راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

راه اندازی سامانه دادرسی الکترونیک در خارج از دادگاه ها

کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، طی اطلاعیه از مدیران این دفاتر که تمایل به اجرای آزمایشی طرح دادرسی الکترونیک دارند خواسته است به صورت فوری آمادگی خود را در این زمینه اعلام کنند.

به گزارش سایت حقوقی راهش، رئیس وقت قوه قضاییه در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و پیشگیری از وقوع جرم و استفاده از فناوری‌های جدید در روند دادرسی،

آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را در ۲۲ خرداد ۹۱ تصویب کرد و در اجرای ماده ۲ آیین‌نامه ارایه خدمات الکترونیک قضایی مصوب ۲۲/ ۳/ ۱۳۹۱ رئیس قوه قضاییه، دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی را ابلاغ کرد.

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی چه می کنند؟

طرح و پیگیری الکترونیکی دعاوی مطالبه چک، طرح و پیگیری الکترونیکی شکایات صدور چک بلا محل،

ارائه الکترونیکی لایحه و مدارک پرونده های قضایی مربوط به چک، دریافت الکترونیک اوراق قضایی پرونده‌های مربوط به چک،

کسب اطلاع از وضعیت پرونده‌های مربوط به چک از طریق سامانه و پرداخت الکترونیکی هزینه‌های دادرسی در دفاتر ارایه خدمات الکترونیک قضایی قابل انجام است.

فراخوان جدید برای دادرسی الکترونیک در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

متن این فراخوان به شرح زیر است:

مدیران محترم دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تهران

با سلام

نظر به منویات ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص راه اندازی سامانهٔ دادرسی الکترونیکی و در اجرای تدابیر ریاست محترم مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه،

کانون در نظر دارد نسبت به اجرای آزمایشی این فرآیند در تعدادی از دفاتر شهر تهران اقدام نماید تا ان شاء الله در صورت موفقیت اجرای آزمایشی و کسب نتایج مد نظر نظام قضایی کشور، این طرح باساز و کار مشخص به صورت کشوری اجرا گردد.

از جمله ملزومات اجرای این طرح، امکان اختصاص یک فضای مجزا برای افراد مراجعه کننده جهت امکان ارتباط الکترونیک تصویری با مرجع قضایی ذیصلاح یا ندامتگاه مربوطه از طریق یک تبلت (به صورت یک کیوسک یا ترجیحأ اتاق مستقل می‌باشد.

ملاحظات دیگری از قبیل توزیع جغرافیایی متناسب در شهر تهران و حسن عملکرد گذشتهٔ دفاتر آزمایشی نیز مد نظر است.

مدیران محترم دفاتری که تمایل و امکان مرقوم را دارا می‌باشند لازم است حداکثر ظرف یوم جاری ( ۹۹/۰۱/۲۴ و تا پیش از ظهر فردا، مراتب آمادگی خود را طی نامه رسمی معطوف به این اطلاعیه از طریق شماره فکس ۸۸۵۵۸۹۷۶ (دبیرخانه کانون) اعلام نمایند.

حسن روحانی نیا
مدیر عامل

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.