راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه چیست؟

یکی از موضوعاتی که بسیاری قبل و یا بعد از ازدواج درباره آن تحقیق و پرس و جو می کنند قانون جدید مهریه ۱۴ سکه است. در این مقاله درباره این قانون توضیح می دهیم.

به گزارش سایت حقوقی راهش، سال ۹۸، سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی وقت کمیسیون فرهنگی مجلس در یک برنامه تلویزیونی از طرح قانون مهریه ۱۴ سکه سخن گفت.

ذوالقدر تاکید کرد: صحبت‌هایی در مجلس مبنی بر محدود شدن مهریه تا سقف ۱۴ سکه مطرح شد و با این موضوع مخالفت شد، زیرا نمی‌توان بدون اعطای ضمانت دیگری مهریه را برای بانوان محدود کرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه محدود شدن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه مطلوب است و درباره ازدواج‌های فضای مجازی گفت: ضمانت اجرای ازدواج‌های فضای مجازی برای ما جای سوال است، زیرا شناخت به صورت حقیقی اتفاق نمی‌افتد و اگر بدون شناخت و تحقیق باشد مشکل ایجاد کند.

ذوالقدر با بیان اینکه باید شناخت در فضای حقیقی اتفاق بیفتد، ادامه داد: اعتماد سازی، شناخت و اخلاق در ازدواج اهمیت دارد. (فارس)

دو اشکال بزرگ تعیین سقف ۱۴ سکه برای مهریه

مساله‌ای که ظاهرا نمایندگان مجلس به آن واقف نیستند که اگر بودند، امثال طرح محدود سازی سقف مهریه را در دستور کار قرار نمی‌دادند. طرحی که ورای ایراد یاد شده، چند اشکال بزرگ دیگر هم دارد، از جمله اینکه ظاهرا برای رفع مشکلات این روز‌های بسیاری از زوجین طراحی شده، اما به هیچ عنوان زودبازده نیست چراکه اگر تصویب شده و به اجرا هم در آید، نمی‌تواند مهریه‌های تعیین شده در گذشته را محدود سازد.

ایراداتی کلی که درباره همه طرح‌های مطرح درباره تغییر مهریه صادق هستند، اما طرح جدید به دو دلیل، متفاوت از آن‌ها و پر ایرادتر به نظر می‌رسد؛ نخست اینکه فلسفه مهریه و دلیل بالارفتن آن را ندید گرفته و هیچ ما به ازایی برای زنان، که مهریه به نوعی تنها تکیه گاه امن شان در مواقع بروز مشکل است، در نظر نگرفته و بعد آنکه فلسفه اش برای تعیین سقف ۱۴ سکه‌ای مشخص نیست.

۱۴ سکه‌ای که احتمالا هدف طراحان از در نظر گرفتن آن، «به نیت ۱۴ معصوم» رایج باشد؛ ایده‌ای که سوای زیر سؤال بردن کار کارشناسی برای این طرح، این پرسش را به وجود می‌آورد که چرا اعداد رایج دیگر در جامعه مانند ۵ یا ۱۲ یا ۴۰ یا ۳۱۳ یا انبوه اعداد دیگر نه و ۱۴؟ آیا اساسا کار درستی است که اعتقادات را به قانونی که نمی‌دانیم چه تبعات مثبت و منفی به دنبال خواهد داشت، گره بزنیم؟ براستی فایده این کار چیست؟! (تابناک)

آیا قانون سقف ۱۴ سکه برای مهریه تصویب می‌شود؟

با توجه به این که قوانین در ایران نیاز به تائیدیه شورای نگهبان دارند و اینکه محدود کردن و سقف گذاشتن برای مهریه بر خلاف نصوص و سنت است بعید است چنین قانونی در کشور به تائید برسد.

۳.۴/۵ - (۹ امتیاز)
172 نظرات
 1. پرویز رضایی می گوید

  محدود کردن مهریه در هر صورتی که باشد خلاف شرع و در صورت تصویب در مجلس از طرف شورای نگهبان رد خواهد شد البته این قضیه مسبوق به سابقه است حسب گزارشات تاریخی اول با این موضوع در دستور کار خلیفه دوم قرار گرفت که با اعلام عمومی آن در نماز جمعه مورد مخالفت زنی که در نماز جمعه حاضر بود شد زن برای توجیه مخالفت خود به ایه وَإِنْ أَرَدْتُمُ اسْتِبْدَالَ زَوْجٍ مَکَانَ زَوْجٍ وَآتَیْتُمْ إِحْدَاهُنَّ قِنْطَارًا فَلَا تَأْخُذُوا مِنْهُ شَیْئًا أَتَأْخُذُونَهُ بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِینًا / و اگر خواستید همسرى [دیگر] به جاى همسر [پیشین خود] ستانید و به یکى از آنان مال فراوانى داده باشید چیزى از او پس مگیرید آیا مى‏ خواهید آن [مال] را به بهتان و گناه آشکار بگیرید/ سوره نساء ایه ۲۰ -استناد و خلیفه را متوجه اشتباه خود کرد و خلیفه با اقرار به این اشتباه از تصمیم خود منصرف شد

  1. صالحی می گوید

   شما این نکته رو در روایت ذکر نکردید که مهریه توسط زنان در ابتدای ازدواج گرفته می‌شود. داماد از هر چه در توان دارد مهریه میدهد. اما بدعتی که بنظرم ما گذاشتیم، مهریه عندالمطالبه و … هست. در واقع این موضوع باعث ایجاد مشکلات کنونی مهریه شده و دیدیم که بدعت غلطی بود

   1. ابراهیم می گوید

    باتوجه به بحران اقتصادی که در ایران حاکم هست کلا مهریه منتفی و قانون بگذارید در طول زندگی مشترک هرآنچه بدست آوردند شریک و در زمان طلاق هم تقسیم شود. ولی در کل مهریه سنت بدی هست خدا نگذره از آن کسی که در ایران باب کرد.

   2. ناشناس می گوید

    فقط اینو میدونم ک الان تواین دوره مقصر اصلی خیانت. طلاق زن محسوب میشه چون با بالا رفتن سکه و فکرهای غلط. مهریه شده یک نوع کارو کاسبی. معامله گری و فریب. باید طوری این قوانین اجرا بشه ک ن زن جرعت چنین حرکاتی داشته باشه و ن مرد بتونه هرکاری دلش خاست در حق زن خود انجام بده. فعلا بحث مهریه دیگه شده فریب. نیرنگ و کلاهبرداری

   3. پرستو می گوید

    آخه اینطوری بیشترمردهاضرر میکنند درغیراینصورت مطمئن باشیدتاحالا قانونش رو گذاشته بودن

   4. یه ایرانی ضربه خورده می گوید

    گذاشتن مهریه یعنی فروختن یه دختر واین خلاف شرع واسلام هست …بله هر چه زن ومرد در طول زندگی مشترک بدست بیارند باید تقسیم شود نه اینکه تا عقد کنند مهریه اجرا گذاشته میشود طلاق میگیرند ومیروند سراغ شوهر بدی …واین شده یه بدعت وکلاهبرداری درایران که خیلی زیاد هم مرسوم شده و زندگی خیلی از جوانان بهم خورده …وای بر مردم ایران

   5. محمود می گوید

    مهریه توو این دورو زمونه مثل دیه میمونه، واقعا خوردن نداره سرکار خانوم های بی رحم ، دولت که فکری ب حال ما توو این وضعیت سکه چهارده میلیون و سیصد هزاری نمیکنه ، شما حداقل مرام داشته باشید ، خدا لعنتتون کنه.

   6. زن مظلوم است حمایتش کنید می گوید

    خدا خیر نده کسانی رو که فقط از حقوق یک طرف دفاع میکنن همین الان چون سکه را قسطی کردن بنده یکساله بلاتکلیف موندم بخاطر دخالت‌های اطرافیان در اسلام بیشتر باید از حق مظلوم دفاع کرد چون الان قانون‌ها همه به نفع مردها هست هیچ ترسی ندارن وقتی میرن خونه و ماشین رو بنام خانوادشون میزنن که مهریه ندن زن مجبوره بعد از ده سال زندگی و سختی برا جمع کردن وسایل زندگی همه چی رو رها کنه بره لطفا بیشتر برا دفاع از حقوق مظلوم قانون وضع کنید نه بخاطر شرایط اقتصادی زن ها را مورد ظلم و تحقیر قرار بدید

   7. طاهری می گوید

    مهریه حق زن محسوب میشه اگه همین مهریه کنار بره هر مرد متاهلی ب راحتی میتونی بعداز دوماه ازدواج طلاق زنش رو بده ‌ و این زن هستش ک اسیب میبینه

   8. صادق می گوید

    شاید شمازن زندگی باشین شایدشمادنبال پول نباشید ولی الان مد شده دخترعقد میکنه ویه دعوای ساختگی درست میکنه وبعدشم میگه ۵۰۰ملیون بهم بده تاطلاق بگیریم براخودشون دکون بازکردن من عقد کردم روز عقدم خانومم نزاشت مهرعقدخشک بشه یه دعواساختگی درست کردوگفت بهم اینقدرپول بده طلاق بگیریم من نمیگم دخترخوب نیست. هست ولی ۱درصد. ۹۹درصددیگش مال زندگی نیستند یاخیانت میکنند یا دنبال پول مهریه هستند برین تودادگاه ببینیدچخبره

   9. مهسا می گوید

    چرت نگو دامادفقط کتک میزنه وآخرش جهیزیتو داغون میکنه زن شده ابزار سواستفاده جنسی مرد

   10. ناشناس می گوید

    وقته ازدواج دقت کن چرا تهمت ب مرد میکنی چرا ما جهزیه نمیشکنیم چرا سواستفاده نمیکنیم زنموهم یساله رفته درخواست مهریه کرده.

   11. علی می گوید

    منظور از جهزیه یه دست پارچ و لیوانه؟!گنده هاشم که کردین تو پاچه پسرا.خخخ

  2. ناشناس می گوید

   با سلام
   دوستان گرامی که میگن قانون اگه مهریه رو به ۱۴سکه محدود کنه خلاف شرع هست و شورای نگهبان رد می‌کنه
   کجای شرع گفته ۱۱۴سکه عندالمطالبه و مابقی مهریه در صورت داشتن اموال مرد و اگر نداشت معلق بمونه
   کلا مهریه در ایران از اساس مشکل داره
   چرا قانون نمیزارن همون اول مهریه مرد پرداخت کنه خیالت راحت که اونم باز کاسبیه
   چرا مثل کشور هایی دیگه جهان تمام اموال از زمان شروع زندگی در زمان جدایی نصف نمیشه
   مرد هم مهریه بده هم نفقه هم اجازه تحصیل و کار خانوم ها دارن هم اجرت المثل نحله و…
   تمکین زن به معنای عام و خاص اختیاری شده
   خاص که نخواست می‌ره خونه پدر و ته تهش ناشیزه بشه که اتفاق مهمی نیست تمکین عام که اصلا جز وظایف زن نیست اگه انجام بده باید مزد کارش رو بدی
   خب بفرمایید مرد چرا زن میگیره؟
   که خون دل بخوره
   هر چند هم مرد و هم زن هایی هستند که ….
   اما زن از قدیم در این فرهنگ عربی فقط و فقط کالای فروشی بوده
   الآنم که ماشاالله کم کم ۱۱۴ سکه مرد تا آخر عمر نمیتونه پرداخت آخرش طلاق
   جالب اینجاست که زن ها بعد دو سه سال اگه مرد چند مورد غیر و جرج همنداشته باشه از طریق بخشش قسمتی از مهریه طبق علم و آگاهی قاضی طلاق میگیره از طریق طلاق از باب کراهت از شوهر
   از بیخ مشکل داره
   نتیجه همین فساد رایج بین زن و مرد هاااااا
   فساد مخصوص زن ها نیست
   شامل مرد هم میشه
   بی بند و باری

  3. وحید می گوید

   سلام،در قانون تجارت برای طلبکاران یک تاجر،محدودیتی برای وصول طلب گذاشته شده،بدینصورت که دارندگان چک و سفته از یک تاجر،فقط به مدت ۵ سال میتوانند از او شکایت کنند ،چرا؟ چون یک تاجر ممکنست الان تاجر باشد و پنج سال بعد ورشکسته شده و دیگر تاجر نباشد! چطور برای یک عقد ازدواج آنهم از یک پسر جوان که الان هم آه در بساط ندارد،تعهدی سنگین و آنهم عند المطالبه مورد قبول واقع میشود؟؟ بنظر من مهریه باید یا نقد باشد و یا عند المطالبه نباشد و در مدت مشخصی قابل وصول و درخواست و مطالبه باشد.

