عقود موقتی که زمانشان کوتاه است، عسر و حرج منتفی خواهد بود و زوجه باید تا اتمام زمان عقد نکاح موقت صبر کند تا با پایان یافتن زمان تعیین شده، عقد نکاح خود به خود منحل بشود.

تکلیف ریحانه به شرط اطلاع زوجه از محل سکونت زوج

‌اگر ریحانه پارسا از محل سکونت مهدی کوشکی مطلع باشد اما مهدی نه حاضر به زندگی مشترک باشد و نه او را طلاق دهد تکلیف ریحانه چیست؟

‌ در این صورت ریحانه اگر زوجه دائمی مهدی باشد میتواند به علت ترک زندگی خانوادگی بدون عذر موجه از دادگاه تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش و طلاق بکند.

‌در صورتی که ریحانه و مهدی زوج موقت باشند، اما مدت زمان عقد موقت آنها طولانی باشد نیز ریحانه می تواند به دلیل غیبت شوهرش عسروحرج خود را ثابت کند و به دادگاه دادخواست الزام زوج به بذل مدت زمان باقیمانده را بدهد.

‌ اما اگر رابطه زوجیت این زوج به واسطه عقد موقت با زمان کوتاهی باشد چاره ای جز منتظر بودند تا اتمام زمان عقد نکاح موقت وجود ندارد.

به این مطلب امتیاز بده post
1 نظر
  1. منصوره می گوید

    اصلا چرا این دو نفر از هم جدا شدند و می خواهند طلاق بگیرند ؟ علتش چیه ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.