راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

سپرده داوطلبانه یا Voluntary deposit چیست ؟

در این مقاله به مفهوم جدیدی تحت عنوان سپرده داوطلبانه یا اصطلاحاً Voluntary deposit پرداخته می‌شود.

تعریف سپرده داوطلبانه:

سپرده داوطلبانه، رویه‌ای است که توسط دادگاه کبک اداره می‌شود و به بدهکار اجازه می‌دهد که بدهی‌های خود را بازپرداخت کند، از ورشکستگی جلوگیری کند و از اموال و حقوق خود در برابر توقیف احتمالی محافظت نماید.

هنگامی که شما برای سپرده‌گذاری داوطلبانه ثبت‌نام شده باشید، بایستی بخشی از حقوق خود را به دادگاه پرداخت نمایید. این بخش از حقوق شما بر اساس درآمد و تعداد افراد تحت تکفل محاسبه می‌شود.

هنگامی که پرداخت انجام می‌شود، این مبلغ بین طلبکاران شما تقسیم می‌شود تا زمانی که تمامی بدهی‌های شما بازپرداخت گردد. سود سالانه‌ی ۵ درصد بر موجودی شما اعمال می‌شود و این سود جایگزین سود بدهکاران شما خواهد شد.

بنابراین، سپرده داوطلبانه راهی برای جلوگیری از ورشکستگی بدهکار است و از این طریق، اموال بدهکار غیرقابل توقیف می‌شود مشروط بر اینکه بدهکار به تعهدات خود احترام بگذارد. آگاهی کامل بدهکار و طلبکاران از تمامی جنبه‌های قانونی سپرده داوطلبانه برای جلوگیری از هرگونه اشتباه حائز اهمیت فراوان است.

حقوق و تعهدات بدهکار:

برای بهره‌مندی از سپرده داوطلبانه، بدهکار باید به کلیه تعهدات مربوط به موارد زیر عمل کند:

۱. ثبت‌نام: با تسلیم اظهارنامه،

۲. پرداخت منظم مبلغ توافق شده به دفتر دادگاه کبک،

۳. هرگونه تغییر در پرونده بدهکار.

بدهکار می‌تواند هر زمان که بخواهد با ارائه یک نامه به منشی دادگاه از روند سپرده‌گذاری اختیاری انصراف دهد.

حقوق و تعهدات طلبکار:

طلبکار درگیر در فرایند سپرده‌گذاری داوطلبانه باید از کلیه حقوق و تعهدات مربوطه آگاه باشد تا ضمن رعایت قوانین، پرداخت‌های صحیح دریافت نماید.

جنبه‌های حقوقی سپرده داوطلبانه:

فرایند سپرده داوطلبانه توسط قانون آیین دادرسی مدنی اداره می‌شود. این قانون مقرراتی را که طلبکار و بدهکار باید از آن تبعیت کنند را تعیین می‌کند. سایر قوانین، محدودیت‌های حمایت اعطا شده به بدهکار و ماهیت عمومی بودن تمامی پرونده‌های سپرده داوطلبانه را مشخص می‌کنند.

ضمانت‌نامه:

سپرده داوطلبانه از شخص ضامن برای بدهی‌های بدهکار حمایت نمی‌کند. چنین شخصی می‌تواند در صورت لزوم برای سپرده‌گذاری داوطلبانه ثبت‌نام کرده و پرداخت‌های لازم را انجام دهد.

اخراج یا تعلیق:

اگر کارفرما، طرف قرارداد یا شخص ثالث رابطه قراردادی با بدهکار را به طور اساسی تغییر دهند یا به پایان برسانند، وظیفه آن شخص است که ثابت کند به دلیل متوسل شدن بدهکار به سپرده‌گذاری داوطلبانه این کار را انجام نداده است.

کارفرما، طرف قرارداد یا شخص ثالثی که قادر به ارائه مدرک برای ثابت کردن این مسئله نیست ممکن است ملزم به پرداخت خسارت شود.

همان گونه که بالاتر بیان شد، آگاهی کامل بدهکار و طلبکاران از تمامی جنبه‌های قانونی سپرده داوطلبانه برای جلوگیری از هرگونه اشتباه حائز اهمیت است؛ بنابراین، قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه حتماً با وکیل یا مشاور حقوقی خود در این زمینه مشورت نمایید.

