راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سفر به ایتالیا و از ایتالیا به سایرکشورها در ایام کرونا

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی ایتالیا فرمان نخست وزیر ایتالیا مورخ ۰۳ نوامبر ۲۰۲۰ را به شرح زیر منتشر کرده است.

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی ایتالیا

به گزارش سایت حقوقی راهش به نقل از سایت نمایندگی ایران در رم، در این فرمان درباره سفر اتباع ایتالیا و خارجی  از/ به ایتالیا به تاریخ: 09/11/2020 آمده است:

فرمان نخست وزیر ایتالیا مورخ ۰۳ نوامبر ۲۰۲۰

اقداماتی که به منظور کنترل شیوع پاندمی‌کووید – 19  در ایتالیا اعمال شده است

در ۷ اکتبر ۲۰۲۰ ، به دلیل خطر سلامتی ناشی از شیوع پاندمی COVID-19 شورای وزیران تصمیم گرفت وضعیت اضطراری سراسری را تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ تمدید کند.

در ۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ ، فرمان جدید نخست وزیری (DPCM) به تصویب رسید که در قالب آن مجموعه ای از محدودیت ها در کشور ایتالیا (که میزان آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و در وب سایت وزارت بهداشت ایتالیا به اختصار نشان داده شده است) به اجرا گذاشته می‌شود.

بخشی از این مقررات قبلاً در DPCM 24 اکتبر و ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ در مورد سفر به / از ایتالیا آورده شده است. مفاد مندرج در DPCM   3 نوامبر ۲۰۲۰  که در ادامه آورده شده است در صورتیکه اصلاحات دیگری در آن صورت نگیرد تا تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۲۰ معتبر می‌باشد. 

در ایتالیا در همین رابطه دولت های منطقه ای (استان‌ها) بنا به وضعیت و میزان شیوع ممکن است محدودیت هایی را بر مسافران برخی از کشورها یا مناطق خارجی اعمال نمایند.

به مسافرانی که قصد سفر یا بازگشت به ایتالیا را دارند، توصیه می‌شود که قبل از سفر از طریق تماس مستقیم با مقامات محلی یا بررسی وب سایت های مربوطه بررسی کنند که آیا مقررات جدیدی توسط منطقه مقصد خود در حال اجرا می‌باشد.

تکمیل فرم اطلاعاتی قبل از سفر به ایتالیا

بر اساس مقررات جاری، کلیه مسافران جهت سفر به ایتالیا ملزم به تکمیل نمودن یک فرم اطلاعاتی می‌باشند. (این فرم فقط برای اطلاع رسانی طراحی شده است و هیچ ارزش قانونی دیگری ندارد و ورود به ایتالیا یا هر کشور مقصد را تضمین نمی‌کند).

توصیه می‌گردد اگر در سفر به ایتالیا و مقررات محدویت زای رایج بواسطه کنترل پاندمی‌کووید ۱۹ شک دارید ، لطفاً با پلیس مرزی ایتالیا یا اداره فرمانداری منطقه ای (Prefettura) و یا مقامات بهداشتی مربوطه تماس بگیرید. به مسافران سفر به کشورهای خارجی توصیه می‌شود که همیشه اطلاعات مربوط به کشور را در وب سایت  ViaggiareSicuri  وزارت امور خارجه ایتالیا بررسی کرده و یا با سفارت یا دفاتر کنسولی کشور مقصد در ایتالیا تماس بگیرند.

در لایحه نخست وزیری مورخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰ محدودیت های مختلفی بر اساس لیست کشورهایی که با حروف A,B,C,D,E,F, دسته بندی شده اند در نظر گرفته شده است. این لیست در ضمیمه ۲۰ مصوبه فوق به اختصار آمده و قابل دسترس می‌باشد و عبارت است از:  

لیست A: دوکشور سان مارینو و شهر واتیکان: بدون محدودیت.

لیست Bکشورهای عضو اتحادیه اروپا (به استثنای موارد ذکر شده در لیست C و D) ، کشور های منطقه شنگن ، آندورا ، مونته کارلوریا، سفر به / از کشورهای لیست B بدون نیاز به اظهار دلیل سفر مجاز می‌باشد و در بازگشت نیازی به قرنطینه وجود ندارد و تنها ارایه فرم خوداظهاری باقی می ماند. باید توجه داشت که با وجود حذف محدودیت های سفر از ایتالیا به برخی کشورها این احتمال همواره باقی می ماند که برخی از کشورها محدودیت هایی را برای ورود به کشورهای خود ایجاد نمایند. توصیه می‌گردد برای بررسی هرگونه محدودیت در ورود به کشورهای خارجی با مقامات محلی و کنسولگری‌های مربوطه مشورت نمایید.

