راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

علت قطعی سیستم دفترخانه‌ها و ثبت | چه باید کرد؟

آشنایی با ثبت آنی سیستم دفترخانه‌ها

برای اطلاع از قطعی سیستم دفترخانه‌ها لازم به توضیح است که این سیستم با عنوان «ثبت آنی» ابتدا در سال ۱۳۹۲ توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رونمایی شده است. البته در آن سال ثبت اسناد به صورت موازی در سیستم ثبت آنی و دفاتر جاری انجام می‌شد. نهایتا در سال ۱۳۹۵ دفاتر قدیمی به کلی حذف شد و در حال حاضر فقط اسناد از طریق سیستم ثبت آنی ثبت و تائید می‌شوند.

علت قطعی سیستم دفاتر اسناد رسمی چیست؟

با توجه به این که سیستم دفترخانه‌های اسناد رسمی به سازمان‌های مختلفی مانند ثبت اسناد، ثبت احوال، بانک‌ها و…متصل است قطعی و یا مشکل در سیستم هر یک از آن‌ها می‌تواند موجب قطعی سیستم دفاتر اسناد رسمی شود.
در حال حاضر هویت افراد و اینکه آیا زنده هستند یا خیر حتی به صورت سیستمی و توسط سازمان ثبت احوال بررسی می‌شود و در سیستم دفاتر اسناد رسمی مشخص می‌شود.

قطعی سیستم بانکی علت قطع سیستم دفترخانه‌ها

به عنوان مثال در مقطعی ارتباط با دستگاه‌های پوز بانک ملی که برای پرداخت هزینه استعلام ثبت از آن‌ها استفاده می‌شد مختل شده و همین موضوع موجب اخلال در خدمت‌رسانی دفاتر اسناد رسمی شد.

ورود دولت به مشکل قطعی سیستم‌های دفترخانه‌ها

موضوع قطعی سیستم دفاتر اسناد رسمی حتی در برخی موارد موجب ورود مدیران دولتی به این موضوع هم شده است. در همین رابطه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات؛ در خصوص قطعی سیستم ثبت آنی دفاتر اسناد رسمی توضیحانی داده بود
رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، در توضیحی توئیتری علت قطعی سیستم ثبت آنی دفاتر اسناد رسمی را اینطور اعلام نمود:

۱. سرویس ثبت احوال هیچ مشکلی نداشت.
۲. یکی از SANهای سازمان ثبت اسناد روز چهارشنبه دچار مشکل شده و بار روز سرورهای دیگر منجر به کندی شدید شد.
۳. مشکل روز ۵شنبه و جمعه رفع وظهر امروز پایدار شد.
۴. تمهیداتی برایSLA خواهیم دید تاتداوم سرویس برقرارباشد.

هنگام قطعی سیستم دفترخانه‌ها چه باید کرد؟

ابتدا لازم است در صورتی که سردفتر اسناد رسمی یا کارمندان از علت قطعی سیستم مطلع هستند از آن‌ها علت را بپرسید. با توجه به تجربیات این افراد در بسیاری از موارد مشخص می‌شود که این قطعی‌ها حدودا چه مقدار ادامه دار است.

در برخی موارد نیز علت قطعی سیستم مشخص است که از کدام سازمان و چه مشکلی است اما زمان حل مشکل مشخص نیست. با توجه به اهمیت موضوع ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی این موضوع معمولا سریعا رسیدگی و حل می‌شود پس بهتر است با حفظ آرامش یا صبر کنید و یا در صورتی که امکان دارد کار خود را به روز بعد موکول کنید. چرا که با قطعی سیستم دفاتر اسناد رسمی معمولا تجمع مشتریان در دفترخانه‌ها زیاد می‌شود و همین موضوع خود موجب اتلاف وقت بیشتری می‌شود.

نکته مهم | قطعی سیستم یک دفترخانه خاص

حتما علت قطعی سیستم را از دفاتر اسناد رسمی بپرسید و اگر مشکل عمومی نبوده و فقط سیستم همان دفترخانه مشکل دارد می‌توانید به دفاتر دیگر مراجعه کنید. برخی مشکلات ممکن است فقط بخاطر قطعی اینترنت محل یک دفترخانه باشد.

تجربیات شما

اگر شما هم درباره قطعی سیستم تجربه و یا اطلاعی دارید در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید

به این مطلب امتیاز بده post
4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  خدا شما را … مردم بدبخت تو این ….. هر روز سر در گم هستند .

  1. محمد می گوید

   با این قطع شدن سیستم میدونید چقدر از معاملات بهم خورده ومردم چقدر ضرر کردن.یا همین دو روز که سامانه ثبت اسناد به مشکل خورده چند تا درگیری تو محضر وبانک پیش اومده وتشکیل پرونده شده چرا کسی اینارو نمیبینه.چرا کسی جواب گو نیست.فقط میگن سامانه مشکل داره واقعا…..

 2. کاک می گوید

  سیستم رو درست کننین

 3. ناشناس می گوید

  عالی!!!!!!!!!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.