راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران و انواع راه های انتقال اموال

انتقال قانونی ملک و اموال یکی از خواسته ها و نیازهای معمول و قانونی بسیاری از افراد در داخل و خارج از کشور است.

اما به دلایل مختلف از جمله بیماری، دوری راه و …ممکن است فردی که می خواهد صاحب مالی شود و یا مال خود را به دیگری واگذار کند، امکان مراجعه به مراجع قانونی ( دفاتر اسناد رسمی در داخل کشور و کنسولگری ها در خارج از کشور) را نداشته باشد.

در این مقاله راه های قانونی انتقال مالکیت اموال بدون حضور در این مراجع را مرور می کنیم.

تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران

هر شخصی که ساکن خارج از کشور است و امکان سفر به ایران را ندارد می تواند با تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران به هر شخص ایرانی دیگری در داخل کشور وکالت خرید و یا فروش بدهد.

به طور مثال یک ایرانی ساکن کشور آلمان که با فوت یکی از نزدیکانش مالک اموال ورثه ای می شود می تواند بدون سفر به ایران، با یک وکالت نامه که در نمایندگی وزارت امورخارجه ایران در یکی از شهرهای برلین، مونیخ، هامبورگ یا فرانکفورت به یکی از آشنایان خود می دهد، این اموال را به فروش برساند.

(سایت راهش آمادگی دارید تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران را از طریق سامانه میخک (تاک) انجام دهد. با ما در واتس اپ تماس بگیرید:

تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران

وکالت در خرید از خارج به داخل

همچنین ممکن است ایرانی ساکن خارج از کشور پولی در کشور داشته باشد و بخواهد با آن پول ملکی را به نام خود خریداری کند. در این صورت نیز با تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران کافی است وکالت خرید به شخصی در داخل کشور بدهد تا وی به نام ایرانی خارج از کشور، آن ملک را خریداری و به نام وی سند بزند.

تنظیم وکالت نامه فروش ایرانی داخل کشور برای شخص خارج از کشور

نوع دیگری از انتقال سند زمانی است که ایرانی خارج از کشور وکالت در خرید به فروشنده نداده است اما می خواهد صاحب ملک و املاکی شود.

راه حل این خواسته این است که شخص ایرانی داخل کشور به ایرانی خارج از کشور، وکالت در فروش بدهد و ضمن آن نیز یک اقرارنامه در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم کند که نسبت به مورد وکالت ادعایی ندارد. در این صورت با این وکالت بلاعزل نوعی از انتقال مالکیت را برای ایرانی خارج از کشور اثبات می کند.

وصیت دو طرفه از داخل و خارج از کشور

هر شخص ایرانی در زمان حیات خود می تواند نسبت به یک سوم اموال خود برای پس از مرگش وصیت کند. به عنوان مثال اگر شخصی در داخل کشور بخواهد به نفع هر شخصی حتی غیر از ورثه خود یک سوم اموالش را وصیت کند نیازی به حضور طرف مقابل نیست و کافی است وصیت کننده به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کند و با تنظیم سند وصیت نامه نسبت به یک سوم اموال خود پس از حیاتش وصیت کند.

تنظیم اقرارنامه دستی و محضری

با توجه به اصل مسلم “اقرارالعقلا علی انفسهم جایز” هر فردی می تواند علیه خود نسبت به اموالی که دارد به نفع دیگری اقرار نماید. سند این اقرار نامه که می تواند هم به صورت دستی باشد همراه با امضا و شهدات شاهدین و یا رسمی و در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شود، یک سند معتبر و قاننوی است.

به عنوان مثال یک ایرانی خارج از کشور ممکن است با فرستادن پول و حواله برای یکی از بستگانش ملک و املاکی در ایران خریداری کرده باشد اما سند این املاک به نام شخص ایرانی داخل کشور باشد که وی میتواند ضمن یک اقرارنامه، نسبت به این اموال اقرار نماید که ادعا و مالکیتی ندارد.

و راه های دیگر….

پیدا کردن راه حل مشکلات قانونی خود را به وکلا و مشاورین حقوقی راهش بسپارید. برای ارتباط با کارشناسان راهش با ما از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران چگونه است؟

وکالت نامه ایرانیان خارج از کشور از طریق سایت و سامانه میخک ثبت می شود و با حضور در سفارت امضا می شود. کارشناسان سایت راهش در این زمینه همراه شما هستند.

آیا بدون حضور در سفارت هم می شود از خارج از کشور سند وکالت را امضا کرد؟

برخی از نمایندگی های ایران در خارج از کشور این امکان را فراهم کرده اند.

آیا تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران و با حضور در سفارت برای پناهندگان مشکل زاست؟

طبق قانون تنظیم وکالت نامه در خارج از ایران حق هر ایرانی است و با پناهندگی هم این حق از بین نمی رود و هیچ دادگاهی نیز نمی تواند حکم به سلب این حق قانونی دهد.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.