  4. علیرضا واعظی شاهزاده علی اکبری می گوید

   سلام، کافیه در خصوص پرداخت مهریه، عبارت «عندالمطالبه» به «عندالاستطاعه» اصلاح گردد و موضوع اثبات استطاعت مالی مرد به عهده ی قانون و قاضی باشد.

 2. پرویز رضایی متن تکراری نیست می گوید

  محدود کردن مهریه در هر صورتی که باشد خلاف شرع و در صورت تصویب در مجلس از طرف شورای نگهبان رد خواهد شد البته این قضیه مسبوق به سابقه است حسب گزارشات تاریخی اول با این موضوع در دستور کار خلیفه دوم قرار گرفت که با اعلام عمومی آن در نماز جمعه مورد مخالفت زنی که در نماز جمعه حاضر بود شد زن برای توجیه مخالفت خود به ایه وَإِنْ أَرَدْتُمُ اسْتِبْدَالَ زَوْجٍ مَکَانَ زَوْجٍ وَآتَیْتُمْ إِحْدَاهُنَّ قِنْطَارًا فَلَا تَأْخُذُوا مِنْهُ شَیْئًا أَتَأْخُذُونَهُ بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِینًا / و اگر خواستید همسرى [دیگر] به جاى همسر [پیشین خود] ستانید و به یکى از آنان مال فراوانى داده باشید چیزى از او پس مگیرید آیا مى‏ خواهید آن [مال] را به بهتان و گناه آشکار بگیرید/ سوره نساء ایه ۲۰ -استناد و خلیفه را متوجه اشتباه خود کرد و خلیفه با اقرار به این اشتباه از تصمیم خود منصرف شد

  1. یوسفی می گوید

   این آیه اشاره به بعد از دادن مال است. نه قبل از ازدواج و تعیین مهریه. در ضمن تمام کسانی که جزمی به احکام نگاه میکنند این دو حکم رو اگر قبل از انجامش توسط معصوم ع اتفاق میافتاد چه نظری میدادند.
   اول : لا ضرر و لا ضرار. در ماجرای صاحب درختی که از مال حلالش درخت را صاحب بود و حاضر به فروشش نبود در زمان رسول خدا ص
   دوم : در ماجرای تجارتی که کارمند امام صادق ع با مال حلال ایشان انجام داد و به دلیل اینکه با توافق کاروانیان مال را قیمتی تعیین کردند بالاتر از معمول و به مردم عرضه کردند. مردم با رضایت و بدون اکراه آن را خریدند. امام صادق فرمود این مال حرام است چون شما بازار سیاه به راه انداختید و از نیاز مردم مسلمان در این کالا سو استفاده کردید.
   سوال؛ آیا چوب بالای سر مردم گرفتند که باید بخری؟
   آیا دخترها و خانمها و خانواده های آنها که همین مطلب رو در تعیین مهریه بیان میکنند مصداق بازار سیاه ازدواج نیستند؟
   دیه کشتن مسلمان در امسال ۴۰۰ میلیون تومان پول جانش است. ۱۰۰ سکه یک میلیارد و دویست میلیون تومان. سه برابر پول جان انسان.
   سوال : خدا و رسولش هدف از مهریه را این که الان خانمها و خانواده آنها در ذهن قرار دادند منظور خدا و رسولش بود؟ حداقل مهریه سه برابر پول جان انسان؟
   به اینها فکر کنید و این سه مطلب لاضرر و لا ضرار و مطلب امام صادق علیه السلام و فلسفه واقعی مهریه و میزانش از لحاظ خدا و رسولش را بررسی کنید تا جواب و هدف از فلسفه آن برایتان آشکار شود و به خدا و رسولش این طلم عظمایی که الان با بازار سیاه ازدواج که فقط در طول تاریخ بشر در کل جهان در این دوره از ایران ما اتفاق میافتد پی ببرید. کل جهان حتی جهان اسلام خارج از ایران الان ما را ببینید و حتی ایران گذشته چهل پنجاه سال قبل رو در مورد ازدواج و به اسم مهریه بدهکار کردن مرد در حد بدهی چند میلیاردی و ازدواج به شرط تهدید زندان مردان و به تبعش مردان از هستی ساقط شدن توسط ازدواج و زندانی شدن به جرم گناه کبیره ازدواج رو ببینید و جواب خدا را بدهید در روز قیامت بخاطر این سو استفاده از حکم درست خدا که به ناحق با بازار سیاه کردن مهریه های چند میلیاردی این ازدواج را انقدر نا امن و به تبعش سن ازدواج بالا رفتن و فساد در عوض ازدواج زیاد شدن در جامعه را ببینید و بی جهت یک حانبه و ندیده و نسنجیده فتوی ندهید.

   1. محمد می گوید

    فکر میکنید با این استدلال غلط میتوانید شورای نگهبان را تحریک به ایراد و رد کنید؟!!

   2. ناشناس می گوید

    سلام خدا خیرت بدهند

 3. ناشناس می گوید

  بسیار کار درستی هست خیلی ها از این مهریه ضربه خوردند و خیلی زندگی ها از بین رفت. خیلی وقت پیشعا بایستی این قانون عوض میشد. برای همین قانون من می‌خوام برگردم ایران و ازدواج کنم.

  1. مریم می گوید

   خفه تو بتمرگ همون کشوری که بودی کسی که با محدودکردن مهریه میخواد ازدواج کنه اخرشم کارش ب جدایی میکشه.

   1. یوسفی می گوید

    لیاقت خودت رو نسبت نده به دیگران.
    ایران امروز در کل جهان امروز و گذشته ایران بی سابقه شده.
    ازدواج مساوی بین مرد و زن برای مذد شده ازدواج به شرط بدهکاری سه چهار میلیارد تومانی اول ازدواج و ازدواج به شرط تهدید هر لحظه ای زندان از طرف زن برای مرد. در کل تاریخ بشر و اسلام و ایران و جهان، امروز ایران بی سابقه است در طول تاریخ خلقت کل موجودات از انسان گرفته تا فرشتگان و جنیان

   2. یوسفی می گوید

    لیاقت خودت رو نسبت نده به دیگران.
    ایران امروز در کل جهان امروز و گذشته ایران بی سابقه شده.
    ازدواج مساوی بین مرد و زن برای مرد شده ازدواج به شرط بدهکاری سه چهار میلیارد تومانی اول ازدواج و ازدواج به شرط تهدید هر لحظه ای زندان از طرف زن برای مرد. در کل تاریخ بشر و اسلام و ایران و جهان، امروز ایران بی سابقه است در طول تاریخ خلقت کل موجودات از انسان گرفته تا فرشتگان و جنیان

   3. هستی می گوید

    براستی فایده اینکار اینکه ی زنی ک با مرد دیگه در ارتباطه و ازادانه هرکاری میکنه و مرد باید مهریشو تمام کمال بده
    درضمن من یک زنم و متاسفم برای این قانون ک زن حتی اگه بدکارم باشه مهریشو باید بعد کمتر از یسال زندکی تمام کمال بگیره این قانون کجای دین اسلام هست؟!

   4. علی می گوید

    خداکنه روزی بیادکه این کاروکاسبی ازدواج صوری محض دریافت سکه های طلا کساد بشه و برچیده…

   5. جعفری می گوید

    آخه توچی میگی کی الان مهریه گرفته بگردید تو نزدیکانتون کی گرفته فقط حرف حرف حرف

   6. مسعود می گوید

    سلام بوالله اهل هیچ خلافی نیستم وبه هزار وام ‌بدبختی زن گرفتم الان زنم بعد از هفت سال که نازایی هم داره رفته مهرش گذوشته اجرا. وهر روز وسائلهای منزلم برد فروخت ،ودیگه قفلهای دربم عوض کردم. قبلا یک ماه ویا سه ماه بدون اجازه من ازخونه رفته بود ،دولت یک کلام از من سئوال نکرد منو محکوم کردبه پرداخت ۱۵۰سکه بهار آزادی الان من دیگه چکار کنم حالا من با دزدی فقط شاید بشه پرداخت کنم

   7. ناشناس می گوید

    احسنت

   8. السا می گوید

    پس اک حرفه چرا خانواده ها قبول نمیکنن اون چیزی ک دختررپسر میگن باید باشه؟؟؟؟؟

   9. هوتن می گوید

    واقعا نگاه کنید ببینید این مریم لیاقت حتی یه سکه ۲۵ تومنی رو هم نداره

   10. ایلیا محمدی می گوید

    این چه قانونیه که اگه زن خلافکار و حرومزاده باشه مهریه به او تعلق میگیره ۰۰۰این کجای قانون نوشته شده بااین بدبختی مالی رو که بدست اورده یه شله بره بعدشم بره زندان هر شش ماه یک سکه باید بده زنه بغل اینوواون باشه۰۰۰۰میدونی چیه باید این زنها رو چنان قلبشو از سینه در بیاری درس عبرتی بشه براشون

   11. ناشناس می گوید

    اونی که میگیره جار نمیزنه. میگه بخشیدم.

   12. عباس می گوید

    حیف یه سکه دوریالی که مهریه تو و امثال تو بشه. باین طرز صحبت کردنت معلومه زن هر بخت برگشته ای بشی. عاقبتش طلاق هست.

   13. طیبه می گوید

    مهریه حق زن هستش،پس اون مردی که یه دختر رو با ۱۰۰۰تا ارزوی دروغ میبره زیره یه سقف بعد مثل سگ هم زندگی میکنه تکلیفه اون زن بدبخت و بچه ی بیگناه چیه؟؟؟مردی که میره زن بازی میکنه حقشه مهریه ازش بگیری تا خرخره تا دیگه گوه بخوره بره دخترا مردم رو گول بزنه

   14. بابا کوهی می گوید

    وقتی داشت گولت میزد عقل نداشتی که گول خوردی؟ شایدم دوست داشتی گول بخوری . نشسته بودی تو خونه ور دل ننه ات . یکی از راه رسید و گولت زد . تو هم گفتی تو این دوره زمونه شوهر پیدا نمیشه و میمونم بیخ ریش ننه و بابا . بذار بگم بله یه طوری میشه دیگه . اونم که مست بود و فکر میکرد خوشبختی رو داره وارد زندگیش میکنه . امضا کرد واسه هزار تا سکه .خبر نداشت که چیزی رو قبول کرده که از عهده خاندانش هم بر نمیاد . حالا میبینه اون خوشبختی که فکر کرده بود دقیقا خود بدبختیه که آورده به خونه .

   15. ویدا می گوید

    شما وقتی سواد اظهار نظر نداری چرت نگو..اولا همچین قانونی نداریم زنی ک بدکاره باشه چیزی بش تعلق نمیگیره مجازاتم میشه

   16. بابا کوهی می گوید

    نگران نباش بدکاره هم باشی مهریه ات رو بهت باید بدن . اما مجازات رو شاید بشی . شاید که میگم واسه اینه که ممکنه مخ قاضی رو بزنی و اونم بیخیال شه

   17. محمد می گوید

    حیف مردها که زندگی وعمر خود را کنار زنان باشند تو خونه پدرت چی داری

   18. محمد می گوید

    خیر .متاسفانه حتی زن زناکار هم مهریه اش برقرار هست

   19. مم می گوید

    تعلق میگیره, در هر صورت.

   20. ناشناس می گوید

    این مردهارو باید حالشونو گرفت.من مهرمو گرفتم ویکیشونو نابود کردم.

