راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

فسخ صلح بعد از فوت متصالح

مردی منزل مسکونی خودش را با حق فسخ به همسرش صلح کرد، با این شرط که مادام الحیات از منافع آن خودش استفاده کند.


همسر قبل از شوهرش فوت شد با اینکه در حق شوهر نسبت به استفاده از منافع ملک مسکونی در زمان حاتش تردیدی وجود ندارد در اینکه آیا همچنان حق فسخ معامله برای مصالح (مرد) باقی است و یا با فوت متصالح (متوفی) امکان برهم زدن معامله منتفی شده پاسخ روشنی وجود ندارد.

قانون به عنوان اولین منبع حقوق در این خصوص ساکت است بنابراین به حکم قانون اساسی و سایر قوانین در موارد سکوت قانون چاره‌ای به جزء مراجعه به منابع فقهی و فتاوای معتبر وجود ندارد.

برای سهولت کار با دفتر چند تن از مراجع تقلید تماس گرفتم ظاهرا پرسش‌های شرعی از فق‌ها در اینگونه موارد نادر است شاید به همین خاطر کارشناسان محترم آمادگی چندانی به پاسخگویی ندارند و برای پاسخ به پرسش‌های این چنین پرسشگر را به دیگری حواله می‌هند.

با دفتر ایه الله جوادی املی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی و…تماس داشتم، نظر غالب باقی بودن حق مرد در فسخ و برهم زدن معامله است الا اینکه نماینده آیه الله وحید خراسانی برای پاسخگوی مدت دو روز استمهال کرد (مهلت خواست).

همیشه نظر کسانی را که حتا به قیمت برچسب کم سوادی در اظهار نظر تامل می‌کنند به نظر آن‌ها که فی البداهه در هر مورد خود را پاسخگو می‌دانند ترجیح می‌دهم.

از مجموعه یادداشت‌های خاطرات دفترخانه
نویسنده: پرویز رضایی

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.