راهش
مرجع تخصصی اخبار حقوقی ایران و جهان

مجازات توهین کننده به مردم مازندران چیست؟ + فیلم توهین

شاخ اینستاگرامی که به مردم کلاردشت و مازندران توهین کرده بود توسط پلیس بازداشت شد. اما چه مجازاتی در انتظار این فرد هتاک است؟

به گزارش پایگاه تخصصی حقوقی راهش، پس از انتشار این کلیپ کوتاه اما اهانت آمیر، فورا پلیس امنیت و فتای مازندران اقدام به شناسایی این فرد کرده و اورا در همان ساعات ابتدایی بازداشت کردند.

در همین رابطه دادسرای عمومی و انقلاب ساری ضمن انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است نظر به هتاکی یکی از مسافران به مردم استان مازندران و جریحه دار شدن احساسات و غیرت عموم مردم. مراتب با دستور قضائی صادره توسط آقای کریمی دادستان مرکز استان مازندران به عوامل انتظامی، متهم کمتر از ۲۴ ساعت در شناسایی و دستگیر و درحال انجام تحقیقات مقدماتی است.

مجازات توهین به ادیان و اقوام ایرانی

نکته جالب اینجاست که اتفاقا نمایندگان مجلس دهم در آخرین روز کاری مجلس، در ۳۰ اردیبهشت سال جاری با الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و مجازاتهای بازدارنده موافقت کردند.

نمایندگان مقرر کردند: «هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی یا قومیت‌های ایرانی و یا از طریق طرح مطالب خلاف واقع یا نسبت‌های ناروا در خصوص مسائل قومی، دینی یا مذهبی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه گردد، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود.»

تشدید مجازات وقتی توهین در فضای مجازی باشد

بنابر تبصره ماده یک، چنانچه جرم موضوع این ماده در قالب گروه مجرمانه سازمان یافته ارتکاب یابد و یا از سوی ماموران یا مستخدمان دولتی یا عمومی در حین انجام وظیفه یا به مناسبت آن واقع شود و یا از طریق نطق در مجامع عمومی یا با استفاده از ابزارهای ارتباطی در فضای واقعی یا مجازی منتشر شود، مجازات مقرر به میزان یک درجه تشدید می‌شود.

نمایندگان در ماده ۲ این طرح یک ماده را به عنوان ماده (۵۰۰ مکرر) به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) مصوب ۲ خرداد ۱۳۷۵ الحاق کردند.

مجازات درجه ۴ و ۵ چیست ؟

درجه ۴

– حبس بیش از پنج تا ده سال

– جزای نقدی بیش از یکصد و هشتاد میلیون (۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا سیصد و شصت میلیون (۳۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

– انفصال دائم از خدمات دولتی و عمومی

درجه ۵

– حبس بیش از دو تا پنج سال

– جزای نقدی بیش از هشتاد میلیون (۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد و هشتاد میلیون (۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

– محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از پنج تا پانزده سال

– ممنوعیت دائم از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی

– ممنوعیت دائم از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی

میزان محکومیت فرد موهن

با توجه به این مواد قانونی قاضی می تواند از ۱۸ میلیون تومان جزای نقدی تا ۱۰ سال زندان این فرد را محکوم کند.

فیلم هتاکی به مردم مازندران

به این مطلب امتیاز بده post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.