راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سند امنیت قضایی چیست ؟ نگاه حقوقدانان درباره این سند

سند امنیت قضایی طی نامه شماره ۹۰۰۰/۱۱۹۹۲۸/۱۰۰ مورخ ۹۹/۰۷/۲۱ توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شد. (متن کامل این سند را اینجا بخوانید)

درباره سند امنیت قضایی اظهارات مختلفی شده است که در ادامه نظر چندین حقوقدان را در این زمینه می خوانید:

نگاه یک حقوقدان درباره سند امنیت قضایی

حسین محمدنبی در یادداشتی در ایسنا درباره این سند نوشته است:

در خصوص سند امنیت قضایی که در ۳۷ ماده توسط ریاست محترم قوه قضاییه ابلاغ شده است و در جهت توسعه عدالت قضایی لازم بود تا بدان توجه خاص مبذول گردد. در این سند توجهی به بندهای ۶۵ الی ۶۷ سیاست‌های کلی قانون برنامه ششم شده است.

ما معتقدیم که قوانین اگر اجرا شود قطع یقین مصائب و مشکلات حل خواهد شد و اعتماد عمومی به نظام قضایی مقتدر می‌تواند ضامن اجرای صحیح قانون باشد.

در این سند به موارد متعددی اشاره شده که تأمین امنیت قضایی مردم را مدنظر قرار داده که همانگونه که در این سند اشاره شده، وجود امنیت قضایی در جامعه باعث آرامش در میان مردم خواهد شد. یعنی همان تضمین عدالت و تأمین حقوق افراد جامعه که در سیاست کلی قضایی مصوب سال ۱۳۸۱ مقام رهبری تصویب نموده بودند مورد توجه در این سند قرار گرفته است.

توجه به اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین و استثنائات بر آن و رعایت اصل قانونی بودن جرم و مجازات و عنایت به آنچه جرم انگاری شده است و همچنین به اصل شفافیت در سند اشاره شده و خصوص لوایح، آیین نامه‌ها و بخشنامه‌ها اشاره شده که همواره مورد نظر قانونگذار بوده و این تأکید می‌تواند به مجریان قانون تذکری بدهد تا در اجرای قوانین دقت نمایند.

ضبط صدا و تصویر جلسات دادگاه

در این سند در مورد ضبط صدا و تصویر جلسات رسیدگی صحبت شده که دقیقا می‌تواند در اجرای عدالت کمک نماید. در مورد اینکه باید استقلال قضایی و بی طرفی قضات مد نظر باشد که قطعا این تضمین اصل امنیت قضایی است و در قوانین جاری هست و این تذکر جدید می‌تواند توجه بیشتری را برای مجریان قانون ایجاد کند.

به نظر می رسد در مورد حقوق عامه و شهروندی مواردی که قبلا نیز بارها اعلام شده باز مجددا مورد توجه قرار گرفته که باید به این توجه شود. در بند پ ماده ۱۲ آن در مورد هزینه خدمات حقوقی رایگان یا ارزان‌تر که در قوانین مختلف داریم از جمله معاضدت قضایی و اعطاء خدمات وکالت مجانی به افرادی که نیاز دارند و در حال حاضر نیز اجرا می‌شود و در این سند توسعه آن مدنظر است.

در ماده ۱۳ این سند حق حریم خصوصی و حفظ آن نیز می‌تواند در جلب اعتماد عمومی راه‌گشا باشد و اجرای این ماده بسیاری از ناملایتمی‌ها را در جامعه حل می‌کند و اینکه آرامش را به جامعه باز می‌گرداند و رعایت حریم خصوصی افراد می‌تواند از اقدامات خودسرانه که باعث نگرانی در جامعه است، جلوگیری کند و اگر چه قبلا نیز در این موارد قوانین وجود داشته است ولی بی توجهی بدان انجام شده است و در بند ۲ ماده ۱۳ باعث خواهد شد که متجاوزان به حقوق عامه مورد مجازات قرار گیرند.

