آیا زنی که ازدواج مجدد کرده میتواند مهریه بگیرد؟

مهر المثل

آیا مهریه زن بعد از ازدواج مجدد قطع میشود؟ آیا در صورت ازدواج مجدد زن دریافت مهریه از شوهر سابق قطع میشود؟

معمولاً مهریه در زمان عقد یا طلاق مطرح می‌شود. مهریه از حقوق مالی زن می باشد که به محض واقع شدن عقد به زن تعلق میگیرد و از آن زمان قابل مطالبه می باشد و از آثار مالکیت زن بر مهریه این است که زن میتواند تمام مهریه خود را مطالبه کند یا تمام یا بخشی از آن را ببخشد.

سوالات بسیار زیادی درباره مهریه و نحوه پرداخت و شرایط آن وجود دارد که یکی از این سوالات این است که آیا در صورت ازدواج مجدد زن، دریافت مهریه از شوهر سابقش قطع می‌شود یا خیر که در این متن به توضیح آن می پردازیم.

تعیین تکلیف پرداخت هنگام طلاق

بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده در رای دادگاه باید تکلیف جهیزیه مهریه نفقه زوجه و ..معین شود.

اگر هنگام طلاق در دادنامه مشخص شود که مرد باید مهریه را بپردازد و ملزم به پرداخت مهریه خواهد بود و ازدواج مجدد زن به هیچ عنوان ساقط کننده حق او بر مهریه ای که از شوهر سابقش طلب داشته است نمی‌باشد.

زن می‌تواند حتی در زمانی که ازدواج مجدد کرده و با همسر دومش در حال زندگی است اقساط مهریه از همسر قبلی خود را دریافت کند و ازدواج مجدد زن حق او بر دریافت مهریه اش را از بین نمی برد.

مثلاً می توانید تصور کنید که طلاق توافقی صورت گرفته و بر طبق آن زن و مرد با هم توافق کرده‌اند که مقداری از مهریه بخشیده بشود و مقدار دیگری به صورت اقساط و ماهانه از زوج به زوجه پرداخت گردد.

  ماجرای ازدواج با دختر همسر سابق !

و بعد از ثبت طلاق و گذشتن ایام عده زوجه ازدواج مجدد می‌کند و این ازدواج به هیچ وجه مانعی برای دریافت مهریه ایجاد نمی کند و زن میتواند مهریه اش را دریافت کند.

زیرا مهدیه یک دین است که به محض وقوع عقد طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی بر عهده مرد خواهد بود و زن میتواند از زمان عقد مهریه خود را مطالبه کند.

ضمناً اشاره به این موضوع می‌تواند مفید باشد که مهریه چه از نوع عند المطالبه باشد و چه از نوع آن در استطاع باشد در این رابطه هیچ تفاوتی نمی کند و زن میتواند با وجود ازدواج مجدد مهدی خود را از همسر سابقش دریافت کند.

همانطور که گفتیم هدیه از نظر نوع پرداخت به دو دسته مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می گردد.

4 دیدگاه

 1. چرا باید زنی که طلاق میگیرد با مرد دیگری ازدواج کند مهریه بگیرد از شوهر سابق بگیرد خرج شوهر جدیدش بکند به نظر شما درسته از یه مرد بیکار که پول نداره مهریه بخواد بعد ازدواج کنه بره با شوهر جدیدش زندگی کنه مرد قبلی رو بدبخت کنه پولشو بگیره ببره برای یه شوهر دیگه به نظر من اصلان درست نیست من خودم یه خانم هستم ولی لااقل زنی که ازدواج میکنه نباید از شوهر سابقش مهریه بگیرد

 2. قانون جمهوری اسلامی به من یاد داد که هیچوقت طبق این قانون ازدواج نکنم،چون به زنها یاد دادکه پشتشون به مهریه گرم باشه نه شوهر، شوهری که صبح تاشب سگ دو بزنه،آخرش یه یه کارگرو وادار کنه به سکه دادن،الان تو این وضعیت هم هر روز سکه بالامیره،اگه کسی سکه رو بالامیزنه یا زن بخاطر چشمو هم چشمی اینکارو میکنه یا مرد مجبورمیشه بخاطر دلخوشی زن اینکار بکنه که اونم زن باعث میشه، نه بخاطر اینکه مرد میتونه اون همه سکه روبده،ازدواج کردن با این دخترای دوره زمونه که همه راهو چاه چاپیدن شوهر رو یاد گرفتن حماقته،الان باید مرد بگه مهریه هیچ سکه ای نمیزنم و قبول میکنی باهام زندگی کنی وحق طلاق بهت میدم،یا اینکه توی سند ازدواج قید کنه اگه داشتم بهت میدم،که یروز یه بحثی پیش بیاد بین زنو شوهرای این دوره زمونه فردا زنه نره دنبال دادگاه و مهریه به اجراگذاشتن، از قدیم گفتن اگه همدیگرو میخواید بشناسید یا زیر یه سقف باهم زندگی کنید یا برید مسافرت.. اول زندگی که همدیگرو نمیشناسید واسه خودتون چاه عمیق نکنید آقایون،حتی اگه با فامیل از دواج کنید..

  • قانون مهریه مزخرف است
   فقط ی راه کسب درآمد شده برا قوه قضاییه
   زندانها پر زندانی بشه
   مسئولین بی کفایت هم که سرشون کردند توی برف
   این قانون مسخره باید برداشته بشه
   زن و مرد توی همه چیز حق و حقوق یکسان دارند همه چی باید به صورت مساوات تقسیم بشه
   👎👎👎

 3. سلام ، به نظر من خارج از جنسیت اشخاص ، دو نفر زمانی باید تصمیم به ازدواج بگیرند که حس کنند نیاز به قرار گرفتن در کنار هم دارند . و منشا این نیاز قطعا میبایست بابت مسایل عاطفی باشد و در این شرایط سخت اجتمایی همکاری و حمایت برای تامین مایحتاج زندگی . اگر هم روزی به این نتیجه رسیدند که ادامه زندگی میسر نیست هر دو به حکم روابط انسانی بدون ایجاد هیچ مانعی مختار به جدایی هستند . در نتیجه جهت خروج از رکود تشکیل زندگی پیشنهاد میکنم ، قانونی وضع گردد که هر دو نفر زندگی حق طلاق یا جدایی بدون پرداخت خسارت (مهریه ) را داشته باشند . چیزهایی هم که در طول زندگی مشترک کسب شده ٍ، به تساوی تقسیم گردد .

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.