راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

انواع ویزای شینگن و اعتبار آن‌ها | اطلاعات لازم و قوانین

ویزای شینگن که توسط هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن به دست آمده است، به دارنده آن امکان جابجایی آزاد در کل منطقه شینگن در رابطه با اعضای اتحادیه اروپا شنگن و همچنین اعضای شنگن EFTA تا سقف اعتبار و محدودیت‌های دوره آن را می‌دهد.

با توجه به نوع ویزای صادر شده توسط سفارت/کنسولگری خاص هر کشور شینگن، محدودیت‌های متفاوتی برای ویزای خاص مطابق با ماهیت سفر و سایر شرایط مربوط اعمال می‌شود.

ویزای متحد الشکل شینگن (USV)

ویزای متحد الشکل شینگن مجوز یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن برای ترانزیت یا اقامت در قلمرو مورد نظر برای مدت زمان معین حداکثر تا ۹۰ روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود است.

دارنده ویزای شینگن متحد الشکل می‌تواند به این کشورها سفر کند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند. نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، و سوئیس.

با توجه به هدف سفر، ویزای متحدالشکل شینگن برای همه دو دسته «A» و «C» اعمال می‌شود.

دسته A مخفف ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد بدون ورود به منطقه شینگن از طریق منطقه بین المللی فرودگاه کشور شینگن سفر کند. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای شهروندانی که از طریق تغییر پرواز در یک فرودگاه کشور شینگن از یک کشور غیر شنگن به کشور دیگر غیر شینگن سفر می‌کنند اجباری است.

دسته «C» مخفف ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در منطقه شینگن اقامت کند. این دسته خاص، با توجه به هدف دارنده سفر می‌تواند به شکل زیر بدست آید:

  • ویزای یکبار ورود،
  • ویزای دوبار ورود و
  • ویزای چند بار ورود
  • ویزای یکبار ورود

ویزای یکبار ورود

ویزای یکبار ورود به دارنده آن این امکان را می‌دهد که تنها یک بار در مدت زمان معین، همانطور که در برچسب ویزا چسبانده شده به پاسپورت خود ذکر شده است، وارد منطقه شینگن شود. هنگامی که دارنده ویزا از قلمرو شینگن خارج می‌شود، دیگر نمی‌تواند به کشور بازگردد، حتی اگر تعداد روزهایی را که سفارتی که ویزا را برای او صادر کرده است، در آنجا سپری نکرده باشد.

برخی افراد ویزای یکبار ورود را اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند که این ویزای مربوط به تعداد کشورهایی است که دارنده ویزا مجاز به بازدید است و به آن‌ها اجازه ورود به یک کشور واحد را می‌دهد. در واقع، منطقه‌ای که مجاز به بازدید هستید نزدیک به برچسب «معتبر برای» در برچسب ویزای شما داده می‌شود، در حالی که مدت زمانی که مجاز به اقامت هستید نزدیک به برچسب «تعداد ورودی» داده می‌شود.

ویزای دوبار ورود

به طور کلی، ویزای دوبار ورود مانند ویزای یک بار ورود که در بالا توضیح داده شد اعمال می‌شود. تنها تفاوت بین ویزای یکبار ورود و دو بار ورود این است که ویزای دوم به شما این شانس را می‌دهد که پس از خروج از قلمرو شینگن، یک بار دیگر به آن بازگردید.

شما باید بسیار مراقب باشید که از تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در منطقه شینگن هستید و همچنین مدت زمانی که می‌توانید این روزها را در اتحادیه اروپا بگذرانید، تجاوز نکنید. یک بار دیگر، برچسب «دو بار ورود» را با تعداد کشورهایی که مجاز به ورود هستید و در مدت زمان معین باقی می‌مانند، مخلوط نکنید.

با این ویزا، وقتی برای بار دوم منطقه شینگن را ترک می‌کنید، دیگر حق بازگشت ندارید، حتی اگر تمام روزهایی را که اجازه اقامت در آنجا را داشته اید، سپری نکرده باشید. با این حال، اگر بیش از یک بار ویزای دوبار ورود دریافت کرده اید، و به طور مکرر به منطقه شینگن سفر می‌کنید، به احتمال زیاد ویزای چند بار ورود به شما داده می‌شود، همانطور که در زیر توضیح داده شده است.

ویزای چند بار ورود

ویزای چندبار ورود به دارنده آن این امکان را می‌دهد که هر چند بار که بخواهد وارد و خارج منطقه شینگن شود، به محض اینکه قانون ۹۰/۱۸۰ را نقض نکند.

