راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

حکم دادگاه برای کارگردان قاتل چیست ؟

کریم آتشی، کارگردان سینما و همسر سابق مرجانه گلچین، شب گذشته همسایه خود را به قتل رساند و در بازجویی های اولیه به این موضوع اعتراف کرده است.

به گزارش سایت حقوقی راهش، بنا بر اخبار منتشره از سوی رسانه ها، مقتول همسایه کریم آتشی بوده که با شلیک مستقیم گلوله اسلحه جنگی کلاشینکف به قتل رسیده است. (رکنا)

در ادامه گزارش های بخش حوادث رسانه ها آمده است که این ماجرا در خیابان شریعتی تهران بوده و هم اکنون نیز قاتل توسط نیروهای مخصوص پلیس و بعد از یک عملیات ضربتی وی دستگیر شده است.

چه مجازات هایی در انتظار کریم آتشی است؟

در صورت اثبات قتل عمد در دادگاه که می تواند بنا بر مدارک و شواهد و همچنین اعترافات قاتل باشد یکی از دو مجازات زیر در انتظار کریم آتشی است:

قصاص

اولین و شدیدترین مجازات برای قتل عمد قصاص است که طبق ماده ۳۸۱ قانون مجازات اسلامی مصوبه ۱۳۹۲ مجازات قتل عمدی در صورت تقاضای ولی دم و وجود سایر شرایط مقرر در قانون ، قصاص می گردد.

دیه

در صورت رضایت اولیای دم به جای قصاص دیه جایگزین می شود. طبق قانون دیه ظرف مدت یکسال قمری به اولیای دم پرداخت شود که علاوه برآن در صورت عدم قصاص ، به مجازات حبس ۳ تا الی ۱۰ سال محکوم می گردد.

آیا با رضایت اولیاء دم، قاتل از زندان آزاد می شود؟

خیر، حکم زندان جنبه عمومی جرم است و در صورت رضایت اولیاء دم، قاتل به حبس محکوم می شود.

آیا قتل با اسلحه مجازات بیشتری دارد ؟

خیر تفاوتی ندارد اما با توجه به اینکه بسیار بعید است یک فرد عادی مجوز حمل اسلحه جنگی کلاشینکف را داشته باشد بخاطر حمل و استفاده از سلاح غیر مجاز به زندان محکوم می شود. در صورتی که اولیاء دم نسبت به وی رضایت دهند و محکوم به قصاص نشود برای این موضوع مجازات مجزایی خواهد داشت.

مجازات حمل اسلحه غیرمجاز

در ماده ۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه آمده است: «هر کس به‌طور غیرمجاز سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات مؤثر یا مهمات آنها را خریداری، نگهداری یا حمل کند یا با آنها معامله دیگری انجام دهد، به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود:

الف ـ سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری یا مهمات آن، به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه یا جزای نقدی از ۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون ریال.

ب ـ سلاح گرم سبک غیر خودکار، قطعات مؤثر یا مهمات آن، به حبس از ۶ ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال.

پ ـ سلاح گرم سبک خودکار، قطعات مؤثر یا مهمات آن، به حبس از دو تا پنج سال.

ت ـ سلاح گرم نیمه‌سنگین و سنگین، قطعات مؤثر یا مهمات آنها، به حبس از پنج تا ۱۰ سال.

تبصره ـ هرگاه موضوع جرم این ماده در قاچاق اسلحه بیش از یک قبضه یا قطعات مؤثر از چند قبضه باشد مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.»

آشنایی با سلاح کلاشینکف

کلاشنیکُو (به روسی: калашников) که در ایران کلاشینکف و به طور خلاصه کلاش نیز تلفظ می‌شود، خانواده‌ای از تفنگ‌های تهاجمی با «آتش تحت اختیار» است که شامل تفنگ AK-۴۷ می‌شود؛ بنابراین AK مخفف Автомат Калашникова است (به فارسی آفتامات کلاشینکف) و عدد ۴۷ نیز اشاره به سال ۱۹۴۷ که اسلحه مزبور در خط تولید انبوه قرار گرفت، دارد.

نام این سلاح برگرفته از نام طراح آن «میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکُو» است و تولید انبوه آن نیز از سال ۱۹۴۷ در اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد و با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شد.

از زمان آغاز تولید این سلاح تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون قبضه کلاشنیکف در شوروی و کشور‌های دیگر ساخته شده و بنابر آمار، مسلسل کلاشنیکف طی ۵۰ سال گذشته بیش از بقیه انواع مسلسل‌ها، چه در دست انقلابیون و چه توسط نیرو‌های نظامی و امنیتی در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.