راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

هدایت پشت کنکوری‌ها به سمت دانشگاه‌های ترکیه با هزینه‌های میلیاردی

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش که چندی پیش نسبت به تبلیغات مؤسسات ترکیه‌ای در ایران برای پذیرش دانش‌آموزان در مدارس کشورهای خارجی هشدار داده بود و با وزارت امور خارجه برای جلوگیری از فعالیت یکی از این مؤسسات مکاتبه کرده بود، آخرین پیگیری‌ها برای توقف فعالیت این مؤسسات را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، نوزدهم خرداد سال جاری بود که وزارت آموزش و پرورش در نامه‌ای به اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه نسبت به فعالیت برخی مؤسسات خصوصی خارجی که بدون اخذ مجوز قانونی مبادرت به جذب دانش‌آموزان ایرانی در مدارس کشورهای خارجی کرده‌اند، هشدار داد و خواستار جلوگیری از فعالیت یک مؤسسه ترکیه‌ای شد.

مؤسسه ترکیه‌ای مذکور که در تهران مستقر بود، با کمک بنیاد معارف ترکیه، مبادرت به برگزاری امتحان برای بورسیه دانش‌آموزان در مدارس ترکیه کرده و با اغوای دانش‌آموزان در اقصا نقاط ایران، آن‌ها را به تهران فراخوانده و از میان این دانش‌آموزان نخبه، مسابقه علمی برگزار و نخبه‌ترین‌ها را برای ترکیه، بورسیه می‌کرد.

فیاضی، رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش هشدار داده بود که متأسفانه دانش‌آموزان ایرانی به دلیل اغوا به مالباخته تبدیل می‌شوند، زیرا مدارس و دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس هیچ برتری‌ای بر مدارس و دانشگاه‌های ایرانی ندارند، اما تبلیغات مؤسسه مذکور آن‌ها را نهایتا پس از مهاجرت به مالباخته تبدیل می‌کند.

وی از وزارت امور خارجه خواسته بود که موضوع به سفارت ترکیه منعکس و از آن‌ها خواسته شود فعالیت اعزام دانش‌آموز ایرانی به مدارس ترکیه از طریق مؤسسه یادشده متوقف شود و با هیچ‌یک از مؤسسات ایرانی دیگر در این‌گونه اعزام‌های بدون مجوز دانش‌آموزان ایرانی به مدارس ترکیه همکاری نکنند.

ورود ترکیه برای‌عدم برگزاری آزمون پذیرش دانش‌آموزان از سوی مؤسسه ترکیه‌ای

مهدی فیاضی، رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، در پاسخ به این پرسش که پیگیری شما درباره فعالیت آن مؤسسه و برگزاری چنین آزمون‌هایی در نهایت به کجا رسید؟ اظهار کرد: با وزیر ترکیه گفتگو شد. وزیر ترکیه گفت که ما نمی‌دانستیم شما نسبت به این موضوع حساس هستید؛ با توجه به حسن همجواری، نظر ایران برای ما مهم است و نظر ایران را تأمین می‌کنیم و به مؤسسه «یونس امره» می‌گوییم که دیگر از این امتحانات برگزار نکند.

هدایت پشت کنکوری‌ها به سمت دانشگاه‌های ترکیه با هزینه‌های میلیاردی

وی افزود: البته چندی پیش متوجه شدیم که آزمون‌هایی تحت عنوان آزمون «یوس» برگزار و این‌گونه گفته می‌شود که دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باید در این آزمون شرکت کنند که در تبریز و برخی مناطق دیگر تبلیغ می‌شود. مؤسسات برگزارکننده این آزمون و موارد مشابه، به‌طور غیررسمی دانش‌آموزان فازغ‌التحصیل ما را اغوا می‌کنند تا ببرند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.