راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

پناهندگان ایرانی از خدمات کنسولی محروم هستند؟

آیا افرادی که به طور غیرقانونی از کشور خارج می شوند، یا در کشورهای دیگر پناهنده می شوند و یا حتی ایرانیان تحت تعقیب مقیم کشورهای خارجی از خدمات کنسولی وزارت امورخارجه ایران محروم می شوند؟

به گزارش سایت حقوقی راهش، ایران جزو معدود کشورهایی است که پناهندگان و حتی افراد تحت تعقیب آن در کشورهای دیگر به سادگی و بدون هیچ مشکلی می توانند به نمایندگی های وزارت امورخارجه کشور خودشان مراجعه کنند و درخواست خدمات بدهند.

فهرست مطالب مهم این مقاله درباره خدمات کنسولی به پناهندگان ایرانی

  • بخشنامه مهم رئیس قوه قضائیه درباره خدمات کنسولی
  • تشکر ظریف از بخشنامه رئیس قوه قضائیه
  • تعجب کارمندان اداره مهاجرت و پلیس سوئد از خدمات کنسولی ایران به پناهندگان
  • پناهندگان ایرانی به اخذ خدمات کنسولی کجا مراجعه کنند؟

بیشتر بخوانید: شرایط و قوانین سفر خارجی برای پناهندگان در آلمان

بخشنامه مهم رئیس قوه قضائیه درباره خدمات کنسولی

در اردیبهشت سال ۹۹ رئیس قوه قضائیه بخشنامه مهمی درباره خدمات کنسولی به ایرانیان تحت تعقیب صادر کرد.

متن کامل بخشنامه «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور» بدین شرح است:

برابر گزارش‌های واصله، برخی از مراجع قضایی مبادرت به صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور می‌نمایند.

درحالیکه بهره‌مندی از خدمات کنسولی از جمله حقوق مدنی هر فرد است که مطابق قانون اساسی (فصل سوم – حقوق ملت) و دیگر قوانین مرتبط، از قبیل ماده ۹۵۸ قانون مدنی، برای اتباع کشور تضمین شده است

و در قوانین جاری کشور نیز تصریحی بر محرومیت افراد، اعم از متهمان و محکومان از این خدمات وجود ندارد.

بنابراین، نه تنها مجوزی برای صدور دستور محرومیت از این خدمات وجود ندارد، بلکه به‌ عنوان مجازات اصلی یا مجازات تبعی یا تکمیلی نیز نمی‌تواند مورد حکم دادگاه قرار گیرد؛

لذا مقتضی است مراجع قضایی از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از خدمات کنسولی خودداری کنند.

در صورتی که قبلاً دستوری در این ارتباط صادر گردیده، در اسرع وقت نسبت به لغو آن اقدام شود.

رؤسای کل دادگستری‌ها و دادسرای انتظامی قضات مسئول نظارت بر اجرای این بخشنامه هستند. (منبع: خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه)

تشکر ظریف از بخشنامه رئیس قوه قضائیه

پیرو نامه ارسالی مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ متضمن بیان مشکلات حقوقی و قانونی محرومیت تعدادی از ایرانیان خارج از کشور از دریافت خدمات کنسولی،و درخواست اتخاذ تدابیر لازم برای حل این مشکل،

لازم می‌دانم از صدور بخشنامه صریح و قاطع جنابعالی مبنی بر «خودداری مراجع قضایی از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از دریافت خدمات کنسولی» قدردانی کنم.» (منبع: سایت رسمی وزارت امورخارجه)

تعجب کارمندان اداره مهاجرت و پلیس سوئد از خدمات کنسولی ایران

یک سایت محلی سوئدی به نام “استکهلمیان دات کام” می نویسد: بسیاری از کارمندان سوئدی پلیس, اداره مهاجرت و وزارت امور خارجه سوئد به این نکته نیز توجه کرده اند که حکومت جمهوری اسلامی از معدود حکومتهای جهان است که به اتباع پناهنده خود در خارج از کشور رسما خدمات کنسولی ارائه می کند.

یک کارمند اداره مهاجرت سوئد به استکهلمیان می گوید که او هیچ کشوری در جهان را نمی شناسد که به این وسعت به آن دسته از اتباع خود که دارای پناهندگی اجتماعی و سیاسی هستند خدمات کنسولی ارائه نماید.

وی اضافه می کند: در حالیکه پناهندگان کشورهایی از قبیل کوبا, کره شمالی, لیبی, سوریه و بسیاری از دیگر کشورهای ناقض حقوق بشر در جهان حتی جرات نزدیک شدن به سفارتخانه های کشور خودرا ندارند,

ایرانیان تافته جدا بافته ای بشمار می روند که با گذرنامه پناهندگی در دستشان در صف نوبت سفارتخانه های کشور خود در انتظار انجام امور کنسولی نشسته اند و در واقع هم این طرف را دارند و هم آنطرف!

پناهندگان ایرانی به اخذ خدمات کنسولی کجا مراجعه کنند؟

تمام خدمات کنسولی از طریق سایت و سامانه میخک وزارت امورخارجه که پیش از این سامانه تاک نام داشته است انجام می شود. بین تقاضای پناهندگان ایرانی و مهاجران قانونی نیز تفاوتی وجود ندارد.

در صورتی که شما هم تجربه ای درباره مراجعه به نمایندگی های ایران در خارج از کشور دارید در بخش نظرات بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چه کسانی از خدمات کنسولی ایران محروم هستند؟

هیچی ایرانی ای از خدمات کنسولی محروم نیست، برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

آیا به متهمان دادگاه های ایران هم خدمات کنسولی داده می شود؟

بله، هیچ جرم و اتهامی مانع از دریافت خدمات کنسولی نیست.

پناهندگان ایرانی برای دریافت خدمات کنسولی به کجا مراجعه کنند؟

کلیه خدمات کنسولی از طریق سایت و سامانه میخک انجام می پذیرید.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.