راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

گرفتن مهریه و شرایط پرداخت آن در دوران کرونا

امروزه در تمام دنیا بحث کرونا مطرح شده است و کرونا تمام زندگی بشر را دچار خلل و تغییر کرده است. میخواهیم بدانیم آیا شیوع بیماری کرونا بر مهریه و گرفتن مهریه تاثیری گذاشته است یا خیر؟

آیا بیماری کرونا باعث از بین رفتن حق زنان بر مهریه خود می‌شود؟ آیا مردان بخاطر وجود بیماری کرونا می‌توانند از پرداخت مهریه همسر خود فرار کنند؟ در زمان شیوع ویروس کرونا مسایل و مشکلاتی که در رفت و آمد و تردد مردم وجود دارد آیا پرداخت مهریه خانم‌ها با تاخیر و به سختی انجام میگیرد یا خیر؟

پاسخ به پرسش‌ها درباره پرداخت مهریه در دوران کرونا

باید بدانیم در رابطه با دادن مهلت بیشتر به مردان به خاطر وجود بیماری کرونا از طرف مسوولان قضائی بخشنامه‌‌ای به طور مستقیم ارایه نشده است اما از یک سو بخشنامه ای کلی در رابطه با کرونا ابلاغ شده است که می تواند شامل موارد مهریه نیز شود و همچنین راهنمایی‌های در این زمینه از سوی سازمان ثبت ارایه شده است.

از زن و شوهرها خواسته شده که در این روزها بیشتر با هم در رابطه با مهریه کنار بیایند و بیش از پیش رعایت حال یکدیگر را بکنند، زیرا با توجه به بالا رفتن نرخ سکه و شیوع بیماری کرونا از انصاف و اخلاق به دور است که درخواست و مطالبه مهریه از سوی خانم‌ها به سرعت به جریان بیفتد.

در سازمان ثبت نیز اهتمام بر این است که بخاطر بالا بودن نرخ سکه و وجود بیماری کرونا با صبر و حوصله بیشتری کارهای مربوط به مهریه جلو برود و اجرای احکام مهریه کمی با آرامش و صبر انجام گردد تا شرایط بیش از این بر مردم سخت نشود.

گران شدن سکه و مهریه و تاثر آن در توقیف اموال

آیا گران شدن قیمت سکه بر پرداخت نکردن مهریه تاثیری دارد؟ آیا بالا رفتن نرخ سکه موجب از بین رفتن حق زنان بر مهریه خود می‌شود؟ آیا مردان به خاطر بالا رفتن قیمت سکه می‌توانند از پرداخت مهریه همسر خود سر باز زنند؟
باید بدانیم این یک اصل کلی است که مهریه زن، یک بدهی یا دین است و حق قانونی و شرعی زن می‌باشد.

همانطور که پرداخت یا عدم پرداخت بدهی به افراد دیگر هیچ ارتباطی با مقدار آن ندارد پرداخت مهریه زنان نیز به بالا بودن قیمت سکه در طول زمان باعث از بین رفتن حق زن بر مهریه خود نخواهد بود.

بهتر است بدانیم چون مرد در هنگام عقد این بدهی را پذیرفته مجبور به پرداخت آن نیز در زمان مطالبه همسر خود می‌باشد.

تعدیل مهریه، راهکار و کمک قوه قضائیه به مردان بدهکار

پس گران شدن قیمت سکه موجب از بین رفتن حق زنان بر مهریه خود نمی‌شود و این دلیل بر این نخواهد بود که آنها نتوانند مهریه خود را که حق قانونی و شرعی شأن هست بگیرند.
اما در تقسیط مهریه خانم‌ها تعداد سکه‌هایی که برای پیش پرداخت و قسط‌های آنها در نظر گرفته می‌شود طبیعتاً تعدیل بیشتری صورت میگیرد. .

قوه قضائیه خواستار تعلیق احکام و مجازات‌ها شده است

همچنین فروردین سال جاری مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه بخشنامه فعالیت بخش‌های مختلف قضائی در ایام دورکاری به منظور پیشگیری از شیوع کرونا را به کلیه واحدهای ستادی، قضائی و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه ابلاغ کرد.

در بند ۱۴ این بخشنامه که می‌تواند به موضوع مهریه مرتبط باشد آمده است:

استفاده حداکثری از نهادهای ارفاقی، از قبیل تعویق صدور حکم، حکم به معافیت از کیفری تعلیق تعقیب، تعلیق اجرای مجازات و بهره مندی از ظرفیت‌های موجود، مانند تعیین مجازات‌های درجه ۷ و ۸ مندرج در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی و مجازات‌های جایگزین حبس مورد توجه قضات صادر کننده حکم قرار گیرد.

پرداخت مهریه با توجه به توان ریالی مردان

بر اساس طرحی که در چند ماه گذشته بعضی از اعضای کمیسیون حقوقی مجلس آن را طرح کرده‌‌اند و خواهان به رای گذاشته شدن آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم هستند؛ مهریه باید با توان ریالی مرد متناسب باشد، نباید به صورت ریالی محاسبه گردد در صورت تصویب و اجرایی شدن این طرح مردان برای پرداخت مهریه همسر خود کمتر به سختی و مشقت دچار خواهند شد

گلریزان مجازی برای بدهکاران مهریه در دوران کرونا

خبر دیگر این که با توجه به شیوع بیماری کرونا امسال در ماه مبارک رمضان برنامه‌های خیرین برای گلریزان پرداخت بدهی‌ها بدهکاران از جمله بدهکاران مهریه به صورت حضوری و جشن برگزار نشد و افرادی که خواهان آزادکردن بدهکاران بودند از طریق فضای مجازی اقدام به این کار کردند.
در همین رابطه رئیس ستاد دیه استان مرکزی اعلام کرده است که اولویت پرداخت بدهی بدهکاران، با بدهی نفقه و مهریه است تا شرایط زندگی و خانوادگی افراد بهتر شود.

در صورتی که پرونده مهریه دارید برای مشاوره یا گرفتن وکیل می‌توانید با ما در تماس باشید.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.