راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

ازدواج سفید شرعی و قانونی چگونه است ؟

در خصوص ازدواج سفید تاکنون بحث ها و نظرات مختلفی از نگاه، جامعه شناسی، مذهبی و قانونی ارایه شده است.

به گزارش راهش، متن پیش رو، یکی از راه های شرعی و قانونی ازدواج سفید است که نه خلاف شرع است نه خلاف قوانین.

ازدواج سفید به سبک شرعی !

خانم و آقایی صیغه عقد موقت جاری می کنند و ضمن عقد، مرد به زن وکالت می دهد تا او نیز هر زمان که بخواهد مانند مرد بدون نیاز به مراجعه به دادگاه مدت باقیمانده را بذل و خود را از قید زوجیت با مرد در مدت باقیمانده برهاند و خلاص .

از نفقه تا حق خروج از کشور در ازدواج سفید قانونی

در این رابطه مشترک هیچ تعهدی مرد بلحاظ پرداخت نفقه اعم از مخارج خورد و خوراک , پوشاک , مسکن و…زن ندارد و زن نیز ایضا از تمکین عام (مانند عدم خروج از منزل ,ادامه تحصیل , گرفتن پاسپورت بدون اذن شوهر …) نسبت به مرد معاف است.
قانون این رابطه را محترم می شمارد و فرزند مشترک شرعا ملحق به مرد و زن و از حقوق قانونی و شرعی همچون سایر فرزندان زنان و شوهران عادی برخوردارند .
ظاهرا تفاوتی با ازدواج سفید ندارد الا اینکه دومی فاقد مشروعیت قانونی و شرعی است اما در اولی این رابطه مورد حمایت شرع و قانون است.
پ .ن
مطلب این پست صرفا بر اساس قانون و فقه جعفری است و عجالتا در خصوص نفس عقد موقت قصد داوری ندارم. ( پرویز رضایی)

به این مطلب امتیاز بده post
1 نظر
  1. ندا می گوید

    باسلام من یک زن آسیب دیده از طولانی شدن روال بیخود قانونی کشورم ایران هستم وقتی که هیچ گونه حامی نداشته باشم جز اینکه یک مرد تمام مسولیت های منو عهده دار بشه راهی دیگری هست آیا اینکه نخواستم خودم زیر دست و پای مردان سواستفاده گر بندازم وفقط یک مرد زندگی زناشویی داشته باشم چرا قانون کشورم در این مورد اساسی هیچ گونه کاری نکرده خواهش میکنم فرهنگ را توسعه دهید و نگذارید زنها در فساد غرق شوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.