راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

تنظیم وکالتنامه در کانادا،ونکوور و تورنتو

فهرست مطالب این مقاله درباره تنظیم وکالتنامه در کانادا و گرفتن تائیده از دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن:

  • چگونگی تنظیم وکالتنامه‌های مورد نیاز ایرانیان خارج از کشور
  • سامانه میخک
  • انواع وکالتنامه‌های مخصوص ایرانیان مقیم خارج کشور
  • نکات مهم در هنگام تنظیم وکالتنامه
  • دریافت وکالتنامه

برای مشاوره و انجام امور مقدماتی خدماتی کنسولی خود مانند درخواست وکالتنامه با راهش تماس بگیرید.

فایل صوتی نکات مهم وکالتنامه ایرانیان خارج از کشور

امروزه یکی از نیاز‌های ایرانیان خارج از کشور، اخذ وکالتنامه از سفارت ایران در کشور محل زندگی‌ آنها است. انجام امور مربوط به اخذ وکالتنامه و کنسولی (تعویض و تمدید گذرنامه، صدور شناسنامه ایرانی برای کودکان متولد شده در کانادا و…) در بخش کنسولی سفارت ایران در کشورهای مختلف صورت می­گیرد.

اما متاسفانه به دلیل اختلافات موجود بین دولت کانادا و جمهوری اسلامی ایران، ایران در کشور کانادا نمایندگی و سفارت ندارد. ایرانیان مقیم کانادا همچون ایرانیان ساکن آمریکا برای انجام کلیه امور حقوقی خود باید به دفتر حافظ منافع ایران- واشنگتن مراجعه کنند.

همچنین امکان انجام امور حقوقی به صورت غیر حضوری در دفتر حفاظت منافع ایران نیز برای هموطنان ساکن خارج از کشور نیز فراهم شده است.

چگونگی تنظیم وکالتنامه‌های مورد نیاز ایرانیان خارج از کشور

همه ایرانیان ساکن خارج از کشور، از جمله ایرانیان مقیم کانادا، برای انجام امور حقوقی و اداری خود در داخل کشور ایران نیازمند تنظیم وکالتنامه هستند.

با توجه به آخرین بخش‌نامه‌های صادره، کلیه امور کنسولی مربوط به تایید اسناد، تنظیم وکالتنامه، گواهی امضا و تایید اسناد دانشجویی و … بایستی قبل از انجام هر کاری نسبت به ثبت در خواست در سامانه میخک(http://mikhak.mfa.ir/) اقدام کرده و با اخذ کد رهگیری و مدارک ذکر شده به نمایندگی مراجعه نمایند.

سامانه میخک

سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی(میخک)، بستری برای ارائه کلیه خدمات کنسولی به هموطنان ایرانی خارج از کشور درحوزه‌های مختلف حقوقی است.

مراحل آن با تشکیل پرونده الکترونیک(پروفایل) آغاز و با تکمیل فرم‌های خدمات مورد نظر و بارگذاری تصویر اسناد مربوطه و ارسال آن به نمایندگی مورد نظر انجام می‌شود.

اولین اقدام متقاضی تنظیم وکالتنامه در کانادا به صورت اینترنتی و از طریق سامانه میخک بایستی انجام گردد. در زیر مراحل کلی که باید برای تنظیم وکالتنامه در تورنتو یا ونکوور طی شوند، به مراتب توضیح می­دهیم.

مراحل تنظیم وکالتنامه در کانادا

  1. مراجعه به سایت میخک و ثبت نام در سایت: لازم به ذکر است کسانی که از قبل در سامانه میخک ثبت‌نام کرده‌اند، دیگر نیازی به ثبت‌نام مجدد نخواهند داشت.
  • پس از ثبت‌نام و ورود به سامانه میخک، به بخش وکالتنامه مراجعه و نوع وکالتنامه و نام نمایندگی یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران کشور محل اقامت خود را انتخاب کنید. در مورد ایرانیان ساکن کانادا باید گزینه “دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن” را انتخاب کنید.
صفحه حساب کاربری در سامانه میخک
  • در گام بعدی مشخصات موکل و نماینده‌ خود را به دقت و طبق مشخصات ایرانی شخص وارد سامانه نمایید و در قسمت بعدی متن وکالتنامه را در قسمت تعیین شده درج کنید.
  • متن وکالتنامه را بازنگری کنید و در صورت صحت محتوا و اطلاعات ثبت شده دکمه تایید را بزنید.

لازم به ذکر است در سامانه میخک نمونه وکالتنامه‌های آماده وجود دارد که می‌توان آنها را دریافت کرده و اطلاعات خود را وارد نمایید و در مراحل اخذ وکالتنامه خود، مجدداً بارگذاری کنید.

اما ما استفاده از فرم‌های آماده را توصیه نمی­کنیم. زیرا کنسول‌گری و وزارت امور خارجه درباره متن فرم‌های آماده هیچ‌گونه تعهدی را نمی‌پذیرند و مراجعه به مشاور حقوقی و کمک گرفتن از وی را توصیه می­کنند.

