راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سامانه سهیم

از مهمترین نیازهای کشور هم برای خانواده‌ها و هم برای دستگاه‌های اجرایی کشور در اختیار داشتن یک پایگاه نسبی و سببی از شهروندان بود. به عنوان مثال طرحی مثل جوانی جمعیت برای برخی اهداف خود مثل ایجاد پایگاه خانواده یا بحث فقر مطلق از این پایگاه سود می‌برد.

پیش‌بینی شده بوده که ایجاد پایگاه تا ۵ سال آینده ممکن نیست اما سازمان احوال در مدت کوتاهی اولین سرویس سببی و نسبی را با اطمینان قابل‌قبول به دستگاه‌ها ارائه داده‌ است که از آن استقبال شده است.

سازمان ثبت احوال کشور در راستای اجرای تکالیف قانونی خود و اجرای سند «نظام هویت معتبر در فضای مجازی» که از سوی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ گردیده است به ‌منظور ایجاد سازوکاری آسان و کارآمد برای اعتبار سنجی اقلام هویتی شهروندان در فضای مجازی (اینترنت و اینترانت)، اقدام به راه ­اندازی سامانه هُدا (هویت و دسترسی ایرانیان) نموده است.

شهروندان برای ورود به سامانه سهیم ابتدا پس از ورود به سامانه هدا و تکمیل اطلاعات اولیه خود وارد سامانه سهیم به آدرس : https://sahim.sabteahval.ir شوند.

سازوکار سامانه بدین گونه است که یک کسب‌وکار اینترنتی یا یک سازمان دولتی و… هنگامی‌که نیاز به اعتبار سنجی اقلام هویتی شهروندان ایرانی داشته باشد، این مهم را از طریق سامانه هُدا سازمان ثبت احوال کشور، انجام دهد. اقلام هویتی موردنیاز کسب‌وکار (پذیرنده) نیز، در سایت کسب‌وکار دریافت نخواهد شد بلکه شهروند توسط سازمان ثبت احوال کشور (به‌عنوان متولی هویت اشخاص حقیقی ایرانی) شناسایی می‌گردد و در این فرایند، شهروند کاملاً نظارت، آگاهی و اختیار دارد.

سازمان ثبت احوال کشور در راستای اجرای تکالیف قانونی خود و باهدف تحقق سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی تأمین کننده اصلی شناسه معتبر برای اتباع داخلی و خانواده های ایرانی تعیین گردیده است.

پایگاه اطلاعات خانواده، پایگاهی است با مسئولیت سازمان ثبت احوال کشور که در آن اطلاعات سببی و نسبی شهروندان ایرانی شامل اطلاعات پدر، مادر، همسر و فرزندان درج شده و مبنای ارائه خدمات به خانواده های ایرانی خواهد بود. به منظور رعایت حقوق شهروندی و اطلاع شهروندان محترم از وضعیت اطلاعات مرتبط با خانواده در پایگاه مذ کور، سامانه نمایش و اصلاح اطلاعات پایگاه خانواده توسط سازمان ثبت احوال کشور ارائه گردیده است.

در حال حاضر این سامانه اطلاعات والدین، فرزندان و همسر هرشخص ایرانی را درصورت وجود نمایش می دهد.

خدمات پایگاه اطلاعات خانوار ، ثبت نام کارت هوشمند ملی ، درخواست تغییر نشانی ، درخواست انتخاب نام ، مدارک پیدا شده، درخواست گواهی صدور تجرد ، ثبت شکایت ، اخبار و اطلاعیه در سامانه سهیم قابل ارائه می باشند.

۲/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.