   21. بابا کوهی می گوید

    کارخیلی خوبی کردی حالا ببین کی و کجا نابود میشی . دنیا محل جزاست

 4. ناشناس می گوید

  اگر ازدواج خواسته غریزی زوج و زوجه است و یا عشق هر دو به هم است، چرا این خواسته باید با پول و یا سکه معامله شود. هم زن خواهان است و هم مرد. بنابراین روش تعیین مهریه و درخواست آن وبدهکار دانستن مرد و به زندان انداختن او کاری بسیار غلط و دور از شخصیت انسانی است. بهترین روش این است که زوج و زوجه بعد از ازدواج، مالی را که به دست آورده اند، بعد از طلاق تقسیم کنند. البته به ازای هر سال یک درصد از اموال، اعم از منقول و غیر منقول متعلق به زن شود تا ۵۰ سال. آن وقت سهم هرکدام ۵۰_۵۰ می شود. مثلا اگر زن بعد از ۱۰ سال درخواست متارکه کرد، مرد موظف به دادن سهم همسرش معادل ۱۰ درصد باشد و اگر دارایی آنها مثلا فقط خانه باشد، مرد موظف به فروش خانه و دادن ۱۰ درصد سهم همسرش می شود. این قانون از باید از آغاز عقد انجام شود. خیلی راحت می توان این کار را اجرایی و قانونی کرد و از تحقیر و زندانی کردن مرد جلوگیری کرد و از طرفی مانع سود جویی زنان شد. تاکی ما می خواهیم با قوانین غلط زندگی کنیم؟ آیا نباید فکر کنیم که مرد از زمان ازدواج همیشه در تشویش و نگرانی به سر می برد؟ چرا نباید آرامش را به زندگی مردان وارد کرد؟ متاسفانه نه قانون گزاران تفکر درست دارند و اگر هم داشته باشند، جرأت ایجاد چنین قوانینی ندارند. همیشه می گویند : حق زن، پس حق مرد کجا رفت؟

  1. مهران می گوید

   موافقم هم فکر درست و هم حرف درستی هست ولی به جای یک درصد با نیم درصد موافقم

   1. ناشناس می گوید

    کاملا منطقی.من موافقم .چون در حق هیچ کدام ظلم نمیشه.و زن ومردو متعهد ب زندگی میکنه

   2. ناشناس می گوید

    دمت گرم بسیار منطقی و حساب شده

 5. عبدالله می گوید

  مهریه حق زن است که فی المجلس باید پرداخت شود یا تعهد پرداخت بنابراین اگر هر کس یا مقامی بخواهد آنرا پامال نماید باید آنرا به جای متعهد پرداخت کند الباقی شعار است مزخرف

  1. مهران می گوید

   در. عوض حق زندگی را و آزادی را هم از مرد هم از زن گرفته است عقب مانده

  2. علی می گوید

   نظرات‌مزخرف‌نیستند‌ یاباید‌به‌آنها‌فکر‌گرد وبه‌عواقب‌آن‌پی‌برد‌یاخود‌فرد‌درآن‌موقعیت‌قرارگیرد‌

   1. امیر می گوید

    مهریه اهرم فشاری است بر مردان خدا کنه سقف مهریه ۱۴ تا بشه تا مردها با خیال راحت و بدون ترس بتونن ازدواج کنن اینجوری آمار ازدواج بالا می رود و به مراتب سطح طلاق به شدت نزولی میشود

  3. یوسفی می گوید

   قاعده لاضرر و لاضرار رو برو بخون تا فکر نکنی مثل داعش و طالبان هرچیزی از آیه قرآن بی منطق و دلیل درآوردی جزمی همونی هست که فکر کردی
   داعش هم گفته خدا در قرآن گفته کافران را بکشید رفتند ایزدی های عراق رو کشتند و زنانشون رو به بردگی جنسی بردن

   1. ناشناس می گوید

    اره باخیال راحت خیانت کنن

 6. ناشناس می گوید

  آرزو نمی کنم که همسرت درخواست طلاق و مهریه بدهد ولی اگر آن روز بیاید مطمئن باش که نابود می شوی، چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی. آن وقت است که حرف مرا درک می کنی.

 7. Javad می گوید

  خیلی از زن ها جنبه مهریه رو ندادن‌.تا دعوا میشه سریع میرن مهریه رو میذارن اجرا.مهریه زن همون ۱۴ تا سکه هم زیاده براشون.کسی دنبال زندگی باشه چشمی به مهریه نداره

  1. م می گوید

   مردی که اهل زندگی نباشه هم باید مهریه بده تا حساب کار دسش بیاد

   1. س. الف می گوید

    بله یک زن با هزار ارزو میاد خونه شوهر .بعد هر وقت آقا دلشون تنوع خواست میتونن با یه مهریه خیلی ساده برن سراغ یکی دیگه .کم نیستنن . من وکیل هستم و هررروز با پرونده های خیانت اقایون با خودم میگم کاش دختر نداشتم

   2. بابا کوهی می گوید

    خانم وکبل ماشالله هزار ماشالله سواد ومعلومات عالیه شما از نوشتارو ادبیاتتون کاملا مشهوده . خواستی دختر شوهر بدی نقد معامله کن که متضرر نشی . همون قبل از عقد سکه ها رو بگیر یه طلاساز هم با خودت ببر سر عقد که سکه ها رو محک بزنه یه وقت عیارش کم نباشه و وزنش درست باشه . اون موقع با خیال راحت بگو مبارکه

   3. ناشناس می گوید

    اون زنایی که حاضرند از مهریه شون بگذرندتا بتوننداز دست بعضی مردای پست نجات پیدا کنندچی یه طرفه به قضیه نگاه نکنید اگه راهکار ی دارید جانب انصاف را هم درنظر بگیرید نه که همش زنان را بکوبید ومحکوم کنید

   4. محمد می گوید

    اگه وکیل بودی میدونستی شرایط ازدواج مجدد زوج چی هست! جالبه خانمها مدام دم از تساوی و حقوق برابر میزنند و در دهه های اخیر هم ۹۹ درصد تساوی و برتری رو دست یافتن(جز حق طلاق) ولی پای مهریه که میرسن به ایات هزار و چهارصد سال قبل متوسل میشن!!

   5. مینا می گوید

    دقیقا مثل من که شوهرم خیانت کرد و رفت. من موندم با دو بچه که یکیشم معلوله. حقم نیست تا قرون آخره مهریه ام رو بگیرم؟؟؟؟

   6. ناشناس می گوید

    پدرشم بایددراورد

   7. ناشناس می گوید

    خیلی مرداهم جنبه زن مجانی داشتن ندارن

   8. بابا کوهی می گوید

    آره والا زن نباید مجانی باشه حلوا نذری که نیست خیرات بشه . قبل از عقد نقدی بگیر . نسیه که قبول میکنی بعدش اینجوری زار میزنی

 8. حسن می گوید

  اگر مردی مهریه زنش را که عندالمطالبه است درآن روز نداشته باشد آن عقد باطل است

  1. محمد می گوید

   کاملا‌درسته

   1. 😏 می گوید

    اگه واقعا باطل باشه عقد ، الان خیلیا حروم زا ده میشن ، متاسفم که قانون اینقدر ذلیلانه رفتار میکنه، اما مردای بی عورضه حقشون همون زنهای ناپاکه که هربار از دیدنش بمیرن ، من پاک بودم اما مهریه امو بخاطر انتقام از جنایات روحی که مادرشوهرم کرد اجرا گذاشتم ، اما نه تنها شوهرمو زندان نکردند بلکه پرروترشم کردن و با آخوندبازی مجبورم کردن کل مهریمو بخشیدم….. اونا که از ترس مهریه زن نمیگیرن برن بگیرن هیچ خبری نیست فقط زن نجیب بگیرن ….

  2. هستی می گوید

   ایا شما پرونده های خیانت زنهای بدکاره رو نمبینید ک شوهرشون از زندگی بریدن و فقط مجبورن ب زن خوشگذران مهریه بدن و اون زن ازادانه ب فسادش برسه
   گیرم ک از این زن شکایت کنه فقط میتونه روابط نامشروع اثبات کنه درحالیکه همه میدونن خانم بیشتر از اینها رفته جلو اصلا همه جورم اثبات کنه مجبوره تمام کمال مهریه رو پرداخت کنه ونمیدونم کجای این انصافه
   درضمن من یک زنم

  3. ناشناس می گوید

   خ چ بهتر

  4. پرستو می گوید

   من کارشناسی ارشدمهندسی ازخارج کشورم بایک نفرتحصیلکرده دکترای مهندسی ازخارج ازکشورازدواج کردم با۱۴سکه مهریه قراربودطبق قوانین ازدواج خارجیها پیش بریم البته هردوازدواج دوممون بودایشون بافاصله ۱ماه ازطلاق وبنده بافاصله ۱۴سال ازطلاق قبلی.همسرقبلیش سابقه خودکشی وبستری دربیمارستان روانی داشت که اینوازم پنهان کردودخترش نوعی جنون ازمادرش به ارث برده بود علاوه برفساداخلاقی متاسفانه من توان ادامه زندگی بادختر ایشون رونداشتم ایشون هم بلافاصله بااستفاده ازحق طلاق ناجوانمردانه طلاقم دادند.خوب بنظرمیرسه چنین نامردهایی با۱۴ سکه مهریه دادن آیااتفاق خاصی براشون میفته؟نفربعدی که خواهدبود تااین نامردبادروغ بامهریه پایین بدبختش کنه؟

   1. بابا کوهی می گوید

    همچینام واست بد نشده . یارو اومده ۱۴ سکه مهر یه زن سن بالای مطلقه کرده واسه یه مدت کوتاه . مخارج این مدت هم که گردن یارو بوده و آخرشم صد و خرده ای میلیون تومن گرفتی . خدا به کسبت برکت بده

 9. مهران می گوید

  من نمی‌فهمم این قوانین یعنی چی مگه زن گوسفنده یا کالاست که قیمت مادی داده بهش موضوع مورد بحث انسان هست چرا باید زنان پتانسیل رشد و ترقی نداشت باشند یا خودشان این حق را به خودشان ندهند ازدواج موضوع و مبحث اش این است که دو نفر بتوانند دست به دست هم داده با یاری و همکاری پیش بروند حالا شما مهریه بگیر حق طلاق نداشته باش که چی؟ میشی زندانی میمونی نه دیگه ازدواج میتونی بکنی و نه کار و زندگی درست نهایتا که چی خودتو و دیگری رو آزار میدی بهترین کار داشتن حق طلاقه هر طرف طرف دیگر رو طلاق بده بایستی از نصف اموالی که بعد از ازدواج به دست آورده صرف نظر کنه

 10. محمو می گوید

  اگر‌مهریه‌در‌موقع‌عقد‌به‌شکل‌نقد‌پرداخت‌می‌شداین‌‌ همه‌مشگل‌ایجاد‌نمی‌شد

 11. مهسا می گوید

  واقعا که با مهریه چکار دارید آخه میخواید به مردا بیشتر از این اجازه بدید هر غلطی بکنن درسته که حضرت فاطمه مهریش زره حضرت علی بود ولی اینم بدونید سیرت وباطن حضرت علی رو احدی تاالان نداشته هم چنین هیچ زنی در پاکدامنی به گرد پای حضرت فاطمه نمیرسه پس با مهریه کاری نداشته باشید

  1. پیمان می گوید

   باسلام.خواهرم مهریه برگرفته از آیات قرآن هست وهمه ما هم فقط اسم مسلمانی را یدک میکشیم وهمه ما از جمله خود من هرکجا چه قانونی که برگرفته از قرآن و سنت پیغمبرودین باشد یا قانون هایی که نیاز زمانه وحال اقتضا میکند که تصویب شوداگر به نفعمان بود هزار دلیل میآوریم که واقعا درست است واگر هم به ضررمان بود باز هم هزار دلیل می آوریم که واقعا اشتباه است .این موضوع اول ………تمامی ماها مشکلی که داریم این است که برداشتهایمان از کلام خدا وبزرگان دین کاملا اشتباه است که اگر اشتباه نبود خود بزرگان ما به تعداد انگشتان ۲دست برای خودشان زن عقد میکردند واین مشخص هست که شرایط ازدواج به سختی الان نبوده و اگر هم نیاز بود که شرایط را سختتر کنند خب همانهایی که الان ما داریم از آنها پیروی میکنیم( منظورم بزرگان) واین قانونهایی که به اصطلاح خودمان برای جلوگیری از فساد و فحشا و ….روی کار می آوریم و جلو گیری هم که نکرده هیچ بدتر هم شده .این یعنی سو استفاده و برداشت اشتباه از کلام خدا

  2. پیمان می گوید

   خواهرم همه ماها انسانیت درونمان کشته شده است واگر این چنین نبود دنیا بهشت میشد.همه ماها اگر به هر نحوی یک دارایی بدون زحمت کشیدن واز همه مهمتر اینکه خودمان هم میدانیم حقمان نیست ولی چون قانون از ما حمایت میکند به هر قیمتی شده از دیگری میگیریم و فکر میکنیم که عمر نوح داریم .نه این خبرا نیست .خدا خودش در قرآن گفته اگر به اندازه ذره ای از حق دیگران و به ناحق گرفته باشی باید جواب پس بدهی

  3. پیمان می گوید

   خدا بفریاد همه ماها برسد .من که فقط آرزو میکنم حضرت مهدی ظهور کند وتمام این مشکلات مردم دنیا تمام بشود .این چه زندگی هست که در کنار زنی زندگی کنی و به او عشق بورزی و واقعا او را دوست داشته باشی و آن زن این حق را داشته باشد که در همان حال وشرایط دوست داشتن بتواند از مرد با اختیاراتی که قانون برای زن مهیا کرده به عنوان عند المطالبه پول و مال و زندگی مرد را بگیرد.

