راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

راه اندازی شعبه دوم دادگاه انتظامی تجدید نظر مرکز وکلا

به گزارش سایت حقوقی راهش به نقل از خبرگزاری میزان، دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از آغاز به کار شعبه دوم دادگاه انتظامی تجدید نظر مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه خبر داد.

کمال رئوف عنوان کرد: در راستای رسیدگی هر چه سریعتر به پرونده‌های تجدید نظر یک شعبه تجدید نظر به دادگاه انتظامی مرکز اضافه شد و از این پس دو شعبه دادگاه انتظامی تجدید نظر به پرونده‌ها رسیدگی خواهند کرد.

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه یکی از مصادیق تحول در دادسرا را کاهش اطاله دادرسی دانست و گفت: با راه اندازی این دو شعبه می‌توان تا حد خوبی به این هدف دست پیدا کرد.

وی تاکید کرد: قضات این شعبات از قضات با تجربه و قدیمی قوه قضاییه هستند که به تازگی حکم آن‌ها توسط ریاست قوه قضاییه جهت تصدی منصب قضا در دادسرای انتظامی مرکز صادر شده است.

رئوف در پایان از راه اندازی دادسرای انتظامى وکلا و کارشناسان رسمی در دو استان کشور و در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

تاریخچه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

تا قبل از سال ۱۳۸۰ یکی از مشکلاتی که عامه مردم با آن روبرو بودند عدم دسترسی همه افراد کشور به وکیل و کارشناس رسمی مورد نیاز بود.

تعرفه های بالا و حق الوکاله های سنگین و خارج از تعرفه عملاً موضوع وکالت را به ورطه فراموشی سوق داد و وکالت را به مسیری کشاند که به جز معدودی از افراد متمول و صاحب درآمد بالا، سایر اقشار نیازمند جامعه، امکانات و توانایی انتخاب وکیل را نداشته و بعلت عدم آشنایی اکثریت مردم با علم حقوق و پیچیدگی های امور قضایی، روز به روز بر تعداد پرونده های محاکم افزوده می شد.

از طرفی رشد فزاینده آمار فارغ التحصیلان رشته حقوق و بیکاری جمع کثیری از آنان، دولت را بر آن داشت که در این خصوص تدبیری مناسب اتخاذ نماید. برای حل مشکلات مذکور و دسترسی آسان و کم هزینه آحاد ملت به خدمات حقوقی و قضایی، ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه به قوه قضائیه اجازه داد تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی و نیز سایر رشته های کارشناسی اقدام نماید و سنگ بنای مرکز در ماده مذکور نهاده شد

و علیرغم وجود مسائل و مشکلات و مانع تراشیهای فراوان در ابتدای کار این مرکز به لطف خداوند متعال توانسته در شش سال فعالیت خود با تربیت هزاران وکیل و کارشناس و کاهش چشمگیر تعرفه ها و شکستن انحصار موجود در جامعه وکالت،

گام مهمی در راه تسهیل دستیابی عامه مردم به خدمات حقوقی و قضائی و خدمتی ارزنده به جامعه بخصوص اقشار نیازمند و کاهش آمار بیکاری تحصیل کرده های رشته حقوق برداشته و زمینه را برای فراگیر شدن فرهنگ استفاده از وکیل فراهم نماید. (منبع)

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.