راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

معنی لغات حقوقی ( غ )

معنی لغات حقوقی ( غ )

معنی لغات حقوقی ( غ )

غایب :

غایب وضع پرسنلی است که بدون رعایت مقررات در محل خدمت حاضر نشوند. (ماده ۱۰۴ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب ۲۱/۷/۱۳۷۰)

غایب مفقودالاثر :

غایب مفقودالاثرکسی است که  از  غیبت او  مدت  بالنسبه  مدیدی ‌گذشته و از او به هیچ وجه خبری نباشد. (ماده ۱۰۱۱ قانون مدنی)

غبن فاحش :

غبن  در صورتی  فاحش  است ‌که عرفاً قابل  مسامحه  نباشد. (ماده۱۰ (ماده ۴۱۷) قانون اصلاح  موادی از قانون مدنی مصوب۱۴/۸/۱۳۷۰)

غرامت :

بیمه شده که در اثر حادثه ناشی از کار از یکدهم تا یک سوم توانایی کار خود را از دست داده باشد استحقاق دریافت غرامت نقص مقطوع را خواهد داشت. میزان غرامت مذکور عبارت است از سی‌وشش برابر مستمری مقرر در ماده ۶۰ قانون ضرب در چند درصد درجه از کارافتادگی بیمه شده (ماده ۶۲ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران مصوب ۲۱/۲/۱۳۳۹)

غرامت دستمزد :

غرامت دستمزد به وجوهی اطلاق می‌شود که در ایام بارداری بیماری و عدم توانایی موقت، اشتغال به کار و عدم دریافت مزد یا حقوق به حکم این قانون به جای مزد یا حقوق به بیمه شده پرداخت می‌شود. (بند ۹ ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۳/۴/۱۳۵۴)

غرامت مقطوع نقص عضو :

غرامت مقطوع نقص عضو مبلغی است که به طور یکجا برای جبران نقص عضو یا جبران تقلیل درآمد بیمه شده به شخص او داده می‌شود. (بند ۱۷ ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی مصوب ۳/۴/۱۳۵۴)

غرس اشجار :

عبارت است از کاشتن نهال برای حفاظت خاک در مقابل فرسایش (بند ۲۲ آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانه‌های مرزی مصوب ۱۸/۱۲/۱۳۶۳ هیأت وزیران)

غرفه :

مکان مستقلی است که به وسیله مصالح ساختمانی از قبیل آهن، آجر، سیمان، سنگ، آهک، خشت، گل و چوب بنا شده، دارای محل عبور مجزا و آب و برق باشد. (بند ب ماده ۱ از آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده واحده قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و غرفه توزیع میوه مصوب ۵/۱۰/۱۳۵۸ مصوب ۱/۱۱/۱۳۷۴ هیأت وزیران)

غصب :

غصب استیلا بر حق غیر است به نحو عدوان اثبات ید برمال غیر بدون مجوز هم در حکم غصب است. (ماده ۳۰۸ قانون مدنی)

غصب عناوین و مشاغل :

هرکس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری و انتظامی که قانوناً مربوط به او نبوده خود را داخل کند. (از ماده ۴۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۸/۵/۱۳۶۲)

غفلت :

منظور از غفلت خودداری از امری است که مرتکب باید به آن اقدام نموده باشد اعم از این که منشا بی‌مبالاتی یا غفلت عدم اطلاع و عدم مهارت یا عدم تجربه یا عدم رعایت قوانین یا مقررات یا اوامر یا نظامات و یا عرف و عادت باشد. (از تبصره ماده ۸ قانون راجع به مجازات اخلالگران در صنایع نفت ایران مصوب ۱۶/۷/۱۳۳۶)

غله :

در این اساسنامه منظور از (غله) گندم، جو، ذرت و موادی که از کالاهای مزبور به دست می‌آید … (از تبصره ماده ۲ اساسنامه سازمان غله و قند و شکر و چای کشور مصوب۳۰/۳/۱۳۵۲)

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.