  4. پیمان می گوید

   خدا به همه ماها رحم کند .فقط همین ……
   ……

 12. یوسفی می گوید

  تمام کسانی که جزمی به احکام نگاه میکنند این دو حکم رو اگر قبل از انجامش توسط معصوم ع اتفاق میافتاد چه نظری میدادند.
  اول : لا ضرر و لا ضرار. در ماجرای صاحب درختی که از مال حلالش درخت را صاحب بود و حاضر به فروشش نبود در زمان رسول خدا ص
  دوم : در ماجرای تجارتی که کارمند امام صادق ع با مال ایشان که حلال بود انجام داد و به دلیل اینکه با توافق کاروانیان مال را قیمتی تعیین کردند بالاتر از معمول و به مردم عرضه کردند. مردم با رضایت و بدون اکراه آن را خریدند. امام صادق فرمود سود این مال حرام است چون شما بازار سیاه به راه انداختید و از نیاز مردم مسلمان در این کالا سو استفاده کردید.
  سوال؛ آیا چوب بالای سر مردم گرفتند که باید بخری؟
  آیا دخترها و خانمها و خانواده های آنها که همین مطلب رو در تعیین مهریه بیان میکنند که مگه چوب بالای سر داماد گرفتن که قبول کرده؟ مصداق بازار سیاه ازدواج نیستند؟
  دیه کشتن مسلمان در امسال ۴۰۰ میلیون تومان پول جانش است. ۱۰۰ سکه یک میلیارد و دویست میلیون تومان. سه برابر پول جان انسان.
  سوال : خدا و رسولش هدف از مهریه را این که الان خانمها و خانواده آنها در ذهن قرار دادند منظور خدا و رسولش بود؟ حداقل مهریه سه برابر پول جان انسان؟
  به اینها فکر کنید و این سه مطلب لاضرر و لا ضرار و مطلب امام صادق علیه السلام و فلسفه واقعی مهریه و میزانش از لحاظ خدا و رسولش را بررسی کنید تا جواب و هدف از فلسفه آن برایتان آشکار شود و به خدا و رسولش این ظلم عظما را نسبت ندهید . الان بازار سیاه ازدواج شده که فقط در طول تاریخ بشر در کل جهان در این دوره از ایران ما اتفاق میافتد. کل جهان حتی جهان اسلام خارج از ایران الان ما را ببینید و حتی ایران گذشته چهل پنجاه سال پیش خودمان و مهریه های پدر مادرانمان . در مورد ازدواج و به اسم مهریه بدهکار کردن مرد در حد بدهی چند میلیارد تومانی در همان اول عقد و ازدواج به شرط تهدید زندان مردان و به تبعش مردان از هستی ساقط شدن توسط ازدواج و زندانی شدن به جرم گناه کبیره ازدواج رو ببینید و جواب خدا را بدهید در روز قیامت بخاطر این سوء استفاده از حکم درست خدا که به ناحق با بازار سیاه کردن مهریه های چند میلیاردی این ازدواج را انقدر نا امن و به تبعش سن ازدواج را بالا بردند و فساد در عوض ازدواج در جامعه بین پسر و دختر زیاد شد ، اینها را ببینید و بی جهت یک حانبه و ندیده و نسنجیده فتوی ندهید.

 13. یاس می گوید

  هر وقت حق طلاق مطلق که هر وقت مرد بخواهد بی دلیل هم میتواند زن خود را طلاق دهد را برداشتند مهریه را هم‌بردارند؛چون خیلی از مردها هم‌ جنبه ندارند

  1. یوسفی می گوید

   ملاک نظر این و آن و من و تو نیست. حکم از آن خداست و خدا دانا و حکیم است. احکامش تماما حکمت دارد.
   مهریه حق است و حق طلاق یکطرفه نیز همین‌طور هر دو از طرف احکام خداست.
   اما
   نکته اینه که حد مهریه چقدر هست؟ همان خدایی که قانون مهریه رو مقرر داشته توسط عملکرد رسولش و مسلمانان صدر اسلام این حد مشخص شده. همه واقفند حد و حدود مهریه در زمان رسول خدا چه مقدار بوده. در هر حال کدام انسانی است که سوال براش پیش نیاد که میزان مهریه باید بالاتر باشه یا دیه کشتن و گرفتن جان انسان؟ دیه جان در امسال ۴۰۰ میلیون تومان آیا مهریه باید از دیه جان انسان بالاتر برود؟
   همچنین
   آیا ایمان آوردید به بعضی از کتاب و کافر شدید به بعض ؟
   چطور حکم مهریه رو روی سر میگذارید و بیان میکنید حکم خداست و قانون الهی؟ اما نوبت به تعیین میزانش که توسط رسول خدا اجرا شده ندارید.
   به تحقیق در رسول خدا برای شما اسوه ای حسنه است.
   چطور به باقی احکام که حق طلاق به دست مرد است ( بهتر است بگوییم بود) ندارید ؟
   الان عملا هر زنی بخواد با کمی دوندگی و گرفتن وکیل طلاقش رو از مرد میگیرد مهریه اش هم میگیرد.
   چطور به حق حضانت فرزند که در اسلام با پدر و جد پدری است ندارید؟ ( الان عملا با وجود پدر حی و حاضر و توانمند و درستکار بچه را از پدر میگیرند به مادر میدهند. به زور)

  2. مریم می گوید

   همین جوری ش تا مردها به قول قدیمی ها شلوار پاشون دوتا میشه هوس خیانت میکنن وای به روزی که همین‌تضمین م از خانمها گرفته بشه
   راهرویی دادگاه خانواده نصفشون مملو از خانمهای هست که بعد چند سال زندگی بهشون خیانت شده و رها شدن .شما اقایوون خودتون دختر ندارید .دوست دارید این مصیبت ها سر دختر تون بیاد

   1. یوسفی می گوید

    خیانت از نظر شما چیه؟ یعنی نص صریح قرآن و تعدد زوجات پیامبر ص خیانت است ؟

   2. مح می گوید

    عجب!!شما گویا سینه سوخته اید!
    به نظرم خوب نیست یک مثلا به اصطلاح دوست ویاور مردان که فقط یاد گرفتن تصمیم داشتن از دین فقط سو استفاده بشه یا ایها الذین آمنوا آمنوا!!!!

   3. ناشناس می گوید

    خودت را پیامبر مقایسه نکن عجیبه بعضی افراد هرجا بسودشون باشه پشت دین وقرآن وپیامبر سنگر می گیرندوازاسلام مایه می گذارند اولین واساسی ترین شرط تعدد زوجات رعایت عدالت است که هیچکس بجز معصوم نمی تواند اون را رعایت کنه یعنی عامل نقض قانون تعدد زوجات توسط خدا وپیامبر وقرآن کریم در خود این دستور نهفته است تا افراد هوسران کار خودشون را با حدیث وایه توجیه نکنند

   4. صالحی می گوید

    دختراتون کار کنن تا به پول مهریه محتاج نباشه. مهریه از اسمش مشخصه، یک هدیه هست نه منبع درآمد زنان چهل شوهر

   5. ناشناس می گوید

    بره مردی ک عرضه نداره و گوه بزرگترازدهنش میخوره اسمش پنجاه شوهرم باش باید پدرشو دربیاری

   6. ناشناس می گوید

    مادرت یاخداهرت بفرس کارکنه تامهریه نخوان

   7. مریم می گوید

    بله درست میگید شما .ولی برات سوال پیش نیومده که چرا وقتی زن خیانت بکند قانون دوباره میگوید اگر بخواهی زن را طلاق بدهی دوباره باید مهریه اش را بدی .مگر خود مهریه از دید روشنفکران برای جلوگیری از فساد اخلاقی و فحشای زن نیست .خب وقتی زن خیانت کرده دوباره باید به او مهریه داد .؟؟؟؟

  3. بابا کوهی می گوید

   یه جوری حرف میزنی انگار بی دلیل طلاقت دادن و مهریه هم ندادن . کی گفته مرد میتونه بی دلیل زنش رو طلاق بده . هرکی گفته شکر خور ده .

 14. علی می گوید

  اصل مهریه در زمان پیامبر این بوده که مرد در زمان ازدواج مهریه ای که در توانش بوده همون لحظه پرداخت باید میکرده مهریه هست اسمش یعنی از روی مهر و محبت یعنی هدیه نه یک چیز زوری که مرد رو به خاطرش زندان بندازن اینقدر به زنها قدرت بدن که مرد را به زندان بندازن اگه بخواد سنت پیامبر الان اجرا بشه زمان ازدواج مرد باید اندازه توانش که الان اکثر مردها در حد دو سکه تا پنج سکه بیشتر نمیتونن بده و بعد ازدواج هم اگر مردی میخواست زنش را طلاق بدهد باید نصف اموالش را به زن بدهد یا اینکه اگر مهریه بالا هم بکنن وقتی زن درخواست مهریه بکند مرد را زندانی نکنن جوری براش قسط بندی بکنن که مرد به راحتی بتواند بدهد نه اینکه نتواند و زندان بشود مثلا همون سالی هم یک سکه میشه ماهی یک میلیون پس خرج خود مرد چی اگر بخواد دوباره ازدواج کند و خرج زندگی دیگری هم بدهد که بدتر شاید تمام حقوقش ماهی دو میلیون باشد بعد ماهی یک میلیون به زن سابق بدهد و فقط یک میلیون برای اداره زندگی جدید میماند چگونه بچرخاند زندگی جدیدش را اگر اینگونه میبود روال دادگاهها هیچ زنی هم با اختلاف جزئی با شوهر مهریه اش را به اجرا نمیگذاشت اما متاسفانه با روال دادگاهها مردها شده ان برده زنها در حالی که اسلام همچین چیزی نخواسته اما متاسفانه حکومت برای اینکه زنها ناراضی نشن جرات اجرای قوانین اسلام را ندارد چون ممکنه بعضی زنهای حتی مذهبی نماز خون وقتی بخواد قوانین اسلام اجرا بشه کافر بشن همانطور که زمان پیامبر نماز شب خوانها وقتی پیامبر میخواستن غنائم جنگ را مساوی تقسیم کنن یا بعضی قوانین دیگر به مخالفت با پیامبر برخواستند همانگونه که دستور پیامبر برای جانشینی حضرت علی را اجرا نکردن و … اما این وسط با اجرا کردن نصفه نیمه شرع اسلام یعنی مهریه به مردها ظلم میشود یا باید کامل اجرا بشه یا هم مثل غربیها هم زن حق طلاق داشته باشد و هم مرد و هر موقع خواستن از هم جدا بشن هر چی مال به دست اورده ان چه مرد چه زن مساوی بین هم تقسیم شود

 15. محمد می گوید

  سلام
  لطفا به جای این صحبت ها بگردین یه اصالت پاک پیدا کنید تا دچار این حرف های بی خود و بیهوده نشوید
  زن دنبال ارامش داخل زندگی باشه یک ریال برلش بهایی ندلره حتی خودش هم کمک خرج شوهرش میشه.
  من اینو تو زندگی دیدم دلت پاک و با خدا باشه خدا میزاره تو سفره ات اگر که حروم زاده بلشی با یکی سکه هم بارت بار نمیشه.

  1. مهناز می گوید

   احسنت برادر گرامی

  2. Milad می گوید

   ببند زن زلیل اسکل

 16. محمد می گوید

  مردها تف به غیرتن دنبال مهریه کم هستن که سوار زن بشن هر غلطی دلشون بخاد بکنن و برده استخدام کنن اگر تو انتخابت شک نداشته باشی و اصلح باشی با ۲۰۰۰ سکه اون طرفت لیاقت داشته باشه برو تو زندگی و دری وری نگین .
  من خودم مهریه ام ملیاردیه ولی طرفم لیاقتش بیش لز این حرفاست
  ماشاالله هزار ماشاالله

  1. ا.اس. می گوید

   اگر زندگیت خوبه پس اینجاه چکار میکنی نکنه میخواستی بری شمال رسیدی اینجاه.

