راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

کاهش ۱۵ درصدی فرزندآوری در چین

خبرگزاری فرانسه: میزان فرزندآوری در چین در سال ۲۰۲۰ برای چهارمین سال متوالی ۱۵ درصد کاهش یافت.

وزارت امنیت عمومی چین اعلام کرد که فرزند آوری در این کشور در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش ۱۵ درصدی بوده است و دلیل آن نیز ظهور ویروس کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد این کشور است.

این وزارتخانه روز دوشنبه اعلام کرد که چین در سال گذشته شاهد تولد ۱۰.۰۳۵ میلیون نوزاد بود این در حالی است که این کشور در سال ۲۰۱۹ شاهد تولد ۱۱.۷۹ میلیون نوزاد بود. همچنین در سال گذشته ۵۲.۷ درصد از نوزادان پسر و ۴۷.۳ درصد دختر بودند.

در سال‌های اخیر بسیاری از زوج‌های چینی در به دنیا آوردن کودکان به دلیل افزایش هزینه بهداشت، آموزش و مسکن دچار تردید شده اند.

همچنین چشم پوشی دولت از سیاست یک فرزند در سال ۲۰۱۶ تأثیر زیادی بر فرزندآوری در این کشور نداشته است؛ این سیاست دهه‌ها ادامه یافته است.

نگرانی‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سال گذشته میلادی بر تصمیم زوج‌ها برای فزند آوری تأثیر گذاشته است و منجر به کاهش زاد و ولد برای مدتی طولانی در کشوری شده است که بیشترین جمعیت را در جهان دارد.

همچنین عمر ۲۰ درصد از شهروندان چینی یعنی نزدیک به ۲۵۰ میلیون نفر ۶۰ سال یا بالاتر است.

از سوی دیگر، در تحولات مرتبط با ویروس کرونا سازمان جهانی بهداشت می‌گوید ظهور انواع جدید بیماری کووید-۱۹ پرسش‌هایی را در خصوص کارکرد واکسن‌های موجود علیه ویروس کرونا ایجاد کرده و نگرانی‌هایی را در این رابطه پدید آورده است.

«تدروس ادهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در یک جلسه توجیهی که روز دوشنبه ۸ فوریه برای رسانه‌ها ترتیب داده بود گزارش‌های دریافتی از آفریقای جنوبی را نگران کننده دانست و افزود: «آنچه در خصوص واکسن آسترازنیکا در آفریقای جنوبی رخ داد یک یادآوری برای ماست که بدانیم برای کنترل زنجیره شیوع ویروس کرونا بیش از همه باید به اقدامات بهداشتی اثبات شده اتکا کنیم.»

اشاره آقای ادهانوم به گزارش‌هایی است که نشان داده واکسن آسترازنیکا-آکسفورد بر روی گونه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی اثر چندانی نداشته است. دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده فعلا تزریق این واکسن تولید بریتانیا را متوقف می‌کند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از اظهارتش اعلام کرد: «انتظار می‌رود طی روز‌های آینده در خصوص وضعیت واکسن آسترازنیکا تصمیم‌گیری شود و توصیه‌هایی در این رابطه منتشر شود.» ادهانوم همچنین تاکید کرد که این سازمان میلیون‌ها دوز از واکسن‌های مختلف را برای کشور‌های فقیر ارسال می‌کند.

این سازمان هفته گذشته اعلام کرده بود که بیش از سه چهارم واکسن‌های تولید شده تنها در ۱۰ کشور توزیع شده و در حدود ۱۳۰ کشور جهان هنوز هیچ واکسنی تزریق نشده است.

دکتر «سومیا سوامیناتان» یکی از پژوهشگران ارشد سازمان جهانی بهداشت در خصوص وضعیت واکسن آسترازنیکا اعلام کرد مردم نباید از آنچه در آفریقای جنوبی اتفاق افتاده نتیجه‌گیری کنند که این واکسن برای ایمنی در مقابل ویروس کرونا موثر نیست.

او در ادامه افزود: «تمام شواهد موجود تا به امروز نشان می‌دهد واکسن‌های تولید شده تاکنون میزان مرگ و بستری شدن در بیمارستان و بیماری شدید را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.»

به نظر می‌رسد سایر واکسن‌های کووید-۱۹ که توسط شرکت‌های فایزر بیانتکس و جانسون ساخته شده نیز در مقابل گونه جدیدی از ویروس کرونا که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده کم اثر هستند؛ هرچند تحقیقات نشان می‌دهد این واکسن‌ها دست‌کم می‌توانند از بیماری شدید فرد جلوگیری کنند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.