راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

۷۰ درصد هنگ کنگی ها گذرنامه انگلیسی می گیرند

گزارش ها حاکی است به دنبال افزایش تنش بین انگلیس و چین بر سر هنگ کنگ، لندن اعلام کرده است در چارچوب طرحی به حدود ۷۰ درصد از جمعیت هنگ کنگ گذرنامه انگلیسی می دهد، موضوعی که باعث ایجاد شکاف و حتی فروپاشی برخی از خانواده های هنگ کنگی خواهد شد.

به گزارش راهش به نقل از خبرگزاری ایرنا دولت انگلیس بر آن است تا پذیرش تقاضای روادید جدید برای ساکنان هنگ کنگ که وضعیت اقامت «تبعه بریتانیا ساکن خارج» دارند را به صورت آنلاین آغاز کند.

پس از آن که دولت چین سال گذشته میلادی قانون امنیت ملی هنگ کنگ را در واکنش به اعتراض های خشونت‌آمیز طرفداران به اصطلاح دموکراسی اجرایی کرد، دولت انگلیس طرحی را در مورد ساز و کار جدید برای افرادی که وضعیت اقامت یاد شده را دارند، اعلام کرد. قانون امنیت ملی چین سرکوب اغتشاشگران به اسم جنبش های ضد دولتی و دموکراسی خواهی در هنگ کنگ را مجاز می کند.

چین می‌گوید این قانون به حقوق شهروند هنگ‌کنگی آسیبی وارد نمی‌کند و فقط با براندازی، تروریسم، جدایی و تبانی با نیروهای خارجی مقابله خواهد کرد.

طبق ساز و کار جدید یاد شده، برای افرادی که پیش از تحویل هنگ کنگ به چین در سال ۱۹۹۷ در آن منطقه زاده شده و وضعیت اقامت ذکر شده را دارند و نیز اعضای واجد شرایط خانواده شان، یک روادید ویژه صادر خواهد شد.

افرادی که روادید جدید را داشته باشند می توانند در بریتانیا تحصیل و کار کنند. آنها پس از پنج سال اقامت در بریتانیا با این روادید، می توانند درخواست اقامت دائم و پس از آن درخواست شهروندی بریتانیا را تسلیم کنند.

بر اساس این طرح، تحصیلات عمومی برای افراد زیر ۱۸ سال رایگان است .بنابراین والدینی که می خواهند برای فرزندان خود تحصیلات خارج از کشور فراهم کنند گزینه دیگری غیر از مدارس شبانه روزی پرهزینه دارند.

برآورد دولت بریتانیا نشان می دهد که پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یا حدود ۷۰ درصد جمعیت هنگ کنگ واجد شرایط این طرح خواهند بود.

هنگ کنگ در سال های اخیر همواره محل تنش چین و انگلیس بوده است. پکن بارها به لندن هشدار داده است هنگ کنگ جزو خاک اصلی چین است و دست از دخالت در امور این منطقه که جزو امور داخلی چین محسوب می شود بردارد.

ساوث چاینا گزارش کرده است اجری این طرح انگلیس باعث ایجاد اختلاف و حتی فروپاشی در میان خانواده ها شده است زیرا برخی از آنها مایل به سکونت در هنگ کنگ و برخی دیگر هم مشتاق سفر به بریتانیا هستند. برخی گفته اند که با وجود نگرانی در مورد چشم انداز شغلی در انگلیس، ترجیح می دهند کل خانواده با هم سفر کنند تا اطمینان حاصل کنند که کسی عقب نمانده است.

همچنین از امروز یکشنبه، دولت های سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ دیگر گذرنامه های انگلیسی را به عنوان مدارک معتبر سفر و شناسایی به رسمیت نمی شناسند. چین همچنین نسبت به انتقام بیشتر نسبت به آنچه مداخله در امور داخلی شهر می داند هشدار داده است.

خبرگزاری شینهوا در مطلبی ضمن هشدار به انگلیس نوشته است «خورشید امپراطوری انگلیس غروب کرده است»  اما به نظر می رسد برخی در لندن هنوز از خواب استعمار بیدار نشده اند.

شینهوا اعطای گذرنامه انگلیسی به ساکنان هنگ کنگ را ناشی از تفکر استعماری بریتانیا و دخالت آشکار در امور داخلی چین عنوان کرده است که لطمه ای دیگر بر روابط دو جانبه خواهد زد و به منافع بلند مدت خود انگلیس بیشتر صدمه می زند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.