مایکروسافت در حال ایجاد گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون “کووید”

شرکت نامی مایکروسافت و مایو کلینیک که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، در حال ایجاد گذرنامه‌های واکسیناسیون دیجیتال کووید (digital COVID vaccination passports) هستند؛ اما سازمان‌های حریم خصوصی می‌گویند تا زمانی که واکسن‌ها به طور گسترده توزیع نشود، انجام این کار ناعادلانه است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، گروهی از سازمان‌های بهداشتی و شرکت‌های فناوری از جمله شرکت مایکروسافت و ابرشرکت نرم‌افزاری آمریکایی اورکل (Oracle Corporation) در حال کار بر روی پروژه‌ای هستند که طی آن تأیید می‌شود چه کسانی واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده‌اند و با این کار افرادی که ادعاهای دروغین مبنی بر دریافت واکسن می‌کنند، شناسایی خواهند شد.

این عملیات که “رویکرد گواهینامه واکسیناسیون” Vaccination Credential Initiation) یا وی سی آی (VCI) نامیده می‌شود برای کمک به افراد در گرفتن نسخه‌های دیجیتالی رمزنگاری شده از سوابق ایمن سازی که در کیف پول الکترونیکی ذخیره خواهند شد، ایجاد شده است. کیف پول الکترونیکی به یک دستگاه الکترونیکی یا یک سرویس آنلاین گفته می‌شود که به شخص این امکان را می‌دهد تا تراکنش الکترونیکی انجام دهد که می‌تواند شامل خرید اقلام از یک فروشگاه به صورت آنلاین با استفاده از یک کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند باشد. حساب بانکی فرد نیز می‌تواند به کیف پول الکترونیکی متصل باشد. همچنین ممکن است گواهینامه رانندگی، کارت سلامت و سایر اسناد شناسایی در تلفن همراه ذخیره شده باشند.

آنها در عملیات وی سی آی در تلاشند تا مدارک را با استفاده از مشخصات”کارت بهداشت هوشمند” (SMART Health Cards) که به منظور اجازه دادن به افراد برای ذخیره داده‌های ایمن سازی یا انجام امور آزمایشگاهی در کیف پول الکترونیکی ذخیره می‌شود، تهیه کنند و پس از آن مدارک به صورت کد QR برای بررسی و تأیید در دسترس خواهند بود.

با این حال موضوع گذرنامه‌های دیجیتال و گواهینامه معتبر باعث ایجاد نگرانی در بین سازمان‌های حریم خصوصی شده چراکه بر اساس گفته سازمان خیریه”Privacy International” آنها معتقدند تا زمانی که همه به واکسن موثر دسترسی پیدا نکنند، هر سیستمی که برای ورود فرد یا ارائه خدمات به او به گذرنامه احتیاج دارد، ناعادلانه خواهد بود.

این سازمان در وب سایت خود نوشت: واکسن یک تمرین بهداشت عمومی است و نباید به یک عامل تبعیض جدید تبدیل شود.

این سازمان با این موضوع که ارائه چنین سوابقی احتمالاً ضروری خواهد بود موافق است؛ اما نگران هستند که انجام آن با مشکلات بیشتری برای افراد همراه خواهد بود.

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی و شرکتی
استفساریه تبدیل وضعیت ایثارگران قراردادی و شرکتی