موارد زیر در لیست B قرار داده شده است: جزایر فارو isole Far Oer ، گرینلندGroenlandi ، جزایر اسوالبارد le isole Svalbard ، جان ماین Jan Mayen ، آزورره Azzorre و مادیرا Madeira.

لیست C کشورهای بلژیک ، فرانسه ، هلند ، جمهوری چک ، اسپانیا ، انگلستان و ایرلند شمالی. برای سفر به این کشور ها و مناطق هیچ محدودیتی پیش بینی نشده است. بعلاوه اشخاصی که از کشورها فوق به کشور ایتالیا سفر می‌کنند و یا طی ۱۴ روز قبل از ورود به ایتالیا حتی از یکی از این کشورها ترانزیت شده اند علاوه بر تکمیل اظهارنامه، باید موادر زیر را رعایت نمایند:

الف) مدرکی مبنی بر اینکه در ۷۲ ساعت قبل از ورود به خاک ایتالیا، یک آزمایش مولکولی یا آنتی ژنیک که از طریق آزمایش تمپون انجام شده و نتیجه آن منفی بوده است را ارائه نمایند.

و یا بجای این آزمایش،

ب) در بدو ورود به فرودگاه، بندر و یا دیگر معابر مرزی (در صورت امکان) یا ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود به قلمرو ایتالیا در یکی از اداره‌های بهداشت منطقه ای (Asl) یک آزمایش مولکولی یا آنتی ژنیک از طریق آزمایش تمپون انجام دهد.

افرادی که در ۱۴ روز قبل از ورود به ایتالیا در کشورهای فوق اقامت داشته یا عبور کرده اند نیز باید ورود خود به قلمرو ایتالیا را به بخش پیشگیری اداره‌های بهداشت منطقه ای (Asl) محل اقامت اطلاع دهند.

لیست C همچنین مناطق جبل الطارق ، جزایر کانال ، جزیره مان ، پایگاه‌های انگلیس در جزیره قبرس، سرزمین‌های اسپانیا در قاره آفریقا؛ گوادلوپ، مارتینیک، گویان فرانسه، رئونیون، مایوت را نیز در بر می‌گیرد

لیست Dاسترالیا ، کانادا ، گرجستان ، ژاپن ، نیوزیلند ، رومانی ، رواندا ، جمهوری کره ، تایلند ، تونس ، اروگوئه

طبق قوانین ایتالیا ، سفر به / از این کشورها بدون نیاز به ارایه انگیزه و دلیل سفر مجاز است و همچنین باید توجه داشت که حذف محدودیت های سفری از طرف کشور ایتالیا به برخی کشورها تاثیری بر تصمیم سایر دولت ها پیرامون قرار دادن محدودیت و عدم محدودیت نخواهد داشت بنابر این این کشورها همواره می‌توانند بنا به صلاح خود محدودیت هایی را برای ورود ایجاد کنند.

کلیه اشخاص پس از بازگشت به ایتالیا ، باید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه بوده و تحت نظارت بهداشتی قرار بگیرید، اظهارنامه مربوطه را  پر کنید و فقط با وسیله نقلیه شخصی می‌توانید به مقصد نهایی خود (محل سکونت) در ایتالیا بروید (ترانزیت فرودگاه بدون ترک مناطق اختصاصی در داخل خاک ایتالیا مجاز است).

لیست E: سایر مناطق دنیا: سفر به / از بقیه مناطق جهان (یعنی همه ایالات و سرزمین‌هایی که در لیست های دیگر به صراحت ذکر نشده است) فقط به دلایل خاص از جمله: کار ، بهداشت یا تحصیل ، دلایل اضطراری مطلق ، بازگشت به محل اقامت مجاز است. بنابراین سفر به ایتالیا برای جهانگردی برای شهروندان کشورهای این لیست مجاز نمی‌باشد. بطور کل ورود به کشور ایتالیا از طرف کشورهای این گروه به ایتالیا سفر می‌کنند تنها برای شهروندان ایتالیایی/ اتحادیه اروپا/ منطقه شنگن و خانواده‌های مربوطه و همچنین  اشخاس  دارای اقامت دراز مدت ایتالیا به همراه خانواده‌های آنها مجاز می‌باشد. (Direttiva 2004/38/CE).

