راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

گزارش وبینار سفیر ایران در ایتالیا با دانشجویان ایرانی

به گزارش راهش، کانال تلگرامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم گزارش برگزاری وبینار جناب آقای بیات سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با نمایندگان دانشجویان ایرانی دانشگاههای ایتالیا را منتشر کرده است:

گزارش برگزاری وبینار جناب آقای بیات سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با نمایندگان دانشجویان ایرانی دانشگاههای ایتالیا

وبینار جناب آقای بیات سفیر محترم با نمایندگان دانشجویان ایرانی دانشگاههای ایتالیا (رم، میلان، جنوا، بلونیا، پروجا، سیه نا، تورین، ناپل، پسکارا، ونیز، فلورانس و…) در ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ با هدف تبادل نظر و همفکری برای رفع مشکلات دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای این کشور برگزار گردید. در این وبینار جناب آقای صولت سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در میلان و کارشناسان دیپلماسی عمومی و کنسولی سفارت نیز حضور داشتند.

جناب آقای بیات ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و عید نوروز و اشاره به مشکلات ناشی از تحریمهای ظالمانه علیه مردم ایران و پاندمی کرونا، ابراز امیدواری کرد که با رفع مشکلات، محدودیتهای ناشی از آن‌ها نیز از بین برود. آقای بیات ضمن خوب و مناسب خواندن روابط دو جانبه با ایتالیا در زمینه‌های مختلف، ابراز امیدواری کرد که با گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه، همکاریهای دانشگاهی دو کشور نیز بیش از پیش تقویت شود. ایشان گسترش روابط دانشگاهی با ایتالیا و رسیدگی به وضعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاههای ایتالیا و پیگیری و رفع مشکلات آن‌ها را از اولویتهای سفارت در رم و سرکنسولگری در میلان دانسته و خدمات‌رسانی به دانشجویان را از افتخارات سفارت و سرکنسولگری معرفی کرد. ایشان تاکید نمود، تلاش سفارت در راستای همفکری و تشریک مساعی روز افزون با دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا و ارایه خدمات به آن‌ها میباشد.

در این وبینار نمایندگان دانشجویان ضمن تایید ارتقاء خدمات دهی بخش کنسولی سفارت و کنسولگری در میلان به دانشجویان، موارد زیر را مطرح کردند:

۱- مشکلات مربوط به سامانه‌های میخک، وزارتین علوم و بهداشت؛ ۲- مشکلات مربوط به افتتاح حساب بانکی در بانکهای ایتالیایی؛ ۳- کارشکنی و دریافت پول هنگفت از سوی شرکت CKGS برای تعیین وقت سفارت ایتالیا در ایران؛ ۴- مشکلات مربوط به بحث بورسیه و متضرر شدن دانشجویان بخاطرعدم همکاری بخش بورسیه در ایتالیا (بیشترین سوالات و مشکلات مطرح شده از سوی دانشجویان مرتبط با این موضوع بود)؛ ۵- مشکل فاقد اعتبار دانستن مدارک ایران در استان توسکانا و اصرار بر تایید آن‌ها توسط سفارت ایتالیا در ایران و سلیقه‌ای عمل کردن آن سفارت در این خصوص؛ ۶- مشکل مبنا قرار دادن نرخ ارز ۴۷۵۰ تومانی از سوی بورس؛ ۷- زیاد بودن نرخ دریافتی از سوی دارالترجمه‌ها در ایران، ۸- مشکل مربوط به ارایه گواهی بیکاری مادر؛ ۹- تبدیل گواهینامه‌های رانندگی؛ ۱۰-مشکلات ناشی از افراد و شرکت‌های واسطه برای اخذ پذیرش.

جناب آقای بیات در پاسخ به سوالات و دغدغه‌های دانشجویان، اظهار داشت:

-از زمان ورود به ایتالیا تمامی تلاش خود را کرده‌ام که مشکلات مربوط به بورس حل شود، هر چند این مشکلات کم شده، ولی ملاقات و مکاتبات ما با مسئولین و نهادهای ذیربط دانشگاهی و بورس ادامه دارد و امیدواریم با تداوم پیگیریها، تمامی این مشکلات حل و فصل شود. با پیگیری سفارت و سرکنسولگری و موافقت بورس استانهای لاتزیو و لومباردی با تایید مدارک توسط سفارت، طی دو سال گذشته مشکلات بورس در این استانها تقریبا حل شده است.