   1. ناشناس می گوید

    دمت گرم خوب رنگیش کردی
    ای ول داری داداش

  2. بابا کوهی می گوید

   انشالله صد میلیاردی و هزار میلیاردی باشه . مهم اینه که بتونی هروقت خواست بهش پرداخت کنی و زیر دینش نمونی . مهریه به گردن شوهره حتی اگر فوت کنه .پس چیزی رو تضمین نکن گه از عهده پرداختش بر نیایی

 17. حسین شمس از اصفهان می گوید

  من یک معلم هستم. بعد از ۱۵ سال ازدواج و داشتن یک بچه۷ ساله زنم مهریه اش را اجرا گذاشت. آنهم زنی که مشارکت و مساعدت کردم به درجات عالی دانشگاهی رساندم. سیکل وارد منزلم شد. استاد کارش کردم، رننده اش کردم، دانشگاهی‌ کردم. بعد از دانشگاه گفت، دیگه دوستت ندارم. ۵ ساله، شکایت‌های مختلفی با گرفتن ی وکیل بر علیهم کرده تا به طلاق برسه، اما موفق نشده، این نکته ی مهم مهم؛ قاضی ش۹ خانواده اصفهان، تنها خانه ام، تنها ماشینم، تنها حقوقم، وپس اندازم را در قالب مهریه ازم گرفت و به خانم داد. مگه خانه جز استثناعات دین نیست؟!! اعاده ۴۷۷ کردم گفتند قاصی بدوی درست گفته!! و من و فرزندم بعد از ۵۲ سال کارتن خواب و دربدر و نابود شدیم. بعداز ۵ ساله همه را گرفت. بعد از گرفتن کل مهریه، دادخواست طلاق داد، با اینکه تمکین قطعی بنفع ام، طلاق تجدید نظر بنفع ام شده بودو بنای باز گشت به زندگی را داشت، قاضی ش۱۹ دیوان، مرتضوی نقص تحقیق را صادر و همسر خوشحال از اینکه میتونه بزعم خودوبا همکاری وکیلش طلاق بگیره. آیا اینست دستور اسلام.،آیا حضرت محمد در ازدواج فاطمه و علی چنین حکمی داد؟!!! آیا این بهم ریختن خانواده ومتلاشی شدن و ممانعت جوان ازازدواج نیست؟!!!اگه قانونه، که این قانون من و امثالهم رانابود کرد، میدان به زن دادن، یعنی زن با هوای نفسانی خود زندگی را نابودوبچه های طلاق تحویل جامعه دهدو… من از قضات دیوان میخواهم که با بصیرت به پرونده نظر بیافکنندو خانواده بنده را از طلاق برهانند وهمسرمرابه زندگی باز گردانند. نزارید با هر هنی خانوادههااز هم جدا شوند وزندگی ها سرد و یخ و خاموش شوند و ازدواج سفید رونق گیرد.

  1. بابا کوهی می گوید

   آقا معلم شما دیگه چرا ؟ یعنی واقعا نمی دونستی داری شاخه زیر پای خودت رو اره میکنی . کسی که با سیکل بهت بعله گفته یعنی توقعش معلم بوده . اگر لیسانسه بود که بهت بعله نمیگفت . حال حمایت کردی لیسانسیه شده خوب دنبال یه دکتر میگرده

 18. حسن می گوید

  فعلا قانون مهریه قدیم که میگفتند؛ کی داد وکی آسه، تبدیل شده به کی نداد و کی نستد، ازدواج خیلی سخت شده و روز بروز، بجای پیاده کردن قانون اسلام، که آسان ازدواج بود، شده ه سخت ازدواح، قانونگذاران، فکری بحال کم شدن مهریه ها که اهرمی شده و برا بعضی ها کاسبی شده، بکنید!!!

 19. محسن می گوید

  همه ی مردم ایران میدونن که مهریه عامل فساد شده و اگر مهریه ای نبود واقعا جدایی هم نبود ،چرا؟چون توی کوچکترین بحث بین زوجین زن میگه سکه هامو بده اونجاس که مرد بدبین میشه و بخاطر ترس از سکه احساس ناامنی میکنه و برنامه ی طلاق دادنه زنش رو البته بدون مهریه توی سرش میریزه ،تا بیای و بجنبی می بینی اینا جدا شدن و زن نه تنها مهری نبرده بلکه آواره شده و دوس داره به زندگیش برگرده اما افسوس که نمیتونه ،و این واقعیته

  1. ناشناس می گوید

   به جای اینکه مهریه سنگین بزارن به نظرم باید تمام اموال زن و شوهر پس از جدایی تقسیم شود و مهریه زن هم در حد استطاعت زوج باشه .و اگر در طول زندگی مشترک چه زن و چه مرد خیانت اشکار داشته باشن علاوه بر برخورد قانونی با طرفین جریمه سنگین به زوجی که مورد خیانت واقع شده تعلق بگیره.

   1. ناشناس می گوید

    واقعا گل گفتی

 20. ناشناس می گوید

  مهریه رو ۱۴تا کنید حق طلاق حق حضانت فرزند حق شغل حق محل سکونت همه همه رو بگیرید ؛الان کی مهریه تونسته بگیره
  خیلی خوب میشه چون زن زحمت میکشه همه حق ها برای اون باشه اصلا کی مهریه گرفته و داده و تونسته بگیره
  من به همه موکل هام گفتم خق ها رو بگیرید سکه یه دونه بسه

  1. ناشناس می گوید

   حقوق قانونی برابر زن ومرد
   اگه قراره سنت شکنی شود باید حق طلاق وحق حضانت وسرپرستی ودیگر حقوق بین زن ومرد یکسان شود

  2. ناشناس می گوید

   من سکه دادم اگرمرد داشته باشه میگیرن

 21. شریف می گوید

  ما هرچه دیدیم زنها در حال حاضر در جامعه ما بیشترین خیانتها را به شوهر و نظام خانواده میکنند و بدون اینکه محق باشند وزن انجیلی باشند مهریه را هم با زور و ضرب و زندان میگیرند و تاکنون کسی نبوده که نتوانسته باشد با کمک قانون پراشکال مهریه نگیرد چون همه قوانین ما بنفع زنان است و کدام حق طلاق با مرداست میخواهم صدسال سیاه این حق با مردان نباشد چه حقی؟! اگر مردخواست از این حق خود استفاده کندبایستی نحله ایام مشترک بدهد نفقه بدهد مهریه بدهد ووو..وکلی دنگ وفنگ داردواصلا آنطور که فکر میکنید نیست تازه بدترین کاری که الان روال دادگاهها هست و انجام میدهند در صورت فوت پدر ویا مادر مرد درصورتی که مرد قبلا گواهی اعسارپذیرفته شده هم داشته باشدبه محض فوت یکی از آنها عروسشان بابت مهریه میتواندبابت سهم الارث شوهرش ملکی که بنام آنهاست را توقیف کند و مهریه اش را از این محل برداشت کند و حتی روی املاک آنها دستور فروش بگیرد تا بتواند طلب مهریه خود را برداشت کند و با این کار چند خانواده و وارث دیگر را هم به زحمت بیندازد و باعث دعوا شود آیا این قوانین ظالمانه نیست برای این بی عدالتیها چه تدبیری اندیشیده اند واقعا باعث تاسف است عملکرد دستگاه قضا

 22. . می گوید

  باسلام،،ای کاش یه قانونی وضع کنن که هرکسی خیانت کرده وخواهان ویا مسبب طلاق هست باید جریمه بشه،،نه اینکه زن با وجود خیانت کردن وبی مسئولیتی درقبال زندگی وآبروی همسر وبچه هاش
  بازهم مهریه طلبکار بشه ویه خانواده از هم بپاشه ویکی یا دوتا یا چند بچه طلاق تحویل جامعه بده که اونها هم عواقب خودشونو دارن،،
  چطور مهریه قیمت داره،،ولی حق طلاق وحق مادر داشتن بچه قیمت نداره،،
  باید قانونی وضع بشه که هرکسی مقصر وخواهان وباعث طلاق هست تاوان پس بده وجریمه بشه،،
  حالا چه زن باشه،چه مرد…!!

 23. فهیمه می گوید

  به همه پسران و مردان اکیدا توصیه میکنم تا این قوانین ظالمانه برای مهریه هست زیر بار ازدواج نروند و دختران را تحریم کنند آنوقت میبینید که به شما با مهریه ناچیزی دختر میدهند و خانواده ها دیگر دور کاسبی کردن با دخترشان را خط می کشند و از ترس ماندن و تراشیدن دختران در خانه به مهریه کم رضایت میدهند و زندگی ها هم دوام بیشتری خواهد داشت یا اگر هم با هم سازگار نبودند راحت جدا میشوند دیگر این بگیر و ببندها چه فایده وقتی دو نفر باعث عذاب روحی و جسمی همدیگرباشند باید برای راحتی روح و دو انسان از هم براحتی جدا شوند زندگی با جنگ اعصاب و بدون عشق و دوست داشتن و فقط از ترس اجرا گذاشتن مهریه زندگی کردن تحقیر زن و مرد است و به هیچ دردی نمیخورد

 24. سعید می گوید

  واقعا متاسف باید بود برای مردانی که با وجودی که همسرشان مهریه به اجرا گذاشته و کلی ظلم و اذیت دور از در حق یک مرد روا داشته باز هم با التماس خواهان برگشت زن و زندگی با او هستند تا این مردهای نادان هستند زنها هم همینطور می تازند بابا خوب اگر نمیخواد باهاتون زندگی کنه چرا اصرار میکنید طلاقش بدهید برود دنبال کار خودش واقعا از ماست که بر ماست به اجبار میخواهید زن رو در زندگی نگهدارید خوب زن هم مدام دنبال امتیاز گرفتن و اذیت شما بر میاد آنکه رفتنی است بگذارید برود آنچه به التماس آلوده باشد را نخواهید حتی زندگی را

  1. ناشناس می گوید

   هروقت ارث دختروپسریکسان شدهروقت ارث زن ازشوهرباارث مرداززن یکسان شد،مهریه هم بردارین کسانی ازنبودن مهریه طرفداری میکنن که فکرشوم وخیانت درسردارن وگرنه یک زن برازندگی وداشتن آرامش به خانه همسرش پامیزاره کم نیستن زنانی که پابه پای مردان کارمیکنن الان زنان شاغل ومردان خانه دارهستن ،آیااینجورطرزفکری برای مادریاخواهریادخترخودتونم میپسندین؟ جواب خیر

 25. شریف می گوید

  دوستان عزیز در کلماتی که گذاشتم سطر چهارم کلمه نجیبی اشتباها انجیلی تایپ شده عذر مرا بپذیرید

 26. رموسوی می گوید

  زن خانه پدر نصف مرد ارث میبره یه خواستگار
  که میاد میخوان از قبل دختر جیبشونرا پر کنن
  تقا ضای مهر بالا میکنن

 27. ناشناس می گوید

  تنها دلیل طلاق همین مهریه های سنگین هست

  1. ناشناس می گوید

   مهریه دلیل طلاق نیست
   دلیل طلاق در رفتار وپندار وگفتار افراد نهفته است
   علت را مهریه معرفی کردن آدرس غلط دادن است

   1. ناشناس می گوید

    تنهادلیل طلاق محبت نکردن به زنان هست ولاغیر

 28. شیرا می گوید

  مهریه ای که سکه ۱۰۰هزاربودباالان که ۱۱میلیون فرق میکنه اگه زندگی بخوادخراب باشه و تموم بشه مردخیلی،راحت قانون ماهزارتاکارمیکنه که مهریه به زن تعلق نگیروبعضی وقتااتفاقاتی تو زندگی پیش میاد که انسان میگه مهرم حلال جونم ازادولی بازم قانون ما میگه مردنخوادمیتونه طلاق نده این قانون اسلام

 29. حران می گوید

  مهریه حضرت زهرا در روایات تقریبا معادل ۵۰۰ درهم نقره معادل تقریبا ۵۰ دینار طلا بوده که در دین به عنوان مهرالسنه پذیرفته شده. با یه محاسبه ساده تقریبا به این نتیجه میرسیم که هر دینار آن زمان معادل یک نیم سکه بهار آزادی است. بنابراین مهرالسنه تقریبا برابر ۵۰ نیم سکه بهار آزادی است. در ضمن دیه کامل انسان معادل ۱۰۰۰ دینار یعنی ۱۰۰۰ نیم سکه است و در جمهوری اسلامی کار به جایی رسیده که جای این دو (دیه و مهریه) عوض شده!

 30. معصومه می گوید

  سلام مهریه بر گرفته از فقه امامیه و آن هم برگرفته از طرف شرع مقدس است و حکم شرع تغییر ناپذیر است اما میزان و مقدار آن بستگی به طرفین دارد اینکه اینکه مهریه از ریشه و بن برچیده شود وجهه شرعی ندارد اما میزان و مقدار آن با توجه به نیاز روز و در قالب حکم ثانویه می تواند تحت یک قانون در آید که نه به ضرر زوج باشد نه ضرر زوجه

  1. ناشناس می گوید

   والاازمیان مردها۲درصدم اسلام قبول ندارن ولی تاپای پول وسط میادباائمه مقایسه میکنن

 31. ناشناس می گوید

  من خودم زنی رو می شناسم سه بار ازدواج کرده وطلاق گرفته بیشتر از پانصد سکه باکمک دادگاه دریافت کرده

 32. ناشناس می گوید

  سلام ، بنظرم قانون مهریه از قوانین قدیمی و باید بروز شود با توجه به قیمت بالای سکه. من خودم شخصی را میشناسم که پسرش را از دست داد عروسش مهریش را اجرا کرد و تمام مال شوهر را گرفت این وسط بچه ها رو فرستاد خونه پدر بزرگ خودش هم رفت دوباره ازدواج کرد پدر بزرگ و مادر بزرگ ماند و دو بچه یتیم بی پول .

