راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

هشدار مقامات نسبت به افزایش سقوط کودکان از ساختمان‌ها

در پی مرگ دلخراش دو کودک که در یک روز در حوادث جداگانه از ساختمان‌های بلند سقوط کردند، مقامات امارات از خانواده‌ها خواستند هوشیار باشند.

مقامات ارشد در ادارات پلیس شارجه و فجیره گفته‌اند که چنین حوادثی در طول زمستان افزایش می‌یابد، زیرا بسیاری از خانواده‌ها پنجره‌های خود را باز نگه می‌دارند یا بیرون در بالکن می‌نشینند تا از هوای خنک لذت ببرند. در صورت انجام این کار، مقامات از خانواده‌ها خواستند تا اقداماتی را برای محافظت از کودکان خردسال انجام دهند.

پلیس فجیره بر اهمیت نصب میله‌های فلزی بر روی پنجره‌ها برای جلوگیری از سقوط تصادفی کودکان تاکید کرد. وی همچنین به والدین توصیه کرد که سپر پنجره‌ها را نصب کنند و مبلمان یا اسباب بازی‌ها را از پنجره‌ها دور نگه دارند تا کودکان برای دیدن خیابان از آن‌ها بالا نروند.

سرتیپ احمد السرکال، مدیر پلیس شارجه، بر لزوم بستن بالکن، پنهان نگه داشتن کلید از دید کودکان و اجتناب از استفاده از بالکن به عنوان محل تجمع کودکان بزرگتر برای سرگرمی بازدیدکنندگان تاکید کرد.

مقامات گفته‌اند که بیش از ۳۰ کودک بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ بر اثر سقوط از پنجره‌ها یا بالکن‌ها جان خود را از دست داده اند، بی‌توجهی والدین و وجود اثاثیه و اشیاء مختلف در بالکن یا نزدیک پنجره‌ها از عوامل اصلی بروز چنین حوادثی برای کودکان است.
مدیر کل شهرداری گفت که از سال ۲۰۱۷، شهرداری شارجه یک سری اصلاحات در الزامات فنی پنجره‌ها و بالکن‌ها انجام داده است.

در نتیجه، مالکان و پیمانکاران ارتفاع پنجره‌ها و بالکن‌ها را به جای ۱ متر، که قبلا مجاز بود، به ۱۲۰ سانتی متر افزایش داده اند. آن‌ها همچنین ملزم به نصب قفل‌های ایمنی برای جلوگیری از باز شدن پنجره‌ها برای بیش از ۵ تا ۱۰ سانتی متر بودند. گفت که شهرداری شارجه با مشارکت پلیس شارجه، دفاع مدنی شارجه، شورای برنامه ریزی شهری شارجه و سازمان پیشگیری و ایمنی شارجه، یک کمپین آگاهی‌رسانی گسترده با عنوان «ایمنی فرزندان ما مسئولیت ماست» راه اندازی کرد.

این کمپین با هدف دستیابی به هدف صفر حادثه انجام شد و نتایج قابل توجهی به همراه داشت و تعداد حوادث را تا کنون به یک مورد کاهش داده است. این کمپین تمام ساکنان شارجه، به ویژه ساکنان مناطق تجاری را هدف قرار داد. مدیر کل دفاع مدنی شارجه، از خانواده‌های اماراتی خواست تا کودکان را بدون همراه در نزدیکی بالکن‌ها و پنجره‌های ساختمان‌های مسکونی رها نکنند. وی همچنین از ساکنان خواست تا برای اطمینان از ایمنی فرزندان خود، قفل‌های معیوب در پنجره‌ها یا بالکن‌ها را به مدیریت ساختمان گزارش دهند.

مقامات به طور مداوم تمام محله‌ها و ساختمان‌های مسکونی را زیر نظر دارند تا اطمینان حاصل کنند که آن‌ها از بالاترین استانداردهای ایمنی برای محافظت از جان انسان‌ها و دارایی‌های ارزشمند همه ساکنان پیروی می‌کنند. طبق ماده ۳۵ قانون حمایت از کودکان که به قانون وادیما نیز معروف است، والدینی که فرزندانشان بر اثر سقوط از ساختمان‌های بلند یا هر نوع کودک آزاری دیگری فوت کنند، مجازات خواهند شد. در ماده ۶۰ این قانون، برای والدینی که نسبت به فرزند خود بی‌توجهی می‌کنند، جریمه نقدی ۵۰۰۰ درهم و حبس حداقل از یک سال پیش بینی شده است.

اقدامات ایمنی برای محافظت از کودکان

  • مبلمان را از پنجره‌ها و بالکن‌ها دور کنید. تخت، کاناپه یا سایر مبلمان به کودک این امکان را می‌دهد که به پنجره نزدیک شود.
  • فقط پنجره‌هایی را باز کنید که دور از دسترس یا فاصله کودک برای بالا رفتن هستند. پنجره‌های دوتایی را از بالا باز کنید. یک کودک می‌تواند از پنجره بیفتد حتی اگر در حدود پنج اینچ باز باشد.
  • شبکه‌های پنجره مانع سقوط کودک شما نمی‌شوند. اگر باید پنجره‌ای را در فاصله‌ای که کودک در دسترس یا در حال صعود است باز کنید، یک محافظ پنجره نصب کنید. حفاظ‌های پنجره دارای میله‌های افقی هستند که بیش از چهار اینچ از هم فاصله ندارند که به کناره قاب پنجره می‌پیچند. آن‌ها در اندازه‌های مختلف موجود هستند.
به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.