راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

راز سند جنجالی زمین ۴۲۰ متری پناهیان در سعادت آباد

عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات دفاتر اسناد رسمی، بار دیگر موجب انتشار اخبار و تحلیل های غلط در رسانه های رسمی و غیر رسمی شده است. این بار قیمت زمین خریداری شده حجت الاسلام علیرضا پناهیان سوژه این اشتباه و سوء برداشت است.

به گزارش سایت حقوقی راهش، به تازگی تصویری از سند خرید یک قطعه زمین توسط علیرضا پناهیان در سال ۱۳۹۱ منتشر شده است. در این سند رسمی که توسط دفترخانه اسناد رسمی صادر شده است قیمت این زمین به مساحت ۴۲۳.۵ متر، مبلغ یازده میلیون و هشتصت و پنجاه هزار تومان درج شده است.

برخی فعالین شبکه های اجتماعی و رسانه ها، با یک عملیات تقسیم ریاضی به عدد تقریبی ۲۷ هزارتومان برای هر متر مربع رسیده اند و این پرسش همراه با نقد و افشاگری را بیان کرده اند که چطور می شود سال ۹۱ در منطقه سعادت آباد زمینی با چنین قیمتی خریداری شده باشد.

علت قیمت پائین زمین خریداری شده پناهیان

اما ماجرا برای کسانی که با قوانین آشنایی داشته باشند و یا حداقل یک بار برای خرید و فروش ملک و زمین به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده باشند ساده و مشخص است.

در اسناد رسمی که توسط دفترخانه تنظیم می شود قیمت زمین و ملک، قیمت واقعی و روز درچ نمی شود بلکه قیمت بر اساس قیمت اعلامی سازمان مالیات و جداول مالیاتی منطقه ای محاسبه می شود.

هر سال سازمان مالیاتی دفاتری را منتشر می کند که در آن قیمت ملک و زمین به تفکیک مناطق و خیابان های شهرها منتشر می شود.

چرا سازمان مالیات قیمت ها را کمتر اعلام می کند ؟

به دلایل مختلفی این مبالغ بسیار پائین تر از قیمت واقعی املاک و معاملات است. یکی از این دلایل لزوم پرداخت مالیات و هزینه های دفترخانه است که اگر بر مبنای قیمت واقعی و نه قیمت مصوب دولتی و ارزش معاملاتی محاسبه شود مردم ملزم به پرداخت هزینه های بالای نقل و انتقال می شوند.

به عنوان مثال ملکی که یک میلیارد تومان قیمت واقعی داشته باشد اگر سازمان مالیات هم همان یک میلیارد تومان را ارزش معاملاتی اعلام و مصوب کند فقط با توجه به قوانین مالیاتی هزینه تنظیم چنین ملکی بیش از ۱۰میلیون تومان در دفترخانه می شود. در صورتی که هم اکنون هزینه محضری چنین ملکی کمتر از دو میلیون تومان است.

بر همین اساس دولت و سازمان مالیات همیشه قیمت مصوب منطقه ای را بسیار پائین تر از قیمت واقعی هر ساله اعلام می کنند و بنا بر آن هزینه های دفترخانه که شامل حق الثبت و مالیات نقل و انتقال است محاسبه و اخذ می شود.

خانه میرحسین موسوی سوژه مخالفان در سال ۸۸

این اشتباه البته بی سابقه نیست و سال ۸۸ نیز جریان رقیب میرحسین موسوی سندی ملک مسکونی وی را منتشر کردند و همین ادعای مشابه را مطرح کردند. به عنوان مثال سایت رجانیوز در آن زمان نوشت:

آنچه در خصوص این خانه قابل توجه است، قیمت معامله است. در حالی که ارزش مالی خانه حداقل متری ۷۰ هزار تومان بوده است، این خانه متری ۱۰۰۰ تومان به موسوی واگذار شده است.

مساحت ساختمان معامله شده ۱۰۱۱ متر مربع بوده است. در واقع مهندس موسوی خانه را با ارزش حداقل یک هفتادم بهای اصلی آن از دولت هاشمی به قیمت دوازده میلیون و هفتاد و شش هزار و هشتصد و چهل ونه ریال یعنی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت می کند.

البته همان زمان ستاد انتخاباتی نسبت به ادعای تخفیف ۹۸.۵ درصدی اینطور پاسخ داد :

مبلغ مندرج در این سند قیمت منطقه‌ای ملک مورد معامله است که طبق مقررات و در اجرای رویه متداول و معمول ثبتی احتساب شده است. هر شخصی که فقط یک بار معامله‌ای در دفاتر اسناد رسمی انجام داده است با این رویه و قیمت منطقه‌ای که توسط وزارت اقتصاد و دارایی تعیین می‌گردد، آشنا است.

با توجه به مستندات موجود قیمت واقعی تعیین شده برای ملک مذکور در زمان نقل و انتقال ۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است که این مبلغ اعلامی با مبلغ اعلامی از سوی برخی از سایت‌ها و روزنامه‌های حامی احمدی‌نژاد کاملا تفاوت دارد (در این سایت اعلام داشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است).

و نکته آخر درباره املاک جنجالی از میرحسین تا پناهیان

لازم به ذکر است در این یادداشت حقوقی صرفا و فقط و فقط در خصوص نحوه تنظیم سند نقل و انتقال ملک و مبالغ مندرج در آن چه مالک آن پناهیان باشد چه میرحسین موسوی، نکات حقوقی بیان شده است.

سایت حقوقی راهش درباره بقیه ادعاها و پرسش های رسانه ای از جمله نحوه و ماجرای شراکت پناهیان با مالک تک ماکارون یا قیمت واقعی خرید ملک از سوی پناهیان و یا هر نوع ادعا و مطلب دیگری درباره ملک و ثروت وی نظر و قضاوتی ندارد.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.