راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

اعلام ساعت کاری جدید کارکنان دولت/ پنج شنبه‌ها تعطیل می‌شود

اعضای دولت در راستای اجرای سیاست‌های کلی نظام اداری، ابلاغی مقام معظم رهبری، با لایحه پیشنهادی سازمان اداری استخدامی و استخدامی کشور مبنی بر اصلاح «ساعات کار کارکنان دولت» موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، در جلسه هیات وزیران که به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شد، اعضای دولت در راستای اجرای سیاست‌های کلی نظام اداری، ابلاغی مقام معظم رهبری، با لایحه پیشنهادی سازمان اداری استخدامی و استخدامی کشور مبنی بر اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری درخصوص «ساعات کار کارکنان دولت» موافقت کردند.

هیات وزیران با هدف نهادینه‌سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی و ارج نهادن به سرمایه‌های انسانی و اجتماعی، توجه به استحکام خانواده و ایجاد تعادل بین کار و زندگی افراد در نظام اداری، توجه به اثربخشی و کارآیی در فرآیندها و روش‌های اداری به منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمات کشور و خدمات‌رسانی برتر، نوین و کیفی به منظور ارتقای سطح رضایتمندی و اعتماد مردم، با پیشنهاد اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری موافقت کرد.

به موجب این تصمیم، ساعات کار کارمندان دولت ۴۲/۵ ساعت در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات با پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیات وزیران تعیین می‌گردد. تغییر ساعت کار کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیات وزیران می‌رسد، بر عهده دستگاه ذیربط می‌باشد. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضاء هیات علمی از ساعات موظف، در طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل ذیربط تعیین خواهد شد.

متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری‌های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیات وزیران، ساعت کار و نحوه ارایه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در ماده (۸۷) تعیین می‌شود.

همه دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمت‌رسانی نظیر واحدهای ذیربط بهزیستی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی – درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم کنند.

لازم به ذکر است، در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به ۴۲/۵ ساعت کار در هفته و ۱۷۰ ساعت کار در ماه اصلاح می‌شود.

لایحه تغییر ساعات کاری کارمندان دولت چه زمانی اجرایی می‌شود؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید با مفهوم لایحه آشنا شد.
لایحه پیشنهادی است که از سوی دولت برای تصویب و تبدیل به قانون، پس از تصویب در هیئت وزیران از سوی هیئت دولت به مجلس ارائه می‌شود. .
با توجه به این نکته هنوز تغییر ساعات و تعطیلی پنجشنبه‌ها به صورت رسمی قانونی نشده است و باید منتظر اعلام نظر و تصویب آن توسط مجلس شورای اسلامی بود

بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به لایحه تغییر ساعت کاری ادارات

آغاز رایزنی با نمایندگان مجلس برای تعطیلی پنجشنبه‌ها

معاون استاندار البرز گفت: از معاونین استانداری‌های مختلف درخواست کردیم برای تصویب لایحه تعطیلی پنجشنبه‌ها با نمایندگان مجلس رایزنی کنند.

به گزارش جام جم آنلاین البرز؛ حدادپور با اشاره به تصویب لایحه تعطیلی پنجشنبه‌ها در هیئت دولت و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی، گفت: از همه معاونین توسعه منابع استانداری‌های کشور خواهش کردیم رایزنی‌های لازم را با نمایندگان مجلس انجام دهند تا لایحه به تصویب برسد.

او می‌گوید: تعطیل شدن دو روز در هفته در کشورهای مختلف موفقیت‌آمیز بوده است.

معاون استاندار البرز گفت: پنجشنبه‌ها تنها در شهر تهران تعطیل است بنابراین این انتظار در کارکنان دستگاه‌های اجرایی سایر استان‌ها به خصوص البرز به دلیل مشابهت امور آن به تهران، ایجاد شده.

او می‌گوید: ده سال قبل پنجشنبه‌ها در البرز تعطیل شد اما با رای دیوان عدالت اداری به حالت عادی بازگشت.

حدادپور گفت: از این ماه به شرط تامین اعتبار حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کند.

طبق لایحه فوق، ساعت کاری در سراسر کشور از ساعت ۸ تا ۱۶.۳۰ و پنجشنبه و جمعه برای کارکنان تعطیل خواهد بود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
3 نظرات
 1. M.h می گوید

  خوب پنج شنبه ها تعطیل بشه من مادر که بچه کلاس اولی دارم و مجبورم بیارمش ادره تا۴/۵چه کار کنم
  همین الان بچه رو صندلی اداره مچاله میشه تا ۲/۵😔😔
  خوب ساعت اداری را کم کنین آسمون که به زمین نمیرسه .به خدا بهره وری بیشتر میشه
  ماهم مثل همه دنیا

 2. ناشناس می گوید

  باسلام وآرزوی موفقیت برای کل جامعه باتغییر ساعت کاری از ۸صبح تا۱۶.۳۰در روز آن دسته از کارکنان که به نوعی با معلولیت مواجه هستند آیا فکری به حال آنها شده است

 3. بهمن می گوید

  بهترحداقل به تعطیلی جهانی نزدیک بشیم جمعه و شنبه تعطیل بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.