 33. سید می گوید

  والا زن من بعد از ازدواج کلا افتاد دنبال مهریه،خودش معلم هست،اول زندگی چسبید به شکایت کشی مهریه،با اینکه میدونه من چیزی ندارم.
  اولش میگفتن کی مهریه داده کی گرفته،ولی الان به جای اینکه بچسبه به زندگیش افتاده دنبال مهریه.
  من سر کار بودم تو یه شهر دیگه که تو سامانه ثنا شکایت مهریش واسم اومده،الانم بعد ۴ ماه هنوز خونه پدرشه و برنمیگرده.
  بنظرتون من چه گناهی کرده بودم که تصمیم گرفتم تشکیل خانواده بدم.
  من نمیگم مهریه کلا نباشه،ولی جوری باشه که حق امثال من که واقعا دنبال زندگی هستن خورده نشه.
  چرا فقط کشورهای مسلمان گرفتار این مسائل مادیاتی هستند و ادعای معنویات و خداپرستی میکنند.
  کسی که با دسترنج دیگری اونم به زور بخواد زندگی تشکیل بده عاقبت به خیر نمیشه.

 34. سعید می گوید
 35. هه می گوید

  به نظر من زنیکه خیانت میکنه لیاقت یه تک تومنی رو نداره

  1. ناشناس می گوید

   مردی که خیانت می کنه چی؟
   کسانی که خیانت می کنند چه زن وچه مرد انسان نیستند که برای اونها تصمیم گیری کنند
   بحث برسر مشکلات انسانهایی است که دزندگی با مشکل برخورد کردهاند نه خیانت!!

  2. ناشناس می گوید

   اونوقت مردی ک خیانت میکنه رو بزاری روتاخچه یاروسرت حلوا حلواش کنی

 36. سعید می گوید

  سلام مهریه ۱۴سکه خیلی عالیه درصد ازدواج واقعا به ۱۰برابرمیرسدخدا خیر بده اون نماینده ای را که چنین طرحی ارائه داده

 37. کاظم حسینی می گوید

  راه حل خیلی ساده هست مجلس ماقانون تصویب کندزنی راکه طلاق میدهند زوج ملزم به پرداخت کامل حق بیمه بازنشستگی ودرمانی اوبه صندوق دولت گردد نیازبه این همه درگیری دادگاه وغیرهم نخواهدبود ودراینموردراه سواستفاده بعضی خانم گرفته میشودوهمه جامعه ارامش میگیرد مخصوصا قوه قضاییه

 38. ناشناس می گوید

  ایهاالرجال ، به خدا به پیر به پیغمبر بزرگترین اشتباه و اولین اشتباه اینه که مهریه ای خارج از توان به گرون بگیرید که اینطوری دختر و خانوادش گاری ای بهتون میبندن که همیشه زیر فشار و تسلیم خواسته های منطقی و غیرمنطقی طرفتون هستید . آدم عاقل این سوالو از خودش می پرسه که من چرا باید مهریه خارج از توان قبول کنم ؟ اگر بحث دوست داشتنه پس طرف مقابلتون شنا رو دوست داره که میخواد به بهانه اینکه خانوادم قبول نمیکنن کمتر از n تا سکه، به بهانه های مزخرفی مثل عرف و چشم و هم چشمی و … اگر قبول کنی مهریه ای که اونا میگن رو یعنی خودت با دست خودت ، خودت رو بد بخت میکنی ، عقل رو فدای احساس نکن ، اگر طرفت احساس داشته باشه اگر طرفت منطق داسته باشه و اگر طرفت تو رو دوست داشته باشه مجبورت نمیکنه تعهدی بدی خارج از توانت ، پس اگر این تعهد رو دادی بدون که تا آخر عمر توی زندگی باید سواری بده ، متاسفانه به بهانه عشق و علاقه اولش خامت نکنن … اون دختری که بهت میگه ۱۰۰ تا سکه ببین تو بهش بگی ۱ دونه سکه خوشش میاد ؟ قبول میکنه ؟ پس تو چه قبول کنی ؟ بشین با خودت فکر کن تا بدبخت و گرفتار نشی ، به والله ازدواج نکنی بهتر از اینه که اسیر بشی و هر روز طرفت بهانه جویی کنه بره رو مخت آخرش هم هست و نیستت رو که سالها براش زحمت کشیدی از جنگت در بیارن ، عاقل باش همین .

  1. ناشناس می گوید

   اره دیگه زندگی که عمری زن قناعت کرده ،شوهره برداره بره بامعشوقش ازنوشروع کنه دولتم جای مردماهانه مثل گداهایارانه به زن بدبخت حالابچه هم داشته باشه که وامصیبتابده،توایران مردطلاق گرفته یاداده زن میدن ولی زن مطلقه چی؟خودت حاضری بری زن مطلقه بگیری؟

 39. ناشناس می گوید

  آقایون مسئول و قانونگذاران محترم اگر به فکر ازدواج آقایون هستند ی فکری به حال این مهریه بکنن ، به والله خیلیا بخاطر این مهریه های مزخرف تن به ازدواج نمیدن ، با چه عقل و منطقی مرد زیر بار ۱۱۰ تا سکه ۱۳ میلیونی بره ؟؟؟؟ یک میلیارد و نیم مهریه ؟ واقعا خنده داره

  آیا دلیل بسیاری از طلاق ها همین مهریه نیست ؟؟؟؟؟؟؟

 40. کارشناس.اقتصادی می گوید

  سلام.متاسفانه.کسانی.هم.هستند.که.سواستفاده.از.مهریه.کردند.وهر.طلاق.علاوه.بر.هزینه.وکیل.وهزینه.دادخواستها.وهزینه.دادرسی.وگرفتاری.خود.وخانواده.زوج.وزوجه.وتلف.کردن..عمر.تا.۵.سال.دوندگی.از.بهترین.سالهای.عمر.از.پله.های.دادگستری.که.نزدیک.به.هزاران….خانواده.ها.در.گیر.مهریه.هستند.خلاصه.این.همه.حقوقدان.و.کانون.وکلا.ودیوان.باید.یک….چاره.اندیشی.کنند.ومن.پیشنهادم.را.بشرح….ذیل.ارایه.میکنم.ا..مهریه.باندازه.وسع.زوج…..تعین.شود.و.زوجه.در.زمان.باکره.بودن.ویا.زیر.یک.سقف.نرفته.باشند.حق.دادخواست.مهریه.نداشته.باشند.تا.اولین.اولاد.را.خدا.به.انها..داد.بعد.از.ان.ملاک.شود.و دوم.اینکه.صندوقی.ویا.شبیح.بیمه.صندوق…..احداث.شود.هر.ماه.ویا.سالی.یکبار.مبلغی……برای.مهریه.اتی.واریز.شود.تا.زمانی.زن.دارای.عسر.حرج.ویا.اتفاق.نا.خوشایند.رخ.بدهد……..داد.خواست.مهریه.بدهد.تا.حقش.را.با.مجوز.دادگاه.از.صندوق.ویا.بیمه.مهریه.دریافت.کند…وسلان.

 41. ناشناس می گوید

  آیا بهتر نیست مبنای مهریه شغل و درآمد مرد باشه ؟؟؟
  اون کارگر با درامد ماهی ۲ میلیون هم ۱۱۰ تا سکه ، اون کارمند با درآمد ۵ میلیون هم ۱۱۰ سکه و و و …

  این چه قانونیه ؟؟؟؟

  1. ناشناس می گوید

   ت

  2. کارشناس.اقتصادی می گوید

   سلام.دو.پیشنهاد.بشرح.ذیل.ارایه.میکنم…….اولا.زوجه.بعداز.عقد.تا.زمانیکه.در.خانه.پدری.و.زیر.یک.سقف.نرفتهاند.و.زندگی.مشترک.را.با.تمکین.شروع.نکردن.و.باکره.هن.هستند….حق.دادن.دادخواست.مهریه.را.نداشته.باشد.تا.زمانیکه.خداوند.اولادی.بانها.بدهد.وبعداز….فرزند.دار.شدن.زن.در.شرایط.تعین.شده.در.عقدنامه.در.عسر.و.حرج.و.صعوبت.شدید……..ویا.پیشامد.ناگوار.پیس.بیاید.انوقت.حق.دادخواست.طلاق.با.رعایت.مراحل.قانونی.را.داشته.باشد……..دوما.اینکه.صنندقی.ویا.بیمه.ای..بنام.صندوق.اتی.مهریه.تاسیس.شود…………وطبق.قانون.بانک.مرکزی.همه.شرایط.و.مبلغ…تضمین.برای.تاسیس.صندوق.اتیه.مهریه.زنان.مثل.و.مشابه.صندوق.قرض.الحسنه.دارای…چارت.سازمانی.اعم.از.هییت.مدیره.ومدیر.عامل.و.کادر.تاسیس.شود.و.سرمایه.اولیه.تعین.شود.هر.جوانی.از.بدو.ازدواج.عضو.صندوق……اتیه.مهریه.زنان.افتتاح.حساب.نماید.و.شماره.حساب.در.زمان.عقد.در.عقدنامه.هم.ثبت.شود.بعد.از.وقوع.عقد.ماهیانه.و.۶ماه.یکبار.حق..عضویت.مبلغی.واریز.کند.برای.اتیه.زمانیکه….زمانیکه.زوجه.بهر.علت.قانونی.طلاق.میگیرد…دادگاه.مجوز.واریز.قسمتی.ویا.کل.ویا.اقساط…مهریه.را.صادر.و.صندوق.پرداخت.کند.پس.این.روش.دادخواست.مهریه.نیاز.به.اعسار.و……شاهد.ودعوا.ندارد.ومهریه.در.صندوق.تضمین.شده.و.زوج.مبلغ.ماهانه.یا.۶.ماهه.خود.را.پرداخت.میکند.ودر.عقد.نامه.شماره.حساب.وپرداخت.قسط.زوج.در.هنگام.عقد.ثبت.وتعهد.شود.انشاالله.دیگه.نیازی.له.استرس.مهریه.نباشد.و.هرکسی.باندازه.وسع.خود.با.کمک.کارشناس.هنگام.عقد.مهریه.تعین.شود.وسلام…

 42. عباس می گوید

  سلام بنده خانمم با بچه یکساله خونه رو ترک کرده وناشزه است ومهریه اش رو به اجرا گذاشته این چه قانونیه که مرد باید متحمل بشه

 43. رسول می گوید

  واقعا جایه تاسف داره باید حتما این مشکل حل بشه، الان خیلی ها هستن دارن سو استفاده میکنن، یه شبه پولدار میشن، سن ازدواج بالا رفته خیلی ها دیگه ازدواج نمیکنن، واقعا جوانان چی گناهی کردن، خاسته ها رفته بالا با وجود این تورم شدید این همه بدبختی بیکاری نمیدونم در آوردن سخت پول بعد از یه طرف هم باید هر روز هر شب با ترس مهریه نمیدونم یا ترس از زندان بگذرونن این درست نیست باید قانون ها به روز باشه شاید زمان قدیم ابرودار تر بودن فرقی نمیکنه چی زن چی مرد ترس ابرو داشتن ولی الان دیگه دوره عوض شده

 44. ناشناس می گوید

  جالبه. با این همه حق کشی در حق خانمها، فقط چسبیدید به تنها حق زن در این کشور که مهریه هست؟!! در این کشور که تمام قانونش به نفع آقایون وضع شده، حالا همین یک قانون رو هم که تنها پشتیبان خانم هست رو میخوان از خانمها بگیرند! ما هیچ حقی نداریم نه حق مسکن داریم نه خروج از کشور داریم حتی حق حضانت بچه ای که با شیره وجودمون به این دنیا آوردیم رو هم نداریم.
  اقای محترم کسی اجبار نکرده مهریه سنگین رو بپذیرید؟ اگه مهریه بالا رو با جیب خالی میپذیرید از حقه بازیتون هست.
  خیلی ها هم پول دارند اما سختشون میاد بدهند و میخوان بپیچونند.
  ده سال با همه سختی کنار همسرم زندگی کردم. تا اینکه قانون مهریه رو برداشتن. همسرم به راحتی از زیر مسیولیت زندگی شونه خالی کرده و تمام وقت با زنهای دیگه رابطه داره. الان چه قانونی از من حمایت میکنه؟ چه ضمانتی هست که یه خانم در ایران ده سال، بیست سال، سی سال کنار یک مردی جوونیش رو بذاره بعد با یه دختر جوون جایگزین نشه.
  با این تنوع طلبی آقایون اگه مهریه هم نباشه دیگه زندگیها دوامی نخواهد داشت.
  خانم های عزیز به نظرم ازدواج نکنند چون هیچ حقی برایشان وجود نداره. بعد از اینکه جوونیشون رفت دور انداخته میشن. کلی درد تنهایی و بی مهری خواهند دید.
  زن ارزش و حرمت داره. چرا باید اینطور باهاش رفتار بشه.
  اگه مسیله هزینه زندان هست. به نظرم دولت هزینه زندان رو هم از آقایون بگیره. تا دیگه به راحتی جوونیه و زیبای یه زن رو نسوزونن بعد برن با یکی دیگه.
  من الان همسرم به راحتی بهم خیانت میکنه اما من هم میتونم برم با یکی دیگه باشم؟
  توقع دارید یا بمونم و بسوزم یا با دست خالی طلاق بگیرم و در به دری بکشم؟
  و این درد خیلی از خانم هاست.
  چرا برای این مسایل شاکی نیستید؟
  خیانت حق هست اما مهریه ناحق؟

 45. سلیم می گوید

  بله خیانت باعث شده که زنان از ادامه زندگی منصرف شده وبه فکر مسایل مالی بیفتن کاش برای مهریه هم بیمه درست می کردن مثل بیمه های عمرو آتش سوزی و غیره چون وقتی زنی به خاطر خیانت وبی بند وباری همسرش طلاق می گیره نیاز به سر پناه وخرجی داره .شوهر بد پدر بدی هم می تونه باشه مثل همسایه ما که بچه ش رو برده بود که بفروشه معتاد هستش اوضاع مملکتمون داغونه .با آوردن ماهواره ها زنهاومردها با مد وخودنمایی ورابطه های جدید خودشون رو به روز رسانی کردند از ماست که بر ماست .