انواع Hypothec:

Hypothec دو نوع مختلف دارد که عبارتند از:

۱. قراردادی

۲. قانونی

۱. Hypothec قراردادی:

همان گونه که قبلاً ذکر شد، دلیل این نام‌گذاری آن است که این Hypothec توسط یک طرف قرارداد به دیگری اعطا می‌شود.

۲. Hypothec حقوقی:

این نوع از Hypothec که در زبان فرانسوی از آن به Hypothèque légale (۱) یاد می‌شود، زمانی کاربرد دارد که قانون در موارد خاص به افرادی خاص یا گروهی از افراد اجازه می‌دهد تا برای ایمن کردن تعهدات بدهکار در برابر ملکی Hypothec ثبت کنند.

انواع Hypothec حقوقی:

به‌طورکلی در ایالت کبک، چهار نوع Hypothec Legal حقوقی وجود دارد که قانون به طلبکار اجازه می‌دهد که آن را بر ملک بدهکار مستقیماً ثبت کند:

۱. ساخت‌وساز و نوسازی:

همان گونه که پیش‌تر نیز بیان شد، این نوع هیپوتک به نفع افرادی است که در ساخت‌وساز یا نوسازی ساختمان مشارکت داشته باشند و این مبلغ برای کار انجام شده به آن‌ها تعلق می‌گیرد تا درصورتی‌که برای خدمات یا مصالح خریداری شده پولی دریافت نکنند، Hypothec قانونی منتشر کنند. این افراد شامل معمار، مهندس، کارگران، پیمانکاران و کانترکتورها است. این وام نسبت به وام مسکن قراردادی اولویت دارد حتی اگر قبلاً منتشر شده باشد؛ بنابراین، این وام به ذی‌نفع خود در ساخت‌وساز یا نوسازی ساختمان یک حق‌تقدم اعطا می‌کند.

مهلت انتشار وام مسکن:

دارندگان حق هیپوتک حقوقی، مشمول مهلت اجباری برای انتشار هیپوتک خود در اداره ثبت هستند (۲). این مدت، سی روز (۳۰) از پایان کلیه کارهای پیش‌بینی شده در پروژه ساختمانی است که دارنده وام در آن مداخله کرده است. بدیهی است که در ساخت‌وساز مسکن آخرین کار ممکن است کاری باشد که توسط پیمانکار دیگری انجام شده باشد.

برای حفظ حق هیپوتک حقوقی، ذی‌نفع باید ظرف سی روز پس از اتمام کار، اخطاریه‌ای را در دفتر ثبت زمین ثبت کند و آن را به صاحب مال غیرمنقول ارائه دهد.

آیا می‌توان از این حق قانونی صرف‌نظر کرد؟

پاسخ این سؤال مثبت است. در مقابل حق ثبت یا انتشار هیپوتک، می‌توان از حق هیپوتک ساخت‌وساز حقوقی چشم‌پوشی کرد و لیکن حتماً در انتخاب خود دقت نمایید.

۲. مطالبات دولتی:

Hypothec حقوقی دولت، به دولت اجازه می‌دهد که از ادعاهای خود با مبالغی که طبق قوانین مالیاتی یا ادعاهای اشخاص حقوقی که قوانین عمومی بر آن‌ها حاکم است، حفاظت کند. هیپوتک حقوقی زمانی می‌تواند به نفع اشخاص حقوقی تحت حاکمیت عمومی باشد که قوانین خاص حاکم بر آن‌ها این حق را ایجاد یا اعطا کند.

۳. سندیکای مالکان مشترک:

Hypothec حقوقی سندیکای مالکین یا کاندو (Condo) از پرداخت هزینه‌های مشترک و کمک به صندوق اضطراری حمایت می‌کند. در صورت عدم پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان، هیئت‌مدیره می‌تواند Hypothec یا ضمانت بر توقیف بر روی ملک ثبت کند.

۴. حکم دادگاه:

Hypothec حقوقی ناشی از حکم دادگاه، حمایت از مبلغی را که بدهکار محکوم به پرداخت آن است را ممکن می‌سازد. پس اگر طلبکاری در دادگاه موفق شود و بتواند رأی دادگاه بر علیه بدهکار دریافت کند، می‌تواند برای وصول طلب خود، hypothec یا توقیف ملک بدهکار را به دست آورد.

اگر با یک هیپوتک حقوقی روبرو هستید و یا می‌خواهید برای محافظت از بدهی آن را ارائه دهید، یا از این حق می‌خواهید طرف نظر کنید، ابتدا با یک متخصص حقوقی و یا وکیل مشورت کنید تا در این زمینه به شما راهنمایی‌های لازم ارائه دهد و در ادامه نیز حتماً از راهنمایی‌های وکیل کمک بگیرید و حتی‌المقدور اطلاعات کاملی از انواع مختلف آن را از مشاور حقوقی خود جویا شوید.

ثبت‌نام برای سپرده داوطلبانه:

برای ثبت‌نام سپرده داوطلبانه، بایستی به دفتر دادگاه کبک در ناحیه قضایی موردنظر خودتان مراجعه نمایید. به طور کلی ناحیه قضایی منطقه‌ای است که خانه یا محل کار شما در آنجا واقع است. این ثبت‌نام توسط منشی دادگاه تکمیل می‌شود.

برای ثبت‌نام باید با استفاده از فرم اطلاعیه اظهارنامه‌ای را که برای آن سوگند خورده‌اید ارائه دهید. اطلاعات تماس، درآمد، مبالغ بدهی و روش‌های پرداخت را در آن وارد می‌کنید و منشی دادگاه بررسی می‌نماید که تمامی اطلاعات ضروری وارد شده باشید و لیکن صحت آن‌ها را بررسی نمی‌کند. هیچ محدودیتی در میزان بدهی‌ها یا مطالبات شما وجود ندارد. همچنین هیچ هزینه‌ای برای تسلیم اظهارنامه به دادگاه نیز لازم به پرداخت نیست.

هنگام ثبت‌نام برای سپرده داوطلبانه، باید فرم لیست بستانکاران را نیز پر کنید و آن را به اظهارنامه خود پیوست کنید.

اعتراض در مورد اظهارنامه سپرده داوطلبانه:

طلبکار یا هر شخص ذی‌نفعی ممکن است به اظهارنامه شما در دادگاهی که در آن تسلیم شده است اعتراض کند، برای مثال اگر شما تمامی درآمد خود را اعلام نکنید، افراد ذکر شده می‌توانند اعتراض کنند. اعتراض بایتی ظرف ۱۵ روز پس از اطلاع طلبکار یا طرف ذی‌نفع از اظهارنامه شما ثبت شود و شما از هرگونه اعتراض صورت‌گرفته مطلع خواهید شد.

هنگامی که برای سپرده داوطلبانه ثبت‌نام می‌نمایید، متعهد می‌شوید که مبلغی مطابق با بخش قابل ضبط درآمد خود را به طور منظم در دفتر دادگاه کبک واریز کنید. این مبلغ را بایستی خودتان واریز نمایید و نمی‌توان آن را از دستمزد شما در هر زمانی کسر کرد.

زمان سپرده‌گذاری:

اگر حقوق معمولی به شما پرداخت می‌شود، باید ظرف ۵ روز پس از دریافت حقوق مبلغ سپرده را به صورت داوطلبانه واریز کنید. اگر خود اشتغال هستید، باید هر ماه شرایط خود را انجام دهید. تاریخ دقیقی برای پرداخت توسط قانون مشخص نشده است و صرفاً باید یک واریز در طول ماه انجام دهید. در رابطه با روش‌های پرداخت، شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر پرداخت خود را انجام دهید:

۱. کارت اعتباری

۲. چک تضمین شده

۳. سفارش پستی

۴. پول نقد

قبل از واریز داوطلبانه، باید میزان درآمد خود را مشخص کنید و قسمت قابل ضبط را محاسبه نمایید.

برای محاسبه مبلغ سپرده داوطلبانه، ابتدا باید درآمد ناخالص ماهانه خود را با جمع‌کردن تمام درآمد خود تعیین کنید. این درآمد می‌تواند ناشی از:

۱. درآمد کار شما (که می‌تواند شامل کمیسیون، انعام و پاداش شما نیز بشود)

۲. مزایای بازنشستگی

۳. غرامت جایگزین درآمد شما

۴. مزایای کمک‌های اجتماعی و…

شما می‌توانید هر مبلغی که به شما پرداخت می‌شود از درآمد ناخالص خود حذف کنید. همچنین اگر کارمند خوداشتغال هستید می‌توانید هر هزینه‌ای که برای به دست آوردن آن انجام می‌دهید از درآمد ناخالص ماهانه خود کسر کنید.

هنگامی که درآمد ناخالص ماهانه خود را مشخص کردید، باید قسمت قابل ضبط را محاسبه کنید و برای محاسبه باید میزان معافیت ماهانه خود را طبق قانون تعیین کنید.

نرخ بهره:

نرخ سودی که می‌توان از بدهی‌های مندرج در صورت‌حساب سپرده داوطلبانه دریافت کرد، به نرخ قانونی ۵ درصد محدود می‌شود.

تفاوت بین نرخ سود قراردادی و نرخ قانونی توسط طلبکار شما قابل مطالبه نیست. سود با نرخ ۵ درصد بسته به شرایط خاص شما از یکی از تاریخ‌های زیر محاسبه می‌شود:

۱. تاریخی که شما بدهی مربوطه را در اظهارنامه سپرده داوطلبانه خود لیست کرده‌اید، اگر ادعای طلبکار شما در مهلت تعیین شده توسط قانون ثبت شده باشد.

۲. تاریخی که در آن طلبکار شما ادعایی را ارائه می‌کند که در مهلت زمان قانونی نیست؛

این مسئله حائز اهمیت است که طبق قانون، هیچ استثنایی برای بدهکار وجود ندارد. سود مبلغ بدهی به نرخ قانونی محاسبه می‌شود.

اصلاح کردن اظهارنامه:

اگر می‌خواهید هریک از اطلاعات اظهارنامه خود را تغییر دهید، بایستی تغییر را به منشی دادگاه کبک اطلاع دهید. این اطلاعات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- اطلاعات تماس شما

۲- کارفرما یا محل کار شما

۳- درآمد شما

۴- تعداد افراد تحت تکفل شما

شما ۱۰ روز مهلت دارید تا به منشی دادگاه اطلاع دهید با احتساب تاریخی که تغییر در آن اعمال می‌شود. اگر در ارائه اطلاعات جدید کوتاهی نمایید، ممکن است حمایت حاصل از این روش را از دست بدهید.

برای ایجاد تغییر در اطلاعات اظهارنامه خود باید با استفاده از فرم اظهارنامه توسط بدهکار اظهارنامه اصلاح شده را به منشی دادگاه تحویل بدهید. منشی بستانکاران شما را از تغییری که در اظهارنامه خود داده‌اید مطلع می‌کند.

جابه‌جایی به یک حوزه قضایی دیگر:

اگر شما به حوزه قضایی دیگری نقل‌مکان کنید، نیازی به انتقال دادن ثبت‌نام خود نخواهید داشت. شما می‌توانید سپرده‌های خود را در دادگاه محل اقامت جدید خود واریز نمایید.

اضافه‌شدن یک بستانکار:

اگر می‌خواهید یک طلبکار جدید به اظهارنامه خود اضافه نمایید، باید فرم مربوطه لیست کردیت را تکمیل کنید و آن را به‌صورت حضوری یا از طریق پست در دفتر دادگاه ثبت کنید، از جمله فاکتور یا صورت‌حساب که مبلغ بدهی را نشان می‌دهد.

به‌روزرسانی سالانه:

شما موظف هستید هر سال اطلاعات موجود در اظهارنامه را به‌روزرسانی کنید که این امر با استفاده از فرم اظهارنامه توسط بدهکار صورت می‌گیرد.

فرم‌های ذکر شده برای به‌روزرسانی و تغییر اطلاعات در وبسایت قابل‌دسترسی هستند.

نویسنده:

نیوشا ریاحی، وکیل دادگستری کبک| منتشره در سایت هفته

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.