شرایط سفر به ایران در دوران کرونا

سفر به ایران در دوران کرونا شرایط خود را دارد که در این مقاله آنرا می خوانید. این خبر به روزرسانی می شود.

فهرست مطالب شرایط سفر به ایران در دوران کرونا

  • اطلاعیه وزارت بهداشت درباره ضوابط جدید ورود مسافر به جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا
  • شرایط ورود به ایران برای اتباع خارجی
  • شرایط و مقررات ایرانیان متقاضی برگشت به کشور
  • لزوم پر کردن فرم های خود اظهاری برای تمام مسافرین
  • تشریح شرایط پذیرش مسافر خارجی

اطلاعیه وزارت بهداشت درباره ضوابط جدید ورود مسافر به جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا

شرایط ورود به ایران برای اتباع خارجی

۱. ارائه نتیجه تست عدم ابتلا به کووید۱۹ (PCR) برای اتباع خارجی که متقاضی ورود به کشور می‌باشند، به زبان انگلیسی(و یا گواهی به زبان محل ممهور به مهر وضعیت سلامت توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران) الزامی می‌باشد.

در صورت عدم ارایه گواهی سلامت در حین ورود، این دسته از مسافران به مبدأ پرواز بازگردانده می‌شوند. در ضمن ضروری است دقت گردد که از مدت زمان صدور گواهی یاد شده بیش از ۹۶ ساعت نگذشته باشد.

در صورتی که در حین ورود، مدت اعتبار گواهی صادر شده (۹۶ ساعت) به دلیل طول مدت سفر یا سایر دلایل سپری شده باشد، نیازی به اخذ مجدد تست نبوده و صرفاً پس از غربالگری و ارزیابی‌های بالینی حین ورود و در صورت علامت دار بودن، تست مجدد به عمل خواهد آمد و تا زمان تعیین تکلیف نتیجه آزمایش در محل تعیین شده، قرنطینه اعمال خواهد شد.

چنانچه جواب تست مثبت باشد، حداکثر تا ۱۴ روز باید در قرنطینه تعیین شده اسکان داشته باشند. کلیه هزینه‌های اقامت و تست مجدد برعهده مسافر خواهد بود.

شرایط و مقررات ایرانیان متقاضی برگشت به کشور

۲. از ایرانیان متقاضی بازگشت به کشور که طول مدت اقامت آن‌ها در خارج از کشور در زمان ورود بیش از ۲ هفته گذشته باشد، نیز گواهی سلامت به زبان انگلیسی(و یا گواهی به زبان محل ممهور به مهر وضعیت سلامت توسط نمایندگی) مبنی بر عدم ابتلا به کووید ۱۹ اخذ می‌گردد. در صورتی که به دلایل موجه با تشخیص نمایندگی‌های یادشده در کشور مبدأ امکان اخذ تست PCR مقدور نبود، خطوط هواپیمایی به طور مشروط می‌توانند این مسافران را پذیرش نموده و به محض ورود و بدون توجه به علایم بالینی، تست کووید ۱۹ اخذ می‌گردد. همچنین ارایه تعهدنامه کتبی جهت قرنطینه خانگی تا زمان تعیین تکلیف جواب آزمایش الزامی است. بدیهی است در صورت مثبت بودن جواب آزمایش یا بازگشت علایم بیماری، طول مدت قرنطینه خانگی باید تا ۱۴ روز افزایش یابد. هزینه انجام تست و قرنطینه احتمالی برعهده مسافر می‌باشد.

۳. درخصوص مسافران ورودی ایرانی و خارجی (حتی در صورت دارا بودن گواهی سلامت)، غربالگری حین ورود انجام خواهد شد.

در صورت علامت‌دار بودن و به تشخیص تیم بهداشتی مستقر در پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی ، به مراکز درمانی و تشخیصی از پیش تعیین شده ارجاع شده و پیگیری پس از ورود تا ۱۴ روز پس از بازگشت صورت می‌پذیرد.

لزوم پر کردن فرم های خود اظهاری برای تمام مسافرین

۴. تمامی مسافران متقاضی ورود به کشور باید فرم خود اظهاری را پس از اخذ از شرکت هواپیمایی، قبل یا در حین پرواز تکمیل و به نماینده آن شرکت تحویل دهند.

شرکت هواپیمایی نیز موظف است در صورت درخواست پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی، لیست مسافران پرواز و فرم‌های خوداظهاری را در اختیار آنها قرار دهد.

۵. براساس رویه‌های از پیش تعیین شده، کلیه متقاضیان خروج از کشور نیز باید پیش از خروج در یکی از مراکز جامع خدمات سلامت یا در فرودگاه مورد ارزیابی بالینی پزشک و مراقب سلامت قرار گیرند . در صورت درخواست کشور مقصد یا مسافر، گواهی سلامت صادر می‌گردد.

تشریح شرایط پذیرش مسافر خارجی

به گزارش ایرنا،‌ «محمدرضا کریمیان» معاون فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با تشریح شرایط پذیرش مسافران ورودی به ایران در شرایط پاندمی جهانی کرونا گفته است؛ به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کووید ١٩، تمامی مسافران ورودی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از ١۵مرداد ١٣٩٩ (پنجم آگوست ٢٠٢٠) می بایست به هنگام ورود نتیجه منفی آزمایش تشخیص ویروس کرونا (PCR) را با اعتبار حداکثر ٩۶ ساعت از کشور مبدا ارائه کنند.

به گفته وی، مسافران علاوه بر تکمیل فرم خوداظهاری سلامت، باید حداکثر ٩۶ ساعت قبل از ورود به ایران نسبت به انجام تست PCR اقدام کرده و جواب منفی تست به زبان انگلیسی و با تایید مقامات صلاحیت دار بهداشتی کشور مبدا را هنگام ورود به نمایندگان وزارت بهداشت تحویل دهند.

به گفته کریمیان، از مسافران با تابعیت ایرانی نیز در صورت به همراه نداشتن تست کووید ۱۹، آزمایش گرفته شده و تا تعیین نتیجه، به مدت ۴۸ ساعت در قرنطینه نگهداری خواهند شد و هزینه انجام تست کرونا و اقامت در محل قرنطینه، به طور کامل بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در صورت مثبت بودن آزمایش‌های تشخیص ویروس، فرد مبتلا به مراکز درمانی منتقل خواهد شد.

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
ساماندهی استخدام کارکنان دولت
طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت