اطلاعات کامل درباره سامانه ثنا خارج از کشور

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، سامانه ثنا خارج از کشور را راه اندازی کرده است. در این مقاله اطلاعات کاملی درباره این ثبت نام غیرحضوری در این سامانه و امکانات آن برای ایرانیان خارج از کشور را توضیح می دهیم.

فهرست مطالب:

 • سامانه ثنا چیست؟
 • ۳ امکان جدید سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور
 • احراز هویت و ثبت نام غیر حضوری در ثنا
 • صدور آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی
 • سپردن امور طلاق و اختلافات ورثه ای به وکیل دادگستری با سامانه ثنا

سامانه ثنا چیست؟

بنا بر الزام قانون آئین دادرسی کیفری، قوه قضائیه در سال ۱۳۹۵ سامانه ای به نام سامانه ثنا را طراحی و اجرایی نمود که کلیه ابلاغیه های دادگستری از طریق آن قابل مشاهده باشد. از این طریق تمام اوراق قضاییه به اشخاص حقیقی و حقوقی ابلاغ می شود.

از آن تاریخ به بعد دیگر هیچ ابلاغیه ای به صورت کاغذی و فیزیکی به درب منازل اشخاص ارسال نمی شود.

در کنار ابلاغیه های قضایی سامانه ثنا دارای امکانات جانبی دیگری نیز برای ایرانیان داخل و خارج از کشور فراهم آورده است که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

۳ امکان جدید سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور

به تازگی باقری‌کنی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه از راه‌اندازی سه خدمت نوین دستگاه قضا برای شهروندان ایرانی ساکن خارج خبر داد. وی گفت: دارندگان کد ثنای قوه قضاییه از طریق سایتی که به طور ویژه برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد شده (kharej.adliran.ir)، به خدمات الکترونیک قضایی دسترسی پیدا کرده‌اند.

وی افزود: ایرانیان خارج از کشور که دارای کد ثنا هستند، می‌توانند از کلیه خدمات قضایی همچون رویت ابلاغیه‌ها و متن دادنامه‌های صادر شده، اطلاع‌رسانی روند پرونده و اخذ نوبت از واحدهای قضایی برای پرونده‌های خود و همچنین درخواست گواهی عدم سوءپیشینه استفاده کنند.

احراز هویت و ثبت نام غیر حضوری در ثنا

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه تصریح کرد: کسانی که فاقد کد کاربری ثنا هستند نیز از اول بهمن ماه سال جاری امکان احراز هویت و ثبت نام آنلاین را خواهند داشت.

مشکل چند ساله ایرانیان خارج از کشور که فاقد کد ثنا بوده و امکان ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به آنها وجود نداشت، حل خواهد شد.

صدور آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال نیز امکان صدور آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی ویژه ایرانیان خارج از کشور هم فراهم خواهد شد تا کاری که هم اکنون بیش از دو ماه از طریق وزارت امور خارجه و پلیس بین الملل طول می‌کشد، یک روزه و بدون هیچ گونه مراجعه حضوری انجام شود.

سپردن امور طلاق و اختلافات ورثه ای به وکیل دادگستری با سامانه ثنا

در صورتی که که فرد ایرانی ساکن خارج از کشور باشد و در سامانه ثنا نیز ثبت نام کرده باشد به سادگی می تواند با وکیل دادگستری در ایران قرارداد تنظیم کند.

با این قرارداد وکالت، وکیل دادگستری می تواند در کلیه امور قضایی مانند طلاق توافقی یا امور مربوط به ورثه ای اقدام کند. در این صورت دیگر نیازی به تنظیم وکالت در سامانه میخک نیست.

سوالات متداول:

آیا از خارج کشور می شود در سامانه ثنا ثبت نام کرد؟

بله از اواخر سال ۹۹ قوه قضائیه این امکان را فراهم آورده است.

آیا با ثبت نام در سامانه ثنا، گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی هم صادر می شود؟

بله این امکان فراهم آمده است.

آیا بری ثبت نام در سامانه ثنا ایرانیان خارج از کشور راه مخصوصی وجود دارد؟

بله، سایت kharej.adliran.ir برای ایرانیان خارج از کشور معرفی کردند.

5 دیدگاه

 1. ضمن تشکر از راهنمائی ها و زحمات شما با توجه به تماس بعضی از هموطنان با این نمایندگی در مورد مشکل ثبت نام بر روی ثنا international.adiran.ir
  برای اکانت ثنا برای ایرانیان خارج کشور که مراحل ثبت نام را انجام داده اند این پیام بر روی صفحه مربوطه بعد از چند لحظه ظاهر می شود.

  “خطای سرویس ثبت احوال: تصویر شخص در ثبت احوال وجود ندارد. ثبت نام غیرحضوری صرفا برای کسانی ست که تصویر آن ها در ثبت احوال موجود باشد”

  سپاسگزار می شوم راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقت بخیر
   به نظر می رسد این سرویس بخاطر نیاز به تشخیص هویت آنلاین فقط برای افرادی که کارت ملی هوشمند دارند فعال شده است.

 2. خیای عالی. مرحبا، قدم برذگی ست برای کمک ب ایرانیان مقیم خارج از کشور و جلوگیری از جعل ودیگر سوئ استفاده های جانبی علیه شهروند مقیم خارج. دستتون درد نکنه!

 3. متاسفانه ثبت نام برای شهروندان مقیم خارج بسیار یخت و حتی غیرممکن س. سیستم انهارو نمیشناسه. با جواب ب تمامی سئوالات برای ثبت نام، پیغام با رنگ قرمز میگه ک من در ثبت احوال وجود خارجی ندارم.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
پیام به ما در واتس اپ