-مشکلات مربوط به شرکت CKGS چندین بار از سوی سفارت به تهران منعکس شده و در ملاقات با مقامات ایتالیایی نیز مطرح شده است. کنسول ایتالیا در تهران چند بار به وزارت خارجه دعوت شده و مشکلات به او گوشزد شده است که باید برطرف شود. برای اثبات ادعاها نیاز به مدارک مستدل میباشد که در این زمینه چنانچه دانشجویان مدارکی دارند، حتما ارائه نمایند تا پیگیری شود.

  • از دانشجویان تقاضا دارم در مورد اقدام برای ورود به دانشگاههای ایتالیا و در ادامه کارشان، وارد پروسه‌های قانونی شده و فریب شرکتهای تبلیغاتی را نخورند.
  • بانکهای ایتالیا در موردعدم افتتاح حساب برای ایرانیان هیچ دستور العملی نداشته و سلیقه‌ای عمل می‌کنند، چنانچه مستندی وجود دارد که بخاطر ایرانی بودن، از افتتاح حساب خودداری می‌کنند، ارایه دهید تا پیگیری شود. برای دانشجویان جدید، تمامی بانک‌ها قبل از صدور کارت اقامت حساب افتتاح نمی‌کنند، در عین حال تلاش خواهیم کرد با مقامات برخی بانک‌ها رایزنی نماییم تا شاید راهی برای رفع این مسئله پیدا شود
  • در مورد دانشگاههای استان توسکانی، دو نفر از همکاران جلسات مفصل و مکرری با مسئولین ذیربط داشته‌اند و مشکلات تا حدودی رفع شده است. با این وجود ما پیگیر رفع کامل مشکلات هستیم.
  • در مورد ارز ۴۷۵۰ تومانی پیگیر هستیم که مبنا ارز نیمایی قرار گیرد، البته انتظار داریم در شرایط جدید سفارت ایتالیا نیز نرخ نیمایی را مبنا قرار دهد.
  • به سفارت ایتالیا در تهران اعلام شده است که در ایران گواهی بیکاری مادر تعریف نشده است، بنابراین دانشجو نمی‌تواند چنین گواهی‌ای ارایه دهد.
  • دارالترجمه‌ها زیر نظر قوه قضائیه فعالیت دارند و ما نمی‌توانیم در این مورد ورود کنیم، ولی اخذ وجوه غیرمتعارف به وزارت خارجه کشورمان منعکس خواهد شد.
  • در مورد تبدیل گواهینامه‌های رانندگی پیگیری‌ها ادامه دارد و این موضوع را با وزارت خارجه ایتالیا و ایران پیگیری میکنیم، امیدواریم که این موضوع به نتیجه برسد.

در پایان ضمن تشکر از دانشجویان شرکت کننده در این نشست که به نمایندگی از سوی طیف وسیع دانشجویان عزیز مقیم در ایتالیا در این نشست شرکت نمودند، امیدواریم که با پیگیری‌هایی که انجام خواهیم داد به زودی شاهد رفع تمامی مشکلات و نگرانی‌های دانشجویان عزیز باشیم. مجددا برای همه دانشجویان گرامی آرزوی موفقیت، سلامتی و شادکامی در سال جدید داریم.
——————
در پایان، از کلیه دانشجویان محترم درخواست می‌شود چنانچه نکات و سوالاتی غیر از موارد مطرح شده مرتبط با مسائل عمومی دانشجویان دارند، آن‌ها را به ایمیل بخش کنسولی خطاب به آقای حسن اسدی نسب کارشناس کنسولی سفارت و مسئول امور دانشجویان ارسال نمایند، تا پیگیری و پاسخ داده شود.
iranconsulate. rom@mfa. gov. ir
سفارت جمهوری اسلامی ایران _ رم

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.