ورود به منزل فقط با حکم دادگاه

سوالات دیگراندسته بندی: دیگر سوالاتورود به منزل فقط با حکم دادگاه
رضا 1 سال قبل

با سلام . آیا مامورین انتظامی میتوانند وارد منزل شخصی افراد شوند؟
 

1 پاسخ
الهه 1 سال قبل

مطابق اصل بیست و دوم قانون اساسی ، مسکن افراد از تعرض دور است و حتی در مواردی که برای کشف جرم یا دستگیری مجرم اجازه ورود به حریم اشخاص داده می‌شود ، این اقدام باید بر مبنای قانون و با اجازه دادگاه باشد .
ورود اشخاص به منزل دیگران باید با گرفتن اجازه از صاحبخانه باشد و اگر کسی در نبود صاحب خانه وارد منزلش شود و اجازه ورود به منزل را هم نداشته باشد این ورود غیر قانونی و از نظر کیفری قابل مجازات می باشد .
برابر ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی هر کس به منزل یا مسکن دیگری به زور یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شود و اگر این عمل از سوی دو نفر یا بیشتر انجام بشه و همراه یکی از آنان اسلحه باشد ، به حبس از یک تا شش سال محکوم می گردد .
ماموران پلیس نیز برای ورود به خانه و بازرسی باید حکم قضایی داشته باشند .

پاسخ شما

Zeen Social Icons

مطالب بیشتر
شکایت از دکتر به خاطر قصور در جراحی