  1. م.د.ج./ق می گوید

   سلام دوستان.به همه عقاید و افکارو… احترام کامل واجب است.اما پیشنهاد میکنم در طلاق گرفتن بجز مواردی که در آن موجبات…..میشود دوری کنید.بخاطرداشته باشیم.ما عشق خود را انتخاب کردیم.در قلب خود جای دادیم.قلب جای خداست.که ما عاشق خدا هستیم واو عاشق ماست.شاید بگوئید.نفس از جای دیگه گرم یا…‌است.اما من هم متاهل ودر این جامعه زندگی میکنم.شرایط کنونی جامعه را درک کنیم.وقتی ما نمیدانم یک ثانیه دیگر چه در حال وچه در…‌زنده هستیم.پس تصمیم درست با در گذاشتن مورد با مشاورین کارآمدبهتر است.یک تصمیم نابجا تبعات بدی دارد،از خدای مهربان و عزیز بهترین آرزوها را برای شما عزیزان خواستارم.خدا را وارد زندگی کنیم.بهم رحم کنیم.تا خدا به ما رحم کند ممنون

 46. مینا می گوید

  من بعنوان زنی که دارای دو فرزند هستم و شوهرم ازدواج موقت کرده و خانه و فرزندان رو ترک کرده، آیا میتوانم بدون پشتوانه ی مالی به زندگی خود ادامه دهم؟ باید استثنائاتی برای این امر مهم قائل شد. مردانی که از مسئولیت فرار میکنند و زنانی که خوشی دلشان را زده و مهریه رو دستاویز خوشیهای آینده ی خودشون میکنن

 47. ناشناس می گوید

  اصلا چرا باید زنی که ازدواج مجدد کرده سکه بگیره دیگه نیاز به چه پشتوانه ای داره.حالا تا قبل از ازدواجش بعدیش اگه نیازمند باشه مبلغی رو براش در نظر بگیرن که به صورت ماهانه دریافت کنه.

 48. ناشناس می گوید

  باسلام
  بنده خودم سر مهریه سنگین دچار مشکلات شدیدشدم،زنم به من خیانت کرد،از اول با یک مرد که باهاش پیوسته ارتباط داشت،دست به یکی بودند،کل زندگیم را ازمن گرفتن،دوطبقه خونه داشتم ،همش ازم گرفتن،ده سال منو تو دادگاهها اذیت کردن،ده سال بهترین عمر جوانی را ازم گرفتن،خیلی مدارک علیه اینها داشتم،ولی با ناداوری تمام قضات حق منو خوردند،خلاصه اون نصف دین رو هم ازم گرفتن،راستی جرم من چی بود؟جرم من این بود که فقط ازدواج کرده بودم،من فکر نمی‌کنم پیغمبر اسلام می خواست،اینجوری با امت اسلام بازی بشه،این قانون بدون افسار در این اوضاع بد اقتصادی داره ریشه ما رو نابود می کنه،با این وضع فکر کنم کم کم ازدواجها به طرف صفر بره،واقعا خدا به داد ما برسه،خدایا خودت رحم کن،فکر نکنم مظلوم تراز من کسی باشه

  1. ناشناس می گوید

   من با این که زن هستم حقو به آقایون میدم
   واقعا قداست ازدواج از بین رفته و متأسفانه قشر عظیمی از خانم ها و خانواده هاشون با ازدواج کاسبی میکنن
   پسر سی ساله من جرأت ازدواج کردن نداره چون هر دختریو بخواد بگیره میگن کمتر از۱۱۰ مهر نمی کنیم ،اونم جرأت نمیکنه چون داره آخر عاقبتشو میبینه
   کو اون قداست ازدواج،کجا این ازدواج نصف دینه ،این قانون مهریه عندالمطالبه عملا ازدواج رو به کسب و کار بی دردسر واسه خانما تبدیل کرده

 49. معصومه می گوید

  بعداز بیست سال زندگی بسیار سخت وتوام با ور شکستگی های کاری همسرم دو فرزندم رابسیار مومن ونجیب بار آوردم چه شبها که با بچه هام گرسنه خابیدیم وبا لباس بچه های خواهرم بزرگشون کردم وفقط خدا می داند چگونه زندگی رو به اینجا رسوندم .شوهرم چند ماه پیش گفت میدونم خیلی برام زحمت کشیدی سختی کشیدی ومن ازت ممنونم ولی دیگه نمی خامت …ومی خوام طلاقت بدم ..این دستمزد من هست ؟یه زن نصف مرد ارث می بره مهریه هم که کم باشه تواین گرونی چکارکنه ؟عمرم به فنا رفت با چند بار ورشکستگی ثروتی هم به اون صورت نداره من موندم وآبرویم که پیش بچه هام بااین کار پدرشون رفت و سرشکسته شدم …

 50. هحمد می گوید

  مگر فقط مهریه گران شد همه چیز گران ش مهریه یکیش آن نمی خواهد زندگی کند اینها مشکل مملکت ایران خراب شد تقسر مهریه شما همه چیز ارزان می خرید فقط مهریه گران شد مشگل جای دگر است

  1. م.د.ج./ق می گوید

   سلام.من دیدم گفته های شما را،فقط یک چیز به شما بگویم،بهشت را به راحتی خریدین.وخوش بحال شما.ببین خدا چقدر دوستون داره.طرف میره هزار کار میکنه.دو مثقال ثواب جمع کنه.درسته زحمت و سختی زیاد کشیدن.اما خودتان گفتین چه دست گلهای را تحویل دادین.به خدای خودت رجوع کنی.لذت کارت را میبینی.بخدامن مرد هستم.اگر مشکلاتم را در طول زندگی بیان کنم.بی شک مشکلاتت را فراموش می کنی.ولی واقعیت من زنم را دوست داشته و دارم.اما خوش بحالت.من خاک زیر کفشت را سرمه چشم هایم میکنم.خدا عالم است به علوم.نترسیم چون خدای ما سالهاست خدای می کند وما چند صباحی بندگی.تلاش کنیم.همه جا خدا را یاد کنیم.اگر کسی اینگونه بوده همسر نپذیرد.مطمعن باش شما لیاقتت بالاتر است👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

  2. م.د.ج./ق می گوید

   سلام.من دیدم گفته های شما را،فقط یک چیز به شما بگویم،بهشت را به راحتی خریدین.وخوش بحال شما.ببین خدا چقدر دوستون داره.طرف میره هزار کار میکنه.دو مثقال ثواب جمع کنه.درسته زحمت و سختی زیاد کشیدن.اما خودتان گفتین چه دست گلهای را تحویل دادین.به خدای خودت رجوع کنی.لذت کارت را میبینی.بخدامن مرد هستم.اگر مشکلاتم را در طول زندگی بیان کنم.بی شک مشکلاتت را فراموش می کنی.ولی واقعیت من زنم را دوست داشته و دارم.اما خوش بحالت.من خاک زیر کفشت را سرمه چشم هایم میکنم.خدا عالم است به علوم.نترسیم چون خدای ما سالهاست خدای می کند وما چند صباحی بندگی.تلاش کنیم.همه جا خدا را یاد کنیم.اگر کسی اینگونه بوده همسر نپذیرد.مطمعن باش شما لیاقتت بالاتر است👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏 پاسخ همسر فداکاری است که بیست سال تلاش کرده ومی کند

 51. ف ص می گوید

  به نظر من مهریه پشتوانه ی خوبی برای زنان است من ۳۴سال پیش ازدواج کردم با مهریه ۱۰۰۰۰۰تومان و جاریم ۲۳سال ازدواج کرده مهریه ۵۰۰تاسکه وقتی با شوهرش اختلاف داره خانواده شوهرم همیشه پسرشون را دعوا می کنند می گن باهاش خوب باش نمی تونی مهریه اش را بدی ولی اگه ما کوچکترین مشکل را داشته باشیم می گن مکه چقدر مهریه اس هست طلاقش بده راحت بش در ضمن من خودم شاغل هستم

  1. پرستو می گوید

   درست می گین بعضی مردها از خانواده های اینقدربی آبروهستندکه براحتی سراغ زن دوم وسوم ..میرن تافقط بتونن درزندگی کارخودشون روبکنن وبه هدفشون برسن.پول جمع کنن باورکنین شوهرم جوری جمع میکنه ومنودرزندگی دلسردمیکنه که همین امروز حاضره واسه پول زندگی روفیصله بده بایکی دیگه شروع کنه.من شاغل وازنخبگان این مرزوبوم هستم.تازه ایشون باجانمازآب کشیدن وسهمیه رزمندگی ۶ماهه پدرشون به دانشگاه سپاه راه پیداکردن بزور!

 52. سمین می گوید

  اتفاقا حق زنها هست چطوره تو هر موردی سختی پای زنه تو سری خوردن ب ا زنه کتک برا زنا هست موقع مهریه پول و جیب مرد مهمه بیخود کردن با چنین طرحی.زن حقشه

  1. سیمین می گوید

   واقعااا درستش همینه.کم باشه مرد هر غلطی دلش خاست میکنه از خیانت گرفته تا کتک کاری بعدشم میگه طلاق.برید بابا مهریه ۱۴ چه صیغه مزخرفیه

  2. م.د.ج./ق می گوید

   خواهرم سلام.ایا پول خوشبختی همراه دارد؟شاید بعضی از امور را اداره کرد.اما همه چیز نیست.متاسفانه وصد متاسفانه دید جامعه ما خیلی بد شده..وقتی به اجبار وبخاطر اینکه مهریه ندهی.وبه اجبار زندگی کنی.اون زنده ماندن است نه زندگی.زندگی کردن خیلی شیرین است چون حضور خدا در آن جاریست.من مرد هستم.اما میدانم مرد بدون زن فقط مردبودن خودرا یدک می کشد.بی بند و باری جامعه کنونی.افزایش قیمت تمام مایحتاج زندگی.حتی سکه.اینها زمینه فساد است.از خدا میخوام که هیچ زوجی بخاطر مال دنیا از همدیگر جدا نشوند

 53. . می گوید

  سلام

 54. م.د.ج./ق می گوید

  کاش وای کاش ما می دانستیم.که بسیار شدن طلاق در جامعه خودش یکی از علائم قیامت است ما خودمان با دست خودمان ریشه به خود و….میزنیم.این جمله را مطالعه کردم.هم خدای وهم علمی است.من اعتراف می کنم همسرم را دوست دارم.وبه وی عشق می است.مطمعن هستم شما هم در ظاهر چیزی میگوید.اما شما هم بعضی ها واقعا همسرانشان را دوست داری من که دوستون دارم.انشاالله خدا امور زندگی همه ما را در دست بگیرد😍😍😍😍😍😍😍😍

 55. شهاب می گوید

  مهریه در یک کلام در تمام جوامع به عنوان‌ مرد آزاری شناخته شده، جوانی که به تشویق مسئولین و حتی رهبری برای تشکیل کانون خانواده تن به ازدواج میده شاید هنوز کار هم نداشته باشه یا ازدواج دانشجویی کرده،به یکی دو ماه همسرش به بهانه های واهی ترک خانه و زندگی میکنه و همکار خانه پدری شده و از آن سوی نامه اجرای ثبت برای وصول مهریه توسط پست چی به درخانه میاد،،مسلما باعث برهم زدن روح و روان جوان و افسردگی مضاعف میشود،حال خود قضاوت کنید فرضا سکه زمان ازدواج ۳۰۰سکه به قیمت ۶۰۰تومان بوده حال با این تورم و کرونا و بیکاری یا حقوق اندک ۳۰۰سکه بانرخ۱۵۰۰۰تومان بعبارتی ۴میلیارد ومانند هزارتومان ،،مطمئنا ناهنجاری این گونه موارد فقط نظم جامعه‌ را به هم می‌ریزد و بس