بر اساس تعداد دفعاتی که به منطقه شینگن سفر می‌کنید، می‌توانید یکی از انواع ویزای چند بار ورود زیر را درخواست کرده و دریافت کنید:

  • ویزای ۱ساله چند بار ورود
  • ویزای ۳ساله چند بار ورود
  • ویزای ۵ساله چند بار ورود
  • ویزای شینگن چند بار ورود ۱ساله

شما می‌توانید این ویزا را دریافت کنید به شرطی که طی دو سال گذشته سه ویزا را دریافت کرده باشید و به طور قانونی از آن استفاده کرده باشید. هنگامی که برای این ویزا درخواست می‌کنید، باید مدارکی از ویزاهای قبلی و سفرهایی که به منطقه شینگن انجام داده‌اید را نشان دهید.

ویزای ۱ساله MEV به شما این حق را می‌دهد که هر چند بار که بخواهید وارد منطقه شینگن شوید، البته تا زمانی که بیش از ۹۰ روز در این مدت نمانده باشید.

ویزای شینگن چند بار ورود ۳ساله

MEV ۳ساله به متقاضیانی اعطا می‌شود که ویزای چند بار ورود قبلی را با اعتبار یک سال در دو سال گذشته دریافت کرده و به طور قانونی استفاده کرده باشند.

این ویزا به دارنده آن این حق را می‌دهد که در مدت سه سال هر چند بار که بخواهند وارد منطقه شینگن شوند. با این حال، حتی در این مورد، دارنده ویزا محدود به ماندن در اتحادیه اروپا بیش از ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه است.

ویزای شینگن چند بار ورود ۵ساله

MEV ۵ساله به افرادی اعطا می‌شود که ویزای چند بار ورود قبلی را با اعتبار حداقل دو سال در سه سال گذشته دریافت کرده و به طور قانونی استفاده کرده باشند.

این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که به محض اینکه قانون ۹۰/۱۸۰ روز را زیر پا نگذارید، هر چند بار که بخواهید، در مدت پنج سال، وارد ۲۶ کشور اروپا شوید.

ویزاهای با اعتبار سرزمینی محدود (LTV)

این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد که فقط در کشور شینگن که ویزا را صادر کرده است یا در برخی موارد دیگر، در برخی از کشورهای شنگن که به طور خاص در هنگام درخواست ویزا ذکر شده اند، سفر کنید. به غیر از این کشورهای شنگن، این ویزای خاص برای هر کشور شینگن دیگری که قبلاً مشخص نشده است معتبر نیست. دارنده این نوع ویزا نمی‌تواند از هیچ کشور شینگن دیگری که مقصد اول و نهایی نباشد وارد یا ترانزیت کند. این نوع ویزا در موارد بسیار عجیب و غریب مانند دلایل بشردوستانه یا تحت تعهدات بین المللی به عنوان استثنایی از سیستم مشترک USV صادر می‌شود. این نوع ویزا ممکن است برای افرادی اعمال شود که سند مسافرتی معتبری ندارند و باید در هر شرایط اضطراری به منطقه شینگن سفر کنند.

ویزای ملی

ویزای ملی دسته «D» به افراد خاصی اعطا می‌شود که در یکی از کشورهای شینگن مشغول به تحصیل، کار یا اقامت دائم هستند. ویزای ملی می‌تواند یک بار ورود باشد، به افرادی که نیاز به اقامت در کشور شینگن برای مدت معینی دارند و تنها برای یک هدف و پس از آن باید به کشور خود بازگردند، اعطا می‌شود. از سوی دیگر، ویزای ملی چند بار ورود نیز برای افراد خاصی اعطا می‌شود و به دارنده آن اجازه می‌دهد تا به دلخواه خود به داخل و خارج از این کشور شینگن سفر کنند و همچنین بدون نیاز به ویزا اضافی در کل منطقه شینگن سفر کنند.

برای دریافت ویزای ملی چند ورودی، باید معیارهای خاصی را داشته باشید:

یک برنامه دانشجویی بین المللی به مدت حداکثر یک سال ویزا اعطا می‌کند.
دانشجوی بین المللی که در شرف شروع دوره کامل تحصیل در یکی از کشورهای شنگن است. مجدداً ویزا برای مدت یک سال با امکان تمدید صادر می‌شود.
یک کار آموزشی در یک موسسه عالی یا مرکز تحقیقاتی در هر یک از کشورهای شنگن، در مورد شخص و اعضای نزدیک خانواده آن.

