نشست کانون وکلای خراسان درباره آئین نامه جدید

نشست تبادل نظر اعضا هیات مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان و جناب آقای عنابستانی نماینده محترم ملت در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه سبزوار و … به تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۹

🔸ریاست محترم کانون، آقای دکتر زاهدیان در ابتدای این نشست ضمن خیر مقدم اظهار داشتند: علیرغم اینکه لایحه استقلال کانونهای وکلا به لحاظ تقنین بسیار مترقی است لیکن جامعه حقوقی ادعایی ندارد که هیچ نیازی به اصلاح در آن لایحه قانونی وجود ندارد.

لذا روش در حال پیگیری قوه محترم قضاییه جهت تدوین و تصویب یک آیین نامه، دخالت در امر تقنین و مآلا دخالت در امور وکلا به نام نظارت است. چه اینکه مرجع عالی نظارت بر وکلا دادگاه عالی انتظامی قضات نیز هست.

لایحه مُتقن طرح جامع وکالت نیز در مجلس مطرح است و مرکز پژوهش‌های مجلس، اسکودا، کانون های وکلا و…نظرات کارشناسی منطبق با واقعیات روز جامعه راجع به این طرح را ارائه نموده اند که در مجلس تصویب خواهد شد.

آقای دکتر زاهدیان افزودند، این شتاب بلادلیل برای تصویب آیین نامه پیشنهادی قوه محترم قضاییه که خود عملا قانونگذاری در موازات مجلس است، حقیقتا محل تامل است.

در این نشست سایر اعضای هیات مدیره و رئیس کمسیون حقوقی و پارلمانی کانون نیز به بیان برخی دغدغه ها و مسایل حوزه وکالت پرداختند.

در ادامه این دیدار جناب آقای عنابستانی، نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشتند:
ضروری است وکلا به عنوان بال دوم فرشته عدالت در فرایند پیش تقنین و قانونگذاری نیز در کنار نمایندگان مجلس نقش داشته و به ایشان مشاوره دهند.

کانون خود را به عنوان بدنه‌ای از مردم، نظام و کشور نشان داده و به عنوان یک نهاد صنفی و اجتماعی در امور مختلف به ادامه ایفای نقش بپردازد. به نظر بنده وظیفه مجلس قانونگذاری صِرف نیز نیست‌ بلکه تشخیص اولویت‌ها وظیفه عالی مجلس است.

نماینده منتخب مردم سبزوار و … در مجلس شورای اسلامی افزودند، ضروری است که کانونها در کنار نمایندگان ملت برای تشخیص این اولویت‌ها در مسائل عمده ملی نظر بدهند، جلسه بگذارند و دلسوزی خود را از طریق ارائه نظرات کارشناسی و تخصصی اثبات کنند.

تلاش می‌کنم علیرغم مذاکرات قبلی با رئیس محترم قوه قضائیه ضمن انعکاس دغدغه های مطروحه، در حیطه قانونگذاری نیز جهت رفع مشکلات و موانع موجود همت نمایم‌.

🔺منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری خراسان

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
بازگشایی مرز کانادا و آمریکا از ماه می