راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

دفاعیه زوجه در پرونده مهریه جهت عدم تقسیط مهریه


لایحه دفاعیه زوجه در پرونده مهریه جهت عدم تقسیط مهریه که توسط آقای سید یاسر موسویان وکیل پایه یک دادگستری

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه تجدید نظر استان …………

با سلام و عرض ادب ؛

احتراما در خصوص پرونده کلاسه بایگانی کلاسه که منجر به صدور دادنامه شماره از شعبه دادگاه عمومی حقوقی گردیده است و در تاریخ به ایجانب ابلاغ گردیده ، با ملاحظه نسخه ثانی دادخواست تجدید نظر خواه و ضمایم آن ضمن تقدیم دلایل و عرایض خویش استدعای رد تجدید نظر خواهی را دارم و در مقام دفاع عرایض ذیل را به استحضار میرساند ؛

زوج موکل را مدت دو سال است که مورد ی مهری قرار داده و و در شرایطی که وی حامله بوده است وی رااز خانه و کاشانه خود بیرون نموده است و تا زمان وضع حمل از پرداخت نفقه وی خودداری نموده است .

از طرفی موقع وضع حمل نیز هزینه های یمارستان را پرداخت ننموده و زوجه جهت پرداخت هزینه ها مجبور به استقراض از اقوام و خویشان شده است . و این در حالی است که پرداخت مخارج و هزینه های بیمارستان قانونا بر عهده شوهر میباشد .

در چنین شرایطی زوجه بناچار مهریه خود را به اجرا گذاشته تا بتواند زوج را وادار به پرداخت نفقه خود و فرزندش بنماید و در غیر اینصورت با دریافت آن از عهده مخارج خودش و فرزندش بر آید و یا مسکن و سرپناهی استیجاری برای زندگی تهیه نماید .

لازم به ذکر است که زوج در قبال فرزندش نیز هیچگونه احساس مسئولیتی نمی کند و تقاضای تقسیط ایشان صرفا در راستای تضییع حقوق موکله صورت گرفته است .

بنده مکررا در جلسه رسیدگی بدوی عرض نمودم که قصد واقعی زوجه از به اجرا گذاشتن مهریه صرفا حفظ زندگی ویا تأمین مخارج خودش و فرزندش میباشد و حتی عرض نمودم چنانچه زوج موکله را با خود به منزل مشترک ببرد و مخارج وی و فرزندش را پرداخت نماید از دریافت مهریه و پیگیری پرونده منصرف خواهد شد . مراتب در صورتجلسه دادگاه منعکس و خوانده دفعی در قبال آن بعمل نیاورده است .

با این اوصاف وقتی که زوج حاضر به قبول زوجه در زندگی مشترک و پرداخت نفقه وی نمیاشد معلوم است که هدف نهایی زوج تضییع حقوق مالی زوجه ودر نهایت طلاق دادن وی میباشد . زیرا اگر ایشان واقعا فرد بی بضاعتی بود پیشنهاد موکله را جهت ادامه زندگی می پذیرفت و حاضر به طلاق دادن همسرش نمی شد .

همین اصرار وی ه طلاق و عدم قبول پیشنهاد موکله حکایت از وسع مالی و توان وی جهت تجدید فراش و ازدواج دوم دارد . ناگفته پیداست که حداقل هزینه لازم جهت ازدواج مجدد بیشت راز مهریه موکله میباشد و اکنون که وی قصد عدم سازش و تمایل به ازدواج مجدد دارد ، معلوم میشود توان مالی اش به مراتب بیشتر از میزان مهریه موکله میباشد .

متأسفانه زوج نه تنها حاضر به پرداخت نفقه همسر و فرزندش نمیاشد ، بلکه به لطایف الحیل سعی در تضییع حقوق مالی ایشان را نیز دارد ، در حالیکه اقساط تعیین شده به زحمت میتواند اجاره بهای ماهانه و هزینه های زندگی این مادر و فرزند را کفاف نماید .

متآسفانه تجدید نظر خواه جای احساس مسئولیت ( حداقل در مقابل فرزندش ) بنای ازدواج مجدد را نهاده و قصد دارد حق موکله را در راه دیگری هزینه نماید .

زوج و پدرش دارای املاک و نسق زراعی زیادی وده و همه ساله از طریق کشاورزی محصول زیادی رداشت می نمایند و همزمان با کشاورزی ه مارهای ساختمنی نیز مشغول هستند .

لازم به ذکر است زوج در طی دوسال گذشته دیناری نفقه به زوجه و فرزندش پرداخت ننموده است و این نهایت بی انصافی و ی عدالتی هست که یک زن بی پناه بدون نفقه و حقوق مالی با یک فرزند رها نموده و به فکر ازدواج مجدد باشد .

لذا با عنایت به اینکه مشار الیه از لحاظ مالی دارای تمکن کافی هست ، بمنظور جلوگیری از بی مسئولیتی وی و اجحاف در حقوق موکله و فرزندش تقاضای نقض دادنامه و صدور حکم به پرداخت مهریه را بصورت دفعه واحده از محضرریاست و اعضای محترم دادگاه تجدید نظر دارم .

با سپاس واحترام

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.