راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

حمیدرضا اژدری کیست؟ سرنوشت پرونده در دادگاه

حمیدرضا اژدری که این روزها در برخی از رسانه‌ها نامش مطرح شده است به اتهام قتل عمد در زندان به سر می‌برد و گفته شده است که حکم قصاص وی صادر شده است.

علت رسانه‌ای شدن پرونده حمیدرضا اژدری ادعای خانواده وی بر سن او در زمان قتل است. خانواده او مدعی هستند که «آنان سال‌ها قبل کودک دیگری داشتند که در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۹ به دنیا آمد و اندکی پس از تولد درگذشت. وقتی حمیدرضا در زمستان ۱۳۸۱ به دنیا آمد، دیگر برای او شناسنامه نگرفتند و شناسنامه باطل‌نشده کودک بزرگ‌تر را برای او استفاده کردند. حالا از آن‌جا که تاریخ جرم انتسابی دوم اسفند ۱۳۹۸ است، اسناد رسمی سن او در هنگام وقوع قتل را ۱۹ سال نشان می‌دهد اما سن واقعی ۱۷ سال است.»

لازم به یادآوری مرجع تصمیم گیر در مورد هر گونه ادعا در پرونده‌های حقوقی و قضایی، قاضی پرونده و دادگاه است و به صرف ادعای رسانه‌ای هر یک از طرفین، افرادی که دسترسی به محتویات پرونده ندارند نمی‌توانند درباره آن اظهار نظری داشته باشند.

مراجع قانونی هنوز به طور رسمی در رسانه‌ها درباره این پرونده اظهار نظر نکرده اند. در صورت اظهار نظر مقامات مربوطه و یا خبری درباره سیر پرونده حقوقی حمیدرضا اژدری یا اجرای حکم وی مطالب مربوطه در این صفحه منتشر خواهد شد.

قوانین مرتبط با موضوع پرونده

شرایط مسئولیت کیفری در قانون مجازات اسلامی

ماده ۱۴۰
مسوولیت کیفری در حدود، قصاص و تعزیرات تنها زمانی محقق است که فرد حین ارتکاب جرم، عاقل، بالغ و مختار باشد به جز در مورد اکراه بر قتل که حکم آن در کتاب سوم «قصاص» آمده است.

ماده ۱۴۶
افراد نابالغ مسوولیت کیفری ندارند.

ماده ۱۴۷
سن بلوغ، در دختران و پسران، به ترتیب نه و پانزده سال تمام قمری است.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
1 نظر
  1. وصال می گوید

    سلام یه خیر دیه علی رضا اژدری رو تقبل کرده شماره تماسی ازش دارین؟ تا دیر نشده در آستانه اعدامه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.