راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

لغو دورکاری (حضور دو سوم) و تغییر ساعت کاری از ۱۰ خرداد ۹۹

لغو دورکاری (حضور دو سوم) و تغییر ساعت کاری از ۱۰ خرداد ۹۹ (بخشنامه شماره ۹۹۷۷۸ مورخ ۷/۳/۱۳۹۹ سازمان اداری و استخدامی کشور)

 دانلود فایل پی‌دی‌اف بخشنامه

بخشنامه به کلیه دستگاه های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری

با توجه به تداوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری هوشمند) در سطح کشور و در اجرای بند (۴) از مصوبات بیست و یکمین جلسه مورخ ۰۳‏/۰۳‏/۱۳۹۹ ستاد ملّی مقابله با بیماری کرونا که به شرح زیر به تایید ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رسیده است:

بند ۴‏‏- حضور کارمندان در مشاغل اداری:از تاریخ ۱۰‏/۰۳‏/۱۳۹۹ ساعت کار روزانه دستگاه های اجرایی در تهران و استان ها از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ خواهد بود و کلیه کارکنان با رعایت الزامات سلامت محیط و کار در محیط اداری که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است در محل کار حاضر شده و خدمات موظف را ارائه خواهند کرد. ترتیبات اجرائی این مصوبه از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ خواهد شد. 


موارد زیر جهت اقدام لازم ابلاغ می گردد :

۱- کلیه دستگاه‌های اجرایی، مدیران و کارکنان موظفند کماکان در انجام فعالیت های خود پروتکل های بهداشتی کارکنان، محیط اداری، ارباب رجوع و تجمعات اداری موضوع راهنمای گام دوّم مبارزه با ویروس کووید – ۱۹ درزمینه «الزامات سلامت محیط و کار در محیط اداری» که طی نامه شماره ۱۲۷‏‏/۱۰۰ مورخ ۱۸‏‏/۰۱‏‏/۱۳۹۹ وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است را رعایت نمایند. 

بازرسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اجرای این پروتکل ها در واحدهای اداری سراسر کشور نظارت خواهند کرد و مدیران و مقامات مسئول دستگاه های اجرایی موظفند ضمن ارائه آموزشهای ضروری و توجیه کارکنان در این مورد ، در خصوص رعایت مفاد پروتکل های مذکور از سوی مراجعان ادارات نیز مراقبت لازم بعمل آورند.

۲- دستگاه‌های اجرایی موظفند ضمن برنامه ریزی برای ارائه به موقع و سریع کلیه خدمات عمومی و ضروری حوزه مسؤولیت خود ترتیبی اتخاذ نمایند که در ارائه این خدمات به مردم و ارباب رجوع وقفه ای ایجاد نگردد.

۳- ساعت کار روزانه کارکنان دستگاه های اجرایی در تهران و استان ها با رعایت تبصره (۳) ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ خواهد بود و هرگونه تغییر در ساعت فعالیت کارکنان دستگاه های اجرائی اعم از ملی و استانی صرفا با تصویب ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تعیین و ابلاغ خواهد شد.

۴- به منظور تامین و ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت کارکنان و محیط کار، کلیه ادارات موظفند :

۴‏-۱. فعالیت آشپزخانه‌ها و آبدارخانه‌های خود را تعطیل و از پذیرایی در جلسات و اتاق‌ها به صورت فردی و گروهی خودداری و ممانعت نمایند وصرفا امکان تهیه چای با لوازم شخصی توسط کارکنان را در طول روز فراهم کنند.

۴‏-۲. صرف صبحانه و ناهار بصورت گروهی و فردی در سالن غذاخوری، سایر محل های عمومی ادارات و اتاق کار کارکنان ممنوع می باشد و لازم است مسئولین ادارات از تهیه و توزیع غذا (جز در مورد کارکنان نوبت کاری و کشیک که در چارچوب مقررات مربوط انجام خواهد شد) خودداری و جلوگیری نمایند. 

۵- ضمن تاکید مجدد بر اجرای دقیق مفاد بخشنامه شماره ۷۲۴۵۵۵ مورخ ۱۲‏‏/۱۲‏‏/۱۳۹۸ این سازمان به ویژه بندهای ۲ و ۳ آن، استفاده از خدمات دورکاری کارکنان (موضوع بند ۷ بخشنامه فوق الذکر) صرفاً در صورت تأمین زیر ساخت‌های لازم از سوی دستگاه‌های اجرائی برای ارائه خدمات از منزل به صورت الکترونیکی توسط کارکنان دورکار و رعایت تصویبنامه شماره ۷۶۴۸۱‏/۴۴۷۲۶ مورخ ۰۷‏/۰۴‏/۱۳۸۹ هیأت وزیران و اصلاحات بعدی آن مجاز خواهد بود. بدیهی است در استفاده از خدمات کارکنان به صورت دورکاری، بانوان دارای فرزند خردسال و کارکنانی که در گروه‌های آسیب‌پذیر (موضوع بند (۲) بخش غربال گری، مراقبت و بازتوانی راهنمای الزامات سلامت محیط و کار در محیط اداری) قرار می‌گیرند، در اولویت خواهند بود.

۶- این بخشنامه از تاریخ ۱۰‏/۰۳‏/۱۳۹۹ لازم الاجرا بوده و با اجرای آن ترتیبات مقرر در بخشنامه شماره ۱۰۹۳۴ مورخ ۱۹‏/۰۱‏/۱۳۹۹ این سازمان لغو می گردد.

جمشید انصاری- معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.