راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

برگزاری نخستین جلسه دادرسی الکترونیک با خارج از کشور

معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان کردستان گفت: اولین دادگاه الکترونیکی برای اشخاص خارج از کشور با بهره‌گیری از زیرساخت‌های معاونت فناوری اطلاعات دادگستری استان کردستان برگزار شد.

به گزارش راهش به نقل از خبرگزاری میزان علی رشیدی بیان کرد: اولین دادگاه الکترونیکی برای اشخاص خارج از کشور در کشور‌های آلمان و تاجیکستان، صبح امروز با اخذ اظهارت متهم توسط قاضی پرونده در شعبه چهاردهم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان برگزار شد.

وی افزود: این جلسه رسیدگی با حضور تجدیدنظر خواهان در ایران و تجدیدنظر خواندگان در خارج از کشور و وکلای آن‌ها برگزارگردید و ۲ نفر از تجدیدنظرخواندگان پرونده که در کشور‌های آلمان و تاجیکستان به سر می‌برند از طریق ویدئو کنفرانس در دادگاه شرکت و ادای قسم کرد.

رشیدی تاکید کرد: در قانون جدید آئین دادرسی کیفری، دادرسی به صورت الکترونیک پیش بینی شده و در این راستا، برگزاری جلسات دادگاه به صورت مجازی و ویدئو کنفرانس با هدف جلوگیری از تجدید اوقات، تأخیر در دادرسی و تسریع در صدور احکام انجام می‌شود.

معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری کل استان کردستان افزود: خوشبختانه با استفاده از ظرفیت‌های موجود و نصب و راه اندازی تجهیزات فنی لازم در دادگستری استان کردستان، امکان برگزاری جلسات رسیدگی محاکم و تحقیقات به صورت ویدئو کنفرانس فراهم شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود و انتشار ویروس کرونا، روند برگزاری دادگاه‌های آنلاین تأثیر زیادی بر افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و افزایش مصالحه در پرونده‌ها را به همراه دارد.

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.