 56. Mm می گوید

  برای اینکه حق نا حق نشه از اول ازدواج هرچی جمع کردن نصف کنند مثل کشورهای دیگر این قانون عدل خداست از هزار تومان تا هزار میلیارد چه اموال باشه چه چیزهای دیگر

 57. مرحبا،احسن،آفرین برتو وطرزفکرت،همه چی ۵۰_۵۰،همه دارایی نصف برامرد ونصف برازن بشه،ب دوقسمت مساوی تقسیم شه،نهایتا۱۴سکه پشتوانه زن باشه،هرچن پشتوانه مردچیه پس؟باز من مردهستم میگم خالق من بهترین تکیه گاهمه،ولی این ک مهریه سنگین باشه تداوم عشق خوشبختی هست تصورات غلطی هست وتداوم خوشبختی دراخلاق خلاصه شده درک متقابل،ادب و احترام وفهم وشعوردر عشق وایمان وصداقت خلاصه شده ن اهرم فشار(مهریه سنگین)که توقعات زن بالا رفته ومرد احساس بردگی میکندزن روب نافرمانی وعدم تبعیت ازشوهرمیکندشومی وناخجستگی وبی بندوباری زنان رابدنبال دارد کنش وواکنشی ک همینطوربرای مردان زندان وپرداخت اقساطی بلندمدت ک انگیزه زندگی راگرفته و دربرخی مردان منجرب خودکشی میشود،ق

 58. عبدالصمد می گوید

  سلام؛
  شاید هیچ کس در مسایل ازدواج و مهریه به اسلام و الگوهای عملی آن(پیغمبر”ص”و ائمه اطهار) مراجعه نکرد؛
  آخر ای ملت؛ ما الگوهای بزرگ و معتبر عملی داریم و اونها فقط خیر بشریت رو میخوان!

 59. حسین می گوید

  اخه من ی زندگی خوب داشتم ۱۴سال زندگی کردم الان ۱ماهه زنم رفته میگه مهریما بده تا برگردم اخه این چه اوضاعی درست کردید اقای رییسی بیا وسط میدان این دلال بازیا تمامش کن ۱۴سال پیش سکه۳۵۰تومان بود نه ۱۲۰۰۰۰۰۰میلیون با ی بچه ۷ساله گناه ان بچه چیه اخه

 60. حسن می گوید

  من با همکارم ازدواج کردم حقوقش از حقوق من هم زیادتره خونه و. ماشین هم واسه خودش داره بعد از سه ماه زندگی مهریشو گذاشت اجرا ماشین من هم گرفت الان دو تا ماشین داره من بی ماشینم یک چهارم حقوق من هم می گیره. ازدواج مجددش هم بود. این کجا عدالته. کاسبی و باج گیری از این بهتر

 61. ناشناس می گوید

  سلام
  چرا مردها باید از روز اول که میرن خواستگاری وتازمانی که میرن زیر یه سقف کلی هزینه کنن وزنها به ارزشون که ازدواجه برسن ومرد بمونه با کلی بدهی که پرداخت کنن وزنها هم همیارشون نباشن وجز وظیفه مرد بدونن از زیور الات گرفته تا بهترین تالارو غیره بعهده مرد باشه اما وقتی پای زندگی میرسه وبا کوچکترین دعوا زن مطالبه مهریه کنه وبه خواسته شم برسه بره با کس دیگه کی باید جواب اینهمه ضرر و تحقیر مرد رو بده کلا مردها تو این جامعه جایگاهی از این بابت ندارن وهمش قانون طرف زنها رو میگیره مثلا قانون مسخره که زن اگر تو خونه کار کنه میتونه حقوق بگیره این چه قانون مسخره ایه خوب اگر اینجور باشه خوب دیوانه است مرد ازدواج کنه خوب یه خونه میگیره یه نظافتچی گاها میاد نظافت میکنه میره دیگه یا مثلا مهریه حتما باید عند المطالبه باشه یا برای اینکه زن به مهریه اش برسه کل دارایی مرد ضبط بشه تا تعیین وتکلیف شدن مهریه زن خوب مرد شاید دوست داره اقساطی مهریه رو بده نباید مردا رو محدود کرد با این قانون مسخره زنهای این دوره زمونه خیلی دور برداشتن ودیگه ساز گار نیستن بامردا انشاالله قانونی بیاد که فقط یک سکه زنها میتونن مطالبه کنن اونوقت ببینم بازم زنها میتونن جولون بدن وادا واطوار دربیارن

 62. حدیثه می گوید

  سلام راستش من یه خواستگاردارم که میگه مهر ۱۴تا سکه میگه باید مبلغی باشه که من بتونم پرداخت کنم میگه من زیربارتعهدی که ازپسش برنمیام نمیرم منم مشکلی ندارم اما خانواده قبول نمیکنن میگن ۱۴تا هیچی نیست معلوم نیست آینده چی پیش بیاد تضمینی براش نیست موندم چیکارکنم

 63. بانو می گوید

  با سلام
  من خودم یک بانو هستم.
  بانوانی که ادعا می کنند مهریه بدهکاری مرد است‌ خود را یک روسپی فرض می کنند که در قبال مهر و محبت به مرد باید پول بگیرند.
  در ازدواج هر دو نفر سود می کنند و هر دو نفر زیان می بینند. مگر مرد آدم نیست و آسیب روحی نمی بیند؟ وقتی یک مرد رنش را در حال خیانت می بیند و نمی تواند اثبات کند ویران می شود در این حال باید مهریه هم بپردازد.
  اور مردی توانایی مالی دارد و همسرش توانایی مالی ندارد باید دادگاه برای او حقوقی در نظر بگیرد.
  ولی زن هایی هستند که خانه ی همیر را به اسم خود کرده اند اموالش را دزدیده اند به او خیانت کرده اند و حالا اجرت المتل و نفقه و مهریه هم می خواهند.

 64. مسعود می گوید

  سلام من بچه مثبتم ولی خانمم با بیوجدانی رفته مهرش گذوشته اجرا ،بدون اجازه من خونه ترک میکرد من ۱۵۰سکه محکوم شدم من اصلا دیگه **اینطوری قبول ندارم گناهم چی بوده جز ازدواج کردم ای خدااااااااا

 65. وکیل می گوید

  “مهریه را همه دادند و همه نیز گرفتند”
  سلام علیکم برادران گرامی با توجه به اینکه در زمان عقد نکاح زوجه عنوان «عندالاستطاعه» را به جای عنوان عندالمطالبه پذیرفته باشد ، در صورتی می تواند زوجه مهریه را مطالبه نماید که ملائت و توانایی پرداخت زوج را در دادگاه خانواده با دلیل ، مدرک معتبر و سند به اثبات برساند که البته باید این اسناد ارائه شده توسط زوجه الزاماً غیر از مستثنیات دِین باشد لذا اگر بتواند ثابت نماید زوج محکوم به پرداخت مهریه می گردد و باید الزاماً بپردازد ولی اگر زوجه نتواند استطاعت و توانایی مالی زوج را به اثبات برساند (به عنوان مثال زوجی که هیچ سندی به نامش نیست و پولی هم در بانک جهت توقیف ندارد و کارمند هم نباشد که بتواند زوجه یک چهارم آن را به نفع خودش مسدود نماید) در اینحال مطالبه مهریه معلق و منتفی می ماند و زوجه هیچ گونه اقدامی جهت درخواست مهریه و اعمال فشار به زوج را نخواهد داشت البته این فرایند تا زمان استطاعت زوج به قوت خود باقی است مگر آنکه شرایط مالی جدیدی برای زوج پیش بیاید و زوج مستطیع و متمکن شود و الا اگر تا پایان عمرِزوج هم زوج مستطیع نشود امکان مطالبه مهریه برای زوجه به هیچ وجه وجود ندارد. ضمناً در مورد مهریه های عندالاستطاعه به شرط عدم استطاعت و توانایی مالی زوج و پرداخت مهریه توسط زوج ، زوجه : ۱- حق حبس ندارد (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ملغی می شود) ۲- زوج زندان نمی شود(حق جلب زوج را نخواهد داشت) ۳- مهریه تقسیط نمی شود ۴- زوج ممنوع الخروج نمی شود و خلاصه هر اهرم فشاری را که زوجه می توانست به واسطه مهریه های سنگین و نامعقول به زوج وارد آورد و پایه های زندگی مشترک را متزلزل و بلکه تخریب نماید از کار انداخت و بلااثر نمود. «والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

 66. عرفان می گوید

  آقای مرجع و قاضی جمهوری اسلامی که لباس انبیاء بر تم داری
  حرم خواری مهریه با قیمت نجومی سکه برای زنان شده راه کسب و کار حرام.
  اگر واقعا حکومت اسلامی هست برداشت فقهی ذیل را بخوانید تا متوجه شوید در این مملکت در حال عایشه پروری هستند دادگا ههای ما و فاطمه زهرا (س) را هم قبول ندارند در خصوص بحث مهریه اسلامی و شرعی و پائین ایشان
  برداشتهای فقهی ….
  مهریه خارج از توان داماد و بیش از میزان جهیزیه عروس ، وعده کذب بوده و چنانچه مهریه به عنوان تضمین و یا گرو مالی برای مهار مرد درخواست و ثبت شده باشد با متن اخلاقی عقد زوجین مناقات داشته و عقد دارای اشکال شرعی خواهد بود همانگونه که نبی اکرم چیزی را از علی ع خواست که او داشت و همان زره که علی به عنوان مهریه داد به عنوان جهیزیه به خانه علی رفت … مهریه نه مال التجاره است و نه ضمانت زندگی به عنوان تهدید پس وعده مهریه خارج از توان دروغ و تدلیس در عقد است و گرفتن ضمانت از هر یک از طرفین خروج از مقصود عقد چرا که عقد ازدواج بر خلاف عقود دیگر عقد مبتنی بر اخلاق و برپایی نظام خانواده است .

 67. محمود می گوید

  کاش فعالان حقوق زنان مدت یک هفته درب واحد اجرای احکام خانواده و شعب دادگاه خانواده تشریف ببرند خواهند دید با حقوق زنان بنیاد زنان کشور را نابود کرده اند،یک زن دنبال نفقه، یک زن دنبال اجرت المثل، یک زن دنبال تنصیف، یک زن دنبال نحله،و زنان مادر بودن رو فراموش کرده اند طوریکه ثروتمند و فقیر همگی شاهد فروپاشی رکن اصلی جامعه هستیم، سکه نباید تعیین شود باید به قوه قضاییه اجازه داده شود همانند دیه هر سال سقف پرداخت مشخص گردد.به نظر من قانون حمایت از خانواده و وکلا بلایی سر بنیاد خانواده آورده آمد که آمریکا غلط خواهد کرد یک هزارم این کشور را مورد هجوم قرار دهد، البته قاضی باید استقلالش در حکم هم بیشتر بشه تا بنیاد خانواده نابود نشه

 68. فاطمه می گوید

  نظرات خیلی ها رو خواندم…هر شخصی حرف دلش رو زده بود.
  من همسرم خانومش فوت کرده .بعد هفت سال مجردی دوباره ازدواج کرد با شخص من….حدود ۵ سال هست زندگی میکنیم خداروشکر.خانواده خانم فوت شده ( پدر ومادر)مهریه رو گذاشتن اجرا .این رو باید چطور قضاوت کرد.تو این مشکلات اقتصادی وشغل کارگری.مشکلات دادگاهی ،مرخصی از سرکار،اقتصادی،تنشهای روحی بنیان زندگی ما رو هم داره میلرزونه.این قانون مهریه ارث هست به وارث میرسه بعد مرگ زوجه. واقعا زندگی من رو داره تباه میکنه.

 69. فاطمه می گوید

  نظرات خیلی ها رو خواندم…هر شخصی حرف دلش رو زده بود.
  من همسرم خانومش فوت کرده .بعد هفت سال مجردی دوباره ازدواج کرد با شخص من….حدود ۵ سال هست زندگی میکنیم خداروشکر.خانواده خانم فوت شده ( پدر ومادر)مهریه رو گذاشتن اجرا .این رو باید چطور قضاوت کرد.تو این مشکلات اقتصادی وشغل کارگری.مشکلات دادگاهی ،مرخصی از سرکار،اقتصادی،تنشهای روحی بنیان زندگی ما رو هم داره میلرزونه.این قانون مهریه ارث هست به وارث میرسه بعد مرگ زوجه. واقعا زندگی من رو داره تباه میکنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.