 بر اساس حکم نخست وزیری مورخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰، ورود به کشور ایتالیا از طرف کشورهای لیست E برای افرادی که با شهروندان ایتالیایی/ اتحادیه اروپا/ منطقه شنگن و همچنین  اشخاس  دارای اقامت دراز مدت ایتالیا دارای رابطه عاطفی دائمی و قابل اثبات دارند (منظور کسانی هستند که قبل از ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند) و پس از ورود به ایتالیا باید به محل اقامت نامزد خود در ایتالیا بروند نیز مجاز می‌باشد. این دسته از افراد در بدو ورود خود به خاک ایتالیا باید فرم خود اظهاری مربوطه را با اشاره به دلیل سفر مجاز خود باید تکمیل نموده و به مسئولان کنترل ارائه نمایند. در این مرحله بهتر است مدارک دال بر تائید اظهارات خود نیز همراه داشته باشند. کلیه اشخاص این گروه پس از بازگشت به ایتالیا ، باید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه مطمئنه بوده و تحت نظارت بهداشتی قرار بگیرید، اظهارنامه مربوطه را  پر کنند و فقط با وسیله نقلیه شخصی می‌توانند به مقصد نهایی خود (محل سکونت) در ایتالیا بروند (ترانزیت فرودگاه بدون ترک مناطق اختصاصی در داخل خاک ایتالیا مجاز است).

 لیست F: عبارتند از: ارمنستان ، بحرین ، بنگلادش ، بوسنی و هرزگوین ، برزیل ، شیلی ، کویت ، مقدونیه شمالی ، مولداوی ، عمان ، پاناما ، پرو ، جمهوری دومنیکن، این لیست شامل کشورهایی است که سفر به  / از آنها در ایتالیا ممنوع می‌باشد حتی برای کسانی که طی ۱۴ روز قبل ورود به ایتالیا در این کشورها اقامت داشته و یا ترانزیت شده اند. بعلاوه تاریخ قرار گرفتن این کشورها در لیست فوق بسیار مهم است زیرا تنها کسانی که قبل از آن تاریخ در ایتالیا اقامت داشته اند از این ممنوعیت مستثنی خواهند بود. استثنا در ممنوعیت ورود به ایتالیا شامل موارد زیر نیز می‌گردد:

الف) شهروندان اتحادیه اروپا (از جمله شهروندان ایتالیایی) شینگن ، بریتانیا ، آندورا ، سان مارینو ، موناکو ، واتیکان و اعضای خانواده آنها که قبل از ۹ ژوئیه ۲۰۲۰ اقامت آنها در ایتالیا ثبت شده است. این افراد باید در بدو ورود گواهی مبنی بر اینکه در ۷۲ ساعت قبل از ورود به خاک ایتالیا، یک آزمایش مولکولی یا آنتی ژنیک که از طریق آزمایش تمپون انجام شده و نتیجه آن منفی بوده است را ارایه نمایند

ب)  شهروندان کشورهای ثالث که دارای اقامت طولانی مدت ایتالیا هستند و اعضای خانواده آنها (مطابق با دستورالعمل ۲۰۰۴/۳۸ / EC) کسانیکه  قبل از تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۲۰ اقامت آنها در ایتالیا ثبت شده است. این افراد باید در بدو ورود به خاک ایتالیا گواهی مبنی بر اینکه در ۷۲ ساعت قبل از ورود به خاک ایتالیا، یک آزمایش مولکولی یا آنتی ژنیک که از طریق آزمایش تمپون انجام شده و نتیجه آن منفی بوده است را ارایه نمایند

ج) خدمه و پرسنل وسایل حمل و نقل سفر؛

د) ماموران و کارشناسان اتحادیه اروپا یا سازمانهای بین المللی، نمایندگان و ماموران دیپلماتیک، کارمندان اداری و فنی نمایندگی‌های دیپلماتیک، ماموران کنسولی و کارمندان و پرسنل نظامی و نیروهای پلیس ایتالیایی و خارجی که به منظور انجام وظایف نهادینه سفر می‌کنند.

این دسته از افراد در بدو ورود خود با خاک ایتالیا باید فرم خود اظهاری مربوطه را که توسط آن دلیل سفر مجاز خود را نیز ذکر نموده  باید تکمیل و به مسئولان کنترل در مرزها ارائه نمایند همچنین اشخاص این گروه پس از بازگشت به ایتالیا ، باید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه مطمئنه بوده و تحت نظارت بهداشتی قرار بگیرند، این افراد فقط با وسیله نقلیه شخصی می‌توانید به مقصد نهایی خود (محل سکونت) در ایتالیا بروند (ترانزیت فرودگاه بدون ترک مناطق اختصاصی در داخل خاک ایتالیا مجاز است). سفر و جابجایی از ایتالیا به کشورهای گروه F فقط به دلایل خاص کار، بهداشت یا تحصیل ، اضطرار مطلق ، بازگشت به محل اقامت مجاز است، بنابراین سفر برای جهانگردی به این مناطق مجاز نیست.

شایان ذکر است که برای کشورهای کوزوو و مونته نگرو و کلمبیا نیز محدودیت های و ممنوعیت های ویژه ای قرا داده شده است که این کشورها را در گروه F قرار داده است توصیه می‌گردد قبل از سفر از / به ایتالیا به / از این کشورها با نمایندگی‌های دیپلماتیک و دفاتر کنسولگری مربوطه تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.