انواع ویزای شینگن بر اساس هدف سفر

از سوی دیگر، زمانی که متقاضی فرم درخواست ویزای شینگن را پر می‌کند، باید هدفی را نیز انتخاب کند که چرا برای ورود به قلمرو شینگن درخواست می‌دهد. در ادامه این اهداف را بیابید، و توضیحی در مورد اینکه هر کدام از آن‌ها به چه معناست:

ترانزیت فرودگاهی

این هدف از ورود برای افرادی است که نیاز به سفر از طریق منطقه بین المللی فرودگاه کشور شینگن بدون ورود به کشور شینگن دارند. کشورهای شنگن فهرست بسیار محدودی از کشورهایی که اتباع آن‌ها باید این ویزا را داشته باشند تهیه کرده اند. از سوی دیگر، برخی از کشورهای عضو، کشورهای دیگری را به فهرست خود اضافه کرده‌اند. بنابراین، با وجود این واقعیت که برای عبور از برخی کشورها ممکن است نیازی به ویزا نداشته باشید، بسته به ملیت خود ممکن است در کشورهای دیگر به آن نیاز داشته باشید.

حمل و نقل

حمل و نقل که بسیار شبیه به هدف قبلی از سفر است. عمدتاً دریانوردان خارجی که فقط باید برای مدت کوتاهی در بندر یکی از کشورهای عضو توقف کنند، این هدف از سفر را در فرم درخواست خود بررسی می‌کنند.

گردشگری

گردشگری یکی از معروف‌ترین اهداف سفر به منطقه شینگن است. افرادی که قصد دارند از هر یک از کشورهای این قلمرو برای گشت و گذار و تجربه فرهنگ، معماری، غذاها و موارد دیگر دیدن کنند، باید این هدف را از سفر در فرم درخواست خود انتخاب کنند.

بازدید از خانواده یا دوستان – افرادی که اعضای خانواده یا دوستانشان به طور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند، در صورت تمایل به ملاقات با آن‌ها، می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند. برخی از شرایط خاص برای این ویزا وجود دارد که متقاضی باید آن‌ها را برای موفقیت در درخواست انجام دهد، مانند دعوت نامه.

تجارت

– بسیاری از مردم اغلب برای مقاصد تجاری به کشورهای شینگن و از کشورهای شنگن سفر می‌کنند. مزایای درخواست برای چنین ویزایی بسیار زیاد است، به عنوان مثال می‌توانید در طول فصل اوج درخواست‌های ویزا، زمانی که تعداد افراد متقاضی زیاد است، وقت ملاقات سریع‌تری بگیرید.

بازدید رسمی

– اگر برای انجام وظیفه رسمی به منطقه شینگن سفر می‌کنید، باید «بازدید رسمی» را در فرم درخواست خود علامت بزنید. حتی اگر با یک هیئت بزرگ با تاریخ سفر و هدف رسمی یکسان سفر می‌کنید، باید این هدف ویزا را بررسی کنید.

دلایل پزشکی

– اگر برای جستجوی درمان پزشکی به یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن سفر می‌کنید، باید «دلایل پزشکی» را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. این ویزا به بیماران این امکان را می‌دهد تا در مدت ۱۸۰ روز مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز خود را در هر کلینیک پزشکی یا بیمارستانی به مدت سه ماه دریافت کنند.

اهداف تحصیلی

– دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به حضور در هر نوع موسسات آموزشی مانند دوره‌های دانشگاهی، دوره‌های زبان و غیره برای مدت کمتر از سه ماه هستند، می‌توانند برای ویزای تحصیلی شینگن اقدام کنند. کسانی که نیاز به شرکت در آزمون ورودی مدرسه یا دانشگاه در منطقه شنگن دارند، باید این هدف ویزا را علامت بزنند.

خدمه فرهنگی، ورزشی و فیلم

– ویزا برای افرادی که در خارج از منطقه شینگن زندگی می‌کنند و مایل به سفر به اروپا به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی / ورزشی / مذهبی و گروه فیلم هستند. متقاضی باید بخشی از رویداد باشد، به عنوان مثال یک مجری در یک کنسرت، یا نویسنده‌ای که کتاب خود را در نمایشگاه کتاب ارائه می‌دهد، و نه تنها مخاطب.

سایر

– اگر هدف شما از ورود به منطقه شینگن با هیچ یک از اهداف ذکر شده در بالا مطابقت ندارد، باید گزینه «سایر» را در فرم درخواست علامت بزنید. با این حال، همچنان باید مشخص کنید که دلیل درخواست شما چیست. شما حداکثر این فرصت را خواهید داشت که این کار را در یک جمله کوتاه ساده انجام دهید. یعنی اگر مایل به ورود به هر یک از کشورهای عضو برای شرکت در یک رویداد مذهبی یا چیزی مشابه هستید، می‌توانید «بازدید مذهبی» یا «اهداف مذهبی» را بنویسید.

حرفه‌ای که به دلیل تخصص خود به هر یک از کشورهای حوزه شنگن سفر می‌کند، خواه ورزشکار، هنرمند یا هر حرفه‌ای دیگر در نوع خود با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود.

موارد اضطراری به عنوان یک وضعیت پزشکی که مانع از خروج فرد از منطقه شینگن در بازه زمانی تعیین شده می‌شود.

تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت اقامت

گذشته از ویزای چند بار ورود، که به شما امکان می‌دهد حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در منطقه شینگن بمانید، اعتبار ویزای یکبار ورود یا ویزای دوبار ورود شما به سفارت بستگی دارد. سفارت تعداد روزهایی را که مجاز به اقامت در هر یک از کشورهای شینگن هستید، و همچنین اولین تاریخی که مجاز به ورود به شینگن هستید و آخرین روزی که مجاز به اقامت هستید را تعیین می‌کند.

این همان نقطه‌ای است که بسیاری از افراد گیج می‌شوند، زیرا متوجه نمی‌شوند بین اعتبار ویزا و مدت اقامت در ویزا تفاوت وجود دارد.

مدت اقامت – حداکثر روزهایی است که شما مجاز به ماندن در شینگن هستید. اولین روزی که وارد شینگن می‌شوید به عنوان «روز ۱» محاسبه می‌شود، حتی اگر فقط چند دقیقه قبل از نیمه شب وارد شوید. در حالی که «آخرین روز» روزی است که شما شنگن را ترک می‌کنید، حتی اگر چند دقیقه بعد از نیمه شب باشد.

اعتبار ویزا – از طرف دیگر، مدت زمانی است که تا آن زمان می‌توانید از ویزای خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید.

به عنوان مثال: مدت اقامت در ویزای شما ۱۰ روز است، در حالی که اعتبار ویزای شما از ۱ ژانویه تا ۲۰ ژانویه است. در این صورت می‌توانید در هر زمان در این مدت وارد منطقه شینگن شوید. می‌توانید وارد شوید یعنی در ۳ ژانویه و در ۱۲ ژانویه خارج شوید. از سوی دیگر، اگر در ۱۵ ژانویه وارد شوید، علیرغم اینکه تعداد روزهایی را که مجاز به اقامت بوده‌اید سپری نکرده اید، همچنان باید در ۲۰ ژانویه خارج شوید.

از طرف دیگر، اگر ویزای دوبار ورود دارید، با ویزای معتبر از ۱ ژانویه تا ۱ مارس، و مدت اقامت ۱۰ روزه، می‌توانید در این مدت دو بار وارد منطقه شینگن شوید. در طول هر دو سفر همچنان مجاز به ماندن بیش از ۱۰ روز نیستید. اگر در سفر اول ۷ روز اقامت دارید، در سفر دوم حداکثر می‌توانید سه روز بمانید. اگر فقط یک سفر داشته باشید و ۱۰ روز را در هر یک از کشورهای عضو بگذرانید، با وجود اینکه ویزای شما هنوز معتبر است، حق ورود به کشور را ندارید.

طبق ویزای چند بار ورود، اگر ویزای چند بار ورود سه‌ساله دارید که در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸ معتبر می‌شود، هر زمان که بخواهید تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اجازه ورود و خروج از شینگن را خواهید داشت. نباید فراموش کرد که قانون محدودیت ۹۰ روزه برای هر دوره ۱۸۰ روزه وجود دارد.

قانون ویزای شینگن ۹۰/۱۸۰

نکته دیگری که اکثر دارندگان ویزای شینگن چند بار ورود و همچنین اتباع کشورهایی که مجاز به ورود بدون ویزای شینگن هستند، سردرگم می‌شوند. اکثر مردم فکر می‌کنند که دوره ۱۸۰ روزه از روزی شروع می‌شود که ویزای شما معتبر می‌شود، که درست نیست.

در واقع، دوره ۱۸۰ روزه همچنان در حال چرخش است. بنابراین، هر زمان که مایل به ورود به شینگن هستید، فقط باید ۱۸۰ روز گذشته را برعکس بشمارید و ببینید که آیا در طول این مدت بیش از ۹۰ روز در شینگن حضور داشته‌اید یا خیر.

برای محاسبه تعداد روزهای باقیمانده که می‌توانید در منطقه شینگن بمانید، ماشین حساب ویزای شینگن را بررسی کنید.

تمدید ویزای شینگن

تمدید ویزای شینگن کوتاه مدت توسط مقررات پارلمان اروپا و شورای (EC) شماره ۸۱۰/۲۰۰۹ در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۹ که یک قانون جامعه ویزا را ایجاد می‌کند (مجله قوانین اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ L۲۴۳/۱) مجاز است. . با این حال، اگر دلیل محکمی به عنوان مبنای درخواست خود نداشته باشید، شانس بسیار کمی برای دریافت آن خواهید داشت.

طبق سیاست ویزای شینگن، دلایل قابل قبول برای تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن فقط موارد زیر است:

ورود دیرهنگام
دلایل بشردوستانه
فورس ماژور
دلایل شخصی مهم

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.