راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر

همان طور که در مطالب پیشین بیان کرده‌ایم مهریه به مالی گفته می‌شود که به محض وقوع عقد در ملکیت زن در می آید و در زمان عقد زوج متعهد به پرداخت مهریه میشود .

مهریه در عقدنامه درج می شود و مقدار آن دقیق و مشخص است و زوج ذیل آن را در عقدنامه امضا می نماید. پس مهریه حق قانونی و شرعی زن است که هر زمان بخواهد می تواند آن را مطالبه و دریافت نماید و شوهر قانونا مکلف و موظف به پرداخت آن به زن می باشد.

در قانون نیز این حق برای زن شناخته شده است و عدم پرداخت مهریه توسط شوهر جرم انگاری شده است و برای آن مجازات حبس در نظر گرفته شده است، یعنی اگر مردی تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه همسرش داشته باشد و با وجود مطالبه زن از پرداخت مهریه خودداری کند این عمل جرم بوده و مستوجب مجازات حبس میباشد.

آیا دریافت مهریه از پدر همسر امکان پذیر است؟

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا پدر شوهر زوجه در قبال مهریه او مسئولیتی دارد ؟

از نظر قانونی مهریه یک نوع دین یا بدهی است که به محض واقع شدن صحیح عقد بر عهده شوهر قرار می‌گیرد و مرد در صورت مطالبه زن وظیفه پرداخت آن را دارد و طبیعتاً پدر شوهر هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت بدهی پسرش ندارد حتی اگر پدر شوهر بسیار متمول و شوهر بسیار فقیر باشد.

البته در موارد بسیار زیادی پدر شوهر به علت مسائل عاطفی و حمایت کردن از فرزند خود در پرداخت مهریه همسرش او را کمک می‌کند

اما در حقیقت رابطه نسبی با شخص بدهکار دلیل بر مسئولیت وی در برابر طلبکار نخواهد بود و بدهکار (یعنی شوهر ) شخصا مسئول پرداخت بدهی خود می باشد.

به طور کلی مهریه چه از نوع عندالمطالبه و چه عندالاستطاعه باشد در صورت مطالبه زن و استطاعت مالی شوهر باید پرداخت شود و زن باید از طریق اداره اجرای ثبت نسبت به دریافت مهریه خود اقدام نماید.

اما اگر مردی از استطاعت کافی جهت پرداخت مهریه به طور دفعی برخوردار نباشد می تواند مهریه را به صورت اقساط پرداخت کند یعنی از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه را بنماید.و دادگاه با توجه به شرایط مالی او،برایش پرداخت قسطی را به نحوی معین می کند.

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر

همانطور که گفته شد، از نظر قانونی پدر شوهر هر چند متمول باشد تکلیفی برای پرداخت مهریه تعیین شده برای عروسش ندارد اما راهکاری که در این زمینه برای اطمینان زوجه وجود دارد و می تواند از اموال پدر شوهرش نیز علاوه بر اموال شوهرش استفاده کند

این است که پدر شوهر پرداخت مهریه از جانب پسرش را در عقدنامه ضمانت و تعهد کند و مسئولیت پرداخت مهریه را برعهده بگیرد

نکته مهم این است که باید حتماً به طور قانونی این موضوع را ضمانت کند و بیان شفاهی برای این امر به هیچ وجه کفایت نمی‌کند.

چطور میتوان مهریه را از پدر شوهر گرفت؟

بنابر آنچه گفته شد ضمانت و تعهد پدر شوهر در ارتباط با پرداخت مهریه دارای ارزش حقوقی است و اگر شوهر بنا به هر دلیلی مانند عدم تمکن یا خودداری کردن یا فوت و غیره از پرداخت آن شانه خالی کند

پدر شوهر قانونا موظف به پرداخت مهریه زوجه خواهد بود و درخواست و مطالبه مهریه از پدر شوهر توسط زوجه امکان پذیر است.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر فوت شده چیست؟

سوال دیگری که در این رابطه مطرح می‌شود این است که اگر پدر شوهر پرداخت مهریه توسط پسرش را برعهده بگیرد اما فوت کند تکلیف چیست و زوجه چطور میتواند مهریه خود را مطالبه و دریافت کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم زوجه میتواند طلب خود را از اموال پدر شوهر دریافت کند و ورثه پدر شوهر مکلف و موظف هستند تمام بدهی او را قبل از تقسیم اموال پرداخت کنند.

مهریه جزء دیون ممتاز است و در بین بدهی ها دارای اولویت است، یعنی ابتدا باید مهریه زوجه پرداخت شود بعد بقیه بدهی های شخص متوفی پرداخت شود و بعد از آن مابقی اموال شخص متوفی بین وراث تقسیم میشود.

نکته بسیار جالب و با اهمیت دیگری که در اینجا بیان آن مفید به نظر می‌رسد این است که در مطالبه مهریه و ضمانت پدر شوهر برای پرداخت مهریه زن، شخص پدر شوهر خصوصیتی ندارد که او را از سایر افراد ممتاز کند،

یعنی ممکن است مادر شوهر، برادر شوهر یا شخص غریبه ای پرداخت مهریه زوجه را ضمانت کند که در صورت استنکاف شوهر از پرداخت مهریه زوجه میتواند برای دریافت آن به آن شخص مراجعه کند و مهریه اش را از او مطالبه و دریافت کند.

برای درخواست مشاوره تلفنی حقوقی یا درخواست وکیل درباره موضوع گرفتن مهریه از پدر شوهر می توانید با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب امتیاز بده post
3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  باید این مبالغ مهریه نجومی منسوخ شود و حالا موضوع باطل دریافت مهریه از پدر شوهر را مطرح می کنید!!!!
  واقعاً عقل چیز خوبی است .

 2. ناشناس می گوید

  بجای حل مساله دنبال ایجاد مساله هستید . شما طرفدار دامادید یا عروس ؟
  بجای مهریه های بالا که نمی توانند بدهند مهریه را کم کنند که دنبال داماد و پدر داماد نروند !!

 3. ناشناس می گوید

  البته
  اگر پدر زوج فوت شده باشد و متومل از ارثی که به زوج می رسد می توان زوجه طلب مهریه کند. حتی زوجه می تواند اموال پدر شوهر را تا تعیین تکلیف مهریه بلوکه کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.