در این سند بحثی راجع به حق حمایت دیپلماتیک و کنسولی شده است که دولت را مکلف به استیفای حقوق اتباع و دیپلمات‌های ایرانی آسیب دیده از اقدامات دولت‌های خارجی نموده است که این اقدامات بر اساس کنوانسیون‌های جهانی قابلیت اجرا داشته و دارد و عمل نیز می‌شود.

مخالفت با رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز مجرمین

اجرای بعضی از احکام در منظر مردم و در خیابان‌ها که اخیرا نیز چند موردی از آن را داشتیم و همواره تذکراتی از ناحیه مسئولین محترم قضایی به عدم انجام این موارد داده شده بود که متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گرفت و باعث شد تا ریاست معزز قوه قضاییه در این سند قضایی در ماده ۲۰ آن بدان توجه شود و قید شده است به هیچ وجهی نباید رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز داشت و هر گونه شکنجه جسمی یا روحی، اجبار به اقرار یا ادای شهادت یا ارائه اطلاعات، رفتار توأم با توهین و… و آزار جنسی یا هتک حرمت و حیثیت و آبروی اشخاص و… که فراتر از حکم قضایی صادر شده ممنوع و موجب مجازات است.

به نظرم این تذکر بسیار در جهت رعایت اصول قانونی توسط مجریان موثر خواهد بود و همچنین در جلوگیری از بازداشت‌های خودسرانه و برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی در طول داوری می‌تواند اعتماد مردم را به دستگاه قضایی بیشتر کند و در این سند در ماده ۲۶ به حق دفاع و انتخاب وکیل توجه شده است که سابقا با توجه به تبصره ماده ۴۸ این انتخاب از متهمین گرفته شده بود که چند ماه گذشته ریاست محترم قوه قضاییه در این خصوص تذکراتی داده بودند و نظر ما همواره اینگونه بوده است که تا هر وکیلی پروانه وکالت دارد که معتبر است، می‌تواند در دفاع از متهمین که به او رجوع می‌نمایند دفاع کند. با این تذکر جدید امید است شعبات و قضات محترم نیز به این دستورالعمل قانونی توجه نمایند.

توجه به اصول دوم و سوم قانون اساسی و عدالت اجتماعی

در مورد امنیت قضایی با توجه به سند امنیت قضایی که به آن اشاره شد، مفهوم ابعاد نظری و عملی را باید حتما مورد توجه قرار داد و در واقع حفظ حقوق عامه را در بر دارد که می‌تواند در آرامش و امنیت ذهنی انسان‌ها اثربخشی داشته باشد و به نظرم ریاست محترم قوه که با اقدامات بسیار خوبشان در این مدت اعتماد عمومی را نیز جلب کرده‌اند باید سازوکاری در نظر بگیرند که در اجرای این سند دقت شود و با متخلفانی که موارد را در نظر نگیرند برخوردی قانونی شود.

نظر استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی درباره سند امنیت قضایی و ابواش گردانی

محمدرضا رهبرپور، استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با میزان گفت: پس از آن جنجالی که در پی اوباش گردانی ایجاد شده بود و بازتاب‌های آن در فضای جامعه، ابلاغ این سند خیلی به جا و خوب بود.

وی اظهار کرد: قطعا هر چه قدر ادبیات این حوزه قوی‌تر شود و شاهد این باشیم که از طرف مسئولان عالی رتبه قضایی کشور بر موضوعاتی که در این سند آمده، تاکید شود، می‌تواند در سطوح میانی و پایین تاثیرگذار باشد.

رهبرپور در ادامه گفت: موضوع مهم این است که این سند در مقام اجرا مورد توجه مسئولان اجرایی قرار گیرد و ضابطین قضایی مواردی که در این سند در خصوص مواجه با متهمان ذکر شده، در رفتار‌های قضایی و انتظامی خود نهادینه کنند.

این حقوقدان در پایان تاکید کرد: این سند می‌تواند به عنوان یک نقشه راه و دستورالعمل کلی که نصب العین است، مفید واقع شود و باید حتما مورد پیگیری قرار بگیرد و در مجموع اقدام مثبتی تلقی می‌شود.

نظر یک وکیل درباره سند امنیت قضایی

سمیرا مقدسی وکیل پایه یک دادگستری در یادداشتی به بهانه ابلاغ سند امنیت قضایی اخیراً توسط رئیس قوه قضائیه به ابعاد مختلف این اتفاق مهم پرداخته است:

در خصوص سند امنیت قضایی که اخیراً توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شده است، نکته حائز اهمیت همین توجه به تجربیات عینی گذشته و جمع‌بندی سیاست‌های کلی حقوق بنیادین شهروندی در پروسه رسیدگی پرونده‌های قضائی است که در نوع خود بدیع است.

با مطالعه این سند، گوئی با عملکرد دوسال گذشته قوه قضائیه در راستای اصلاحات ساختاری روبه‌رو هستیم، نه صرفاً متنی خشک و یک تئوری حقوقی بلا استفاده مانند بسیاری از اسناد مشابه. به عبارت دیگر این سند پیش از این اجرا شده است و حالا در قالب یک متن مدون ارائه می‌شود.

حقوق فراموش شده‌ای که احیاء شد

اولین نکته در مورد این سند ماده ۲۷ آن در خصوص حقوق ویژه زندانیان و محرومان از آزادی است. در این ماده بیان شده است: «محکومان به حبس باید از تمام حقوق اولیه برخوردار باشند و در شرایطی نگهداری شوند که از امکانات رفاهی، بهداشتی، حرفه‌آموزی، بازپروری و سایر موارد بهره گیرند.

زندانیان در چارچوب قانون حق مرخصی دارند و هرگونه برخورد سلیقه‌ای و تبعیض‌آمیز در استفاده از حق مرخصی نسبت به زندانیان ممنوع است. سلامت جسمی و روحی زندانیان به‌طور منظم مورد پایش قرار می‌گیرد.

وضعیت سلامتی زندانیان باید به‌صورت مرتب به اطلاع خانواده آن‌ها برسد، نگهداری انفرادی زندانیان ممنوع است و صرفاً به‌طور موقت نسبت به زندانیان شورشی یا متمرد که حضور آن‌ها موجب آسیب به دیگران شود با رعایت استاندارد‌های حقوق زندانیان و دسترسی به امکانات متعارف، مجاز است. همین حقوق برای تبعیدشدگان و دیگر افراد محروم از آزادی وجود دارد. اگر زندانی اعتصاب غذا کند، مراتب برای صدور دستور مقتضی به قاضی رسیدگی‌کننده اعلام می‌شود.

در سال‌های گذشته ما شاهد این بودیم که حقوق زندانیان به طور گسترده نادیده گرفته می‌شد و برای مثال زندانی برای مرخصی گرفتن باید ماه‌ها برای دستور قاضی اجرای احکام منتظر می‌ماند.

اما در حال حاضر روساء و مدیران قوه قضائیه مستمراً پیگیر وضعیت زندان‌ها هستند و دستورات لازم را برای احقاق حقوق زندانیان می‌دهند و از این اماکن بازدیدهای مستقیم دارند.

به عنوان یکی از وکلای دادگستری این مسئله را شخصاً از موکلان خود و همکارانم که در زندان‌ها فعالیت می‌کنند بارها شنیده‌ام که در زندان‌های مختلف وضعیت بسیار بهتر شده است و آن‌ها خبر از اصطلاحات گسترده در خدمات بهداشتی، حق مرخصی، دسترسی و تماس تلفنی با خانواده و موارد دیگر می‌دهند.

حتی در خصوص زندانیان مهریه، آقای رئیسی بخش‌نامه علی حده و جداگانه‌ای به قضات خانواده ابلاغ کردند و تأکید داشتند با بررسی دقیق، در صورت احراز اعسار بدهکار مهریه، شرایط پرداخت قسطی مهریه متناسب با زندانی مهریه فراهم شود و در همین راستا هزاران زندانی آزاد شدند.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.