  • در صفحه بعدی، کد رهگیری وکالتنامه شما مشخص می‌شود. حتما قبل از بستن صفحه، کد رهگیری را یادداشت کرده و یا چاپ کنید. با داشتن این کد و ارسال الکترونیکی ‌آن به دفتر حفاظت منافع ایران به آدرس رایانه( ایمیل) takmfa@gmail.com””، برای شما یک نوبت احراز هویت غیر حضوری رزرو می‌شود. درصورت تایید مراحل احراز هویت فایل وکالتنامه و راهنمای اجرای آن برای شما ایمیل ارسال می‌گردد.

انواع وکالتنامه‌های مخصوص ایرانیان مقیم خارج کشور

وکالتنامه‌ها در زمینه‌های گوناگونی قابل تنظیم می‌باشند. ولی بیشتر وکالتنامه‌ها برای امور اداری و بانکی جهت انجام راحت‌تر کار‌ها مورد نیاز هستند. از دیگر وکالتنامه‌ها می‌توان به وکالتنامه‌های ازدواج و وکالتنامه‌های تام کاری اشاره کرد.

نکات مهم در هنگام تنظیم وکالتنامه در کانادا

 از آنجایی که قابلیت ویرایش در سیستم وکالتنامه وجود ندارد لذا مشخصات کامل و دقیق موکل و نماینده خود از جمله مشخصات فردی، کد ملی، کد پستی و شماره تلفن را به صورت صحیح وارد نمایید. ا

ما اگر مشخصات فردی موکل اشتباه ثبت شود می‌توان با ارسال تصویر شناسنامه، کارت ملی، و گذرنامه خود به آدرس vekalat@deftar.org  نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید. حتما در عنوان آن “اصلاح مشخصات فردی” را درج کنید. متون به صورت فارسی و اعداد به صورت انگلیسی درج شوند.

وکالتنامه‌های آماده در سامانه میخک، صرفا برای آشنایی با کلیت موضوع است و به این معنا نیست که به طور قطعی مورد پذیرش ادارات یا نهادها جهت انجام کار قرار گیرد.

همچنین ممکن است به دلایلی چون مشخص نبودن جزئیات دقیق اختیارات وکیل و یا ایراد در تنظیم صحیح آن، مورد پذیرش واقع نشود.

حتما قبل از تنظیم وکالتنامه از صحت محتوای آن توسط یک کارشناس حقوقی معتبر اطمینان حاصل کنید. بعد از دریافت وکالتنامه، از هر گونه نوشتن و خط زدن یا هر کار اضافه دیگری جداً خودداری نمایید. زیرا اعتبار قانونی وکالتنامه شما سلب می‌شود.

دریافت وکالتنامه در کانادا

جهت دریافت وکالتنامه، حضور فرد متقاضی با اصل مدارک هویتی جهموری اسلامی ایران و کارت شهروندی و یا اقامت کشور محل سکونت در سفارتخانه‌ها الزامیست.

با توجه به استثنائی که برای هموطنان مقیم کانادا وجود دارد، به علت مشکلات بین دو کشور و دوری مسافت می‌توانند وکالتنامه‌ها را طبق شرایطی خاص به صورت غیرحضوری و پستی دریافت کنند. در این فایل پی دی اف سایت دفتر حافظ منافع در این زمینه راهنمایی داده شده است.

امروزه با سامانه میخک مرحله پستی نیز ساده‌تر انجام می‌شود. برای رفع این مشکل در هنگام ثبت متن وکالتنامه در سامانه میخک، گزینه‌ای با عنوان “درخواست دریافت کپی برابر اصل وکالتنامه در ایران” توسط موکل قرار داده شده است.

در صورت انتخاب این گزینه، مبلغی به مجموع هزینه‌های پرداختی شما به دفتر حفاظت منافع ایران افزوده می‌شود و دیگر نیازی به ارسال پستی وکالتنامه ندارید. سپس نماینده‌ قانونی شما با مراجعه به نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در داخل کشور، می‌تواند مستقیماً وکالتنامه شما را تحویل بگیرد.

بدین صورت، می­توانید با طی مراحل صحیح و قانونی به تنظیم وکالتنامه در تورنتو، تنظیم وکالتنامه در ونکوور یا کانادا اقدام نمایید.

راهش، همراه شما در تحویل وکالتنامه از وزارت امورخارجه

اگر وکیل شما در شهری که وزارت امور خارجه نمایندگی دار ساکن نیست، نگران نباشید و کار خود را به نمایندگان سایت حقوقی راهش بسپارید.

ما در کنار شما هستیم و می توانیم کپی برابر اصل وکالتنامه شما را از وزارت خارجه دریافت و برای وکیل شما ارسال کنیم.

نمایش نظرات (2)