راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

مالیات حقوق ۱۴۰۱ | بخشنامه مالیات ۱۴۰۱ | جدول مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۴۰۱

مالیات‌های مذکور در لایحه بودجه ۱۴۰۱ از جمله مالیات حقوق سال ۱۴۰۱ اعلام شد.
خبر مورخ ۱۱ دی‌ماه

سقف معافیت مالیاتی ۶ میلیون تومان تعیین شد

نماینده مجلس: بر اساس پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس برای طرح و تصویب در کمیسیون تلفیق بودجه، سقف پرداخت مالیات نیز که مبلغ ۵ میلیون تعیین شده بود را به ۶ میلیون تومان افزایش دادیم چرا که خط فقر در کشور ۶ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین افرادی که کمتر از این مبلغ دریافت کنند باید معاف از پرداخت مالیات شوند و برای حقوق بالاتر از این مبلغ نیز پرداخت مالیات باید به صورت پلکانی افزایش پیدا کند تا فشاری بر مردم تحمیل نشود.

بیشتر بخوانید: مواد قانونی مالیات بر درآمد حقوق (ماده های ۸۲ تا ۹۲ قانون مالیات های مستقیم)
خبر مورخ ۲۱ آذرماه

سقف معافیت مالیاتی حقوق سال آینده ۵ میلیون تومان شد

براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ سقف معافیت مالیاتی حقوق برای سال بعد ماهانه ۵ میلیون تومان شد و نسبت به مازاد ۶۰ میلیون تومان در سال پلکانی افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد داد سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی ماهانه ۵ میلیون تومان باشد.

در این بند عنوان شد: سقف معافیت مالیاتی سالانه موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۱ مبلغ ششصد میلیون (۶۰۰.۰۰۰، ۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی‌ها وکارانه به استثنای عیدی پایان سال به شرح زیر می‌باشد:

۵-۱ – نسبت به مازاد ششصد میلیون (۶۰۰.۰۰۰، ۰۰۰) ریال تا یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰، ۰۰۰.۰۰۰) ریال، ده درصد (۱۰٪)

۵-۲ – نسبت به مازاد یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰، ۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و چهارصد میلیون (۲.۴۰۰، ۰۰۰.۰۰۰) ریال، پانزده درصد (۱۵٪)

۵-۳- نسبت به مازاد دو میلیارد و چهارصد میلیون (۲٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال، بیست درصد (۲۰٪)

میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده (۵۷) قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده (۱۰۱) قانون مالیاتهای مستقیم سالانه به مبلغ سیصدو نود و شش میلیون (۳۹۶.۰۰۰، ۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.
خبر مورخ ۱۴ آذرماه

فارس به نقل از یک مقام مطلع نوشت: معافیت مالیاتی حقوق برای سال ۱۴۰۱ نیز ۵ میلیون تومان پیش بینی شده است.

براساس این گزارش، طبق قانون بودجه سال جاری معافیت حقوق سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۰ مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون (۴۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تعیین شده است.
خبر مورخ ۱۴ آذرماه

مالیات حقوق در بودجه 1401
مالیات حقوق ۱۴۰۱ چقدر است

مالیات پلکانی حقوق کارکنان دولت، یکسان نباشد

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به افزایش عدالت در پله‌های مالیاتی کارکنان دولت افزود: در پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، پلکان مالیاتی برای تمامی مشاغل به صورت یکسان در نظر گرفته شده و فرقی بین قضات، اعضای هیئت علمی و سایر کارکنان دولت مطرح نشده است. از طرفی سقف حقوق کارکنان دولت نیز ۳۷ میلیون تومان تعیین شده است که می‌تواند به عدالت در حوزه حقوق و دستمزد کمک کند. همچنین از دیگر احکام قابل دفاع دولت در پیش‌نویس لایحه همراهی با مجلس در وضع مالیات بر صادرات مواد خام و نیمه خام است.

مالیات بر خانه‌های لوکس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است

دهنوی در ادامه با انتقاد از برخی تصمیمات سازمان برنامه مانند حذف بند مربوط به تسهیلات ساخت مسکن در پیش‌نویس لایحه ۱۴۰۱ تشریح کرد: برخی اقدامات سوال برانگیز نیز در پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ صورت گرفته که امید می‌رود در لایحه ارسالی اصلاح شود؛ به عنوان مثال بازگرداندن معافیت مالیاتی هنرمندان یا حذف مالیات بر املاک لوکس که این اقدامات هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد.

به این مطلب امتیاز بده post
1 نظر
  1. محسن عمادی الله یاری می گوید

    با سلام در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، تبصره ۱۲ بنده ۵ صفحه ی ۷۲، سقف معافیت ماهانه ۵.۶ میلیون تومان ذکر شده است در حالی که هر مدرس حق التدریس مدعو (آزاد) دانشگاه فنی و حرفه ای در عالی ترین شرایط که معمولا محقق نمی شود (تدریس درس تئوری تا سقف مجاز تدریس به مدت یک روز و نیم معادل ۱۶ ساعت در هفته) با مدرک دکتری حدود ۲.۵ میلیون تومان و با مدرک ارشد حدود ۱.۷ میلیون تومان دریافتی خواهد داشت که این مبالغ حتی چند برابر کمتر از سقف معافیت مالیاتی است که قانون تعیین کرده است اما از ایشان ۱۰ درصد مالیات کسر می شود! در عمل به این صورت است که یک مدرس حق التدریس ماهی ۸۰۰ هزار تومان دریافت می کند و ۱۰ درصد آن معادل ۸۰ هزار تومان، مالیات پرداخت می کند! خواهش مند است رسیدگی عاجل و فوری بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.