راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

قوانین و حقوق فرزندان خارج از ازدواج در امارات

سوال: من و دوست دخترم قصد داریم به زودی به دبی نقل مکان کنیم زیرا یک کار خوب به من پیشنهاد شده است. او اکنون سه ماهه باردار است. اگر ازدواج نکنیم وضعیت نوزادمان چگونه خواهد بود؟ آیا می‌توانم ویزای کودک و مادر را اسپانسر کنم؟ آیا کودک می‌تواند نام خانوادگی من را بگیرد؟ آیا دوست دختر و نوزاد من واجد شرایط پوشش بیمه‌ای هستند که توسط شرکت به همسر و فرزند ارائه می‌شود؟

پاسخ: با توجه به سؤالات شما، از آنجایی که قصد دارید به همراه دوست دختر خود که باردار است به دبی نقل مکان کنید، مقررات قانون شماره (۳۱) امارات در سال ۲۰۲۱ در مورد قانون مجازات و مفاد قانون شماره ۱۱ سال ۲۰۱۳ در مورد بیمه درمانی در امارت دبی قابل اجرا است.

لازم به ذکر است که قانون مجازات جدید از ۲ ژانویه ۲۰۲۲ لازم الاجرا شد.
ماده ۴۱۰ قانون مجازات جدید مقررات مفصلی در رابطه با زندگی مشترک زوجینی که ازدواج نکرده‌اند و فرزندآوری توسط این زوجین دارد. مفاد آن به طور تقریبی به صورت زیر ترجمه شده است:

“هر کس با زنی که هجده سال تمام دارد، رابطه داشته و فرزندی به دنیا آورد به حداقل دو سال حبس محکوم خواهد شد. زن نیز به همان مجازات محکوم می‌شود.
در تمامی موارد در صورتی که مردی با زنی ازدواج کند یا یکی یا هر دو به پدر بودن طفل تازه متولد شده اقرار داشته باشند و مدارک شناسایی و سفرنامه نیز طبق مقررات برای طفل استخراج شده باشد در کلیه موارد پرونده کیفری تشکیل نمی‌شود. قوانین کشوری که یکی از آن‌ها تبعه آن است و همچنین با توجه به قوانین حاکم بر امارات و پیامد این ازدواج یا تصدیق یا صدور مدارک شناسایی و مدارک سفر برای کودک، موجب دعوای کیفری نمیشود یا موجب تعلیق اجرای مجازات حسب مورد می‌شود. “

بر اساس مقررات فوق الذکر قانون، شما و دوست دخترتان می‌توانید به امارات سفر کنید و می‌توانید به زندگی مشترک خود ادامه دهید، مشروط بر اینکه او بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.

در صورت به دنیا آوردن فرزند در امارات، مقررات زیر باید رعایت شود:

الف) می‌توانید با دوست دختر خود ازدواج کنید.

ب) شما و/یا دوست دخترتان باید به تنهایی یا مشترکا کودک را تقبل کنید و مدارک شناسایی و مدارک سفر را مطابق با قوانین قابل اجرا کشور متبوع خود ارائه دهید.
در صورتی که مقامات محلی در امارات اعتراف و تأیید کنند که شما پدر فرزند تازه متولد شده خود هستید، می‌توانید نام خانوادگی خود را به نام فرزند تازه متولد شده خود بدهید.
مسئولیت ارائه بیمه نامه درمانی به کارکنان خود در دبی به عهده کارفرما می‌باشد. این مطابق ماده ۱۰ قانون بیمه سلامت دبی است.

با این حال، کارفرمای احتمالی شما ممکن است موظف به ارائه یک بیمه نامه درمانی برای خانواده یا افراد تحت تکفل شما نباشد. مسئولیت دریافت بیمه نامه درمانی برای خانواده و افراد تحت تکفل بر عهده خود فرد است. این مطابق با ماده ۱۱ قانون بیمه سلامت دبی است که می‌گوید: “

حامی مالی موظف به موارد زیر است:

  1. تحت پوشش قرار دادن افراد تحت وابسته در صورتی که تحت پوشش کارفرما نباشند.
  2. به جای اینکه ذینفعان چنین هزینه‌هایی را متحمل شوند، هزینه چنین پوشش‌های بیمه درمانی را بپردازید.
  3. بررسی کنید که بیمه درمانی افراد تحت حمایت برای مدت اقامت یا دوره ملاقات آن‌ها معتبر است.
  4. تقبل هزینه خدمات درمانی و مداخله پزشکی در مواقع اضطراری برای هر یک از اشخاص تحت حمایت در صورتی که طبق مقررات این قانون فاقد بیمه درمانی باشد.
  5. به افراد تحت حمایت کارت بیمه سلامت بدهید.
  6. ارائه بیمه نامه درمانی در صورت سکونت یا مراجعه صدور یا تمدید اشخاص تحت حمایت.
  7. سایر تعهدات تعیین شده توسط این مقام به موجب قطعنامه‌های صادر شده توسط آن در این زمینه.

اگر کارفرمای احتمالی شما به همسر و فرزندان کارمندان خود بیمه درمانی ارائه می‌دهد، ممکن است فرزند شما از دوست دختر شما واجد شرایط باشد. اما کارفرمای احتمالی شما ممکن است به دوست دختر شما بیمه درمانی ارائه نکند زیرا او همسر شما نیست.

منبع: کانال